SOROŠEVA GEJ BRIGADA NAJAVILA: “Ukoliko se zabrani Evroprajd, svi izlazimo na ulice!”

Predstavnici građanske opozicije za medije poručuje da su spremni da izađu na ulice i da protestuju ukoliko vlast onemogući održavanje Evroprajda koji je planiran za 17. septembar.

Foto: Shutterstock

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je prethodnog dana da će najavljeni Evroprajd, odnosno šetnja koja je planirana za 17. septembar, biti otkazana.

– Neki kažu da je Prajd jednako važan kao Kosovo i Metohija. Stvarno. Tužna je istina ako je to tako. Šta da radi država, pošto niko neće da se stavi u kožu državnih institucija. S jedne strane imate histeriju protiv Parade, umesto da puste i sklone se ako im se ne sviđa. Ne sviđa se ni meni. Taj dan odem na Avalu, Kosmaj… Ne moram da gledam. Ovi drugi, kad im kažete da ne postoje bezbedonosni uslovi, neće da razumeju. Šta mi treba da uradimo? Da pustimo ove druge da ih izubijaju, pa da bi oni rekli da su bili u pravu i da ih država nije štitila. Mogu da im kažem da će odluke vlade biti poštovane. Ako je neki skup zabranjen, on će biti zabranjen. Nema igre oko odluka države. I to ne radi država zato što je srećna – , naveo je Vučić.

Građanski deo opozicije, s druge strane, poručuje da će se pobuniti protiv odluke države da zabrani održavanje Prajda.

Osnivač i kopredsednik stranke „Zajedno“ Nebojša Zelenović naglašava da će svako kome je do slobode biti na protestu 17. septembra.

– Na ovaj način ćemo pokazati i svoje ljudsko dostojanstvo i odbraniti pravo da živimo u skladu sa svojim istinskim osećanjima. Dokazaćemo da je pred državom i zakonom svako ravnopravan. Kada neko kaže da je to guranje prsta u oko drugim ljudima, onda se treba zapitati šta se to krije u duši onoga ko takve reči izgovara i čega se to, neko takav, u stvari boji. Ako je zakonito i moguće održati litiju, onda je svakako zakonito i moguće održati i Paradu ponosa i država, preko svojih najviših predstavnika, iznosi sramnu neistinu da ne može da obezbedi sigurnost za učesnike ovog događaja. Zato, 17. septembra – na ulicu – , poručuje Zelenović.

Predsednik Pokreta slobodnih građana, Pavle Grbović, navodi da će se sigurno pobuniti protiv odluke države da zabrani održavanje Evroprajda, jer je takva odluka nepravedna i duboko ponižavajuća.

– Niko ne može da me ubedi da policija ne može da obezbedi nekoliko ulica kuda bi se povorka prošetala. Očigledno je da se radi o tome da država ne želi da zaštiti one koji iskazuju svoje pravo na različitost i da režim nastavlja da povlađuje nasilnim grupama koje svaku različitost doživljaju kao smrtni greh koji isizkuje sličnu kaznu. O konkretnim koracima ćemo doneti odluku u narednom periodu, jer moramo da budemo odgovorni prema ljudima, jer ne želim da moj poziv ugrozi bilo čiji život ili zdravlje. Bilo bi neodgovorno olako doneti takvu odluku kad znate da postoje grupe koje su spremne na nasilne akcije, dok sa druge strane država očigledno ne želi da ih u tome spreči – , ističe Grbović.

Narodni poslanik iz redova „Zajedno“ Đorđe Miketić podseća da je Prajd protesna šetnja, a ne pri dokonih ljudi.

– Ja ću sa svojom porodicom svakako prošetati 17. septembra, kao što sam to činio i do sada. Zaboravlja se da je Prajd – protestna šetnja, a ne nekakav veseli pir dokonih ljudi. Postoje jasni zahtevi koji se godinama ne ispunjavaju, a to je da prava svakog građanina i građanke budu jednaki pred Ustavom i zakonom. Da se konačno usvoji zakon koji je godinama u fioci – , objašnjava Miketić.

On je pozvao premijerku Srbije Anu Brnabić da se hitno izjasni da li je za poštovanje prava ljudi, svih građana naše republike, kako Ustav garantuje.

– Pa i onih koji su drugačije seksualne orijentacije, kojoj i ona pripada ili je svojom sramtonom ćutnjom i nečinjenjem jedino sebi i svojoj partnenrki obezbedila status porodice. Stoga, protestovaćemo uvek i svuda, za sve obespravljene građane, pa čak i za pravo ove ponižene premijerke da može legalno živeti u istopolnoj zajednici, da bi i da ona sutra sa svojom partnerkom / porodicom mogla slobodno prošetati gradom, naravno, ako joj to sudija odobri. Takođe, pozivam sve slobodne građane Srbije da podrže zahteve LGBT zajednice i prošetaju 17. septembra ulicama Beograda sa građanima i građankama koji traže svoja Ustavna prava! Vidimo se tada – , kaže Miketić.

Radomir Lazović, šef poslaničke grupe NDMBGD u Skupštini Srbije, rekao je ljudi ne razumeju da će Vučić, kao što zabranjuje Prajd, sutra zabraniti proteste protiv zagađenja ili bilo čega drugog što mu ne odgovara.

– Za slobodu i poštovanje zakona se ne bori samo onda kada zabrane nešto što ti lično voliš ili podržavaš, nego uvek kada je neko ugrožen ili protivustavno zabranjen. Zato mi pozivamo na podršku LGBT manifestaciji, isto kao što smo pozivali na podršku ekološkim aktivistima, kao što smo podržavali proteste poštara ili prosvetnih radnika. Svi naši ljudi, bilo koje verske, nacionalne ili seksualne pripadnosti da su, zaslužuju jednaka prava i dostojanstven život. I ne samo da šetaju i protestuju nego i da su bezbedni, i dobro plaćeni i da su na poslu sigurni i da imaju zdravo životno okruženje – , poručuje on i dodaje da će podržati odluku organizatora Prajda i pozvati ljude da se pridruže i iskažu solidarnost.

Dragana Rakić, potpredsednica Demokratske stranke, ističe da su ljudi iz te partije podržavali i šetali zajedno sa pripadnicima LGBT zajednice na svim paradama koje su organizovane u Srbiji, pa će tako biti i ove godine.

– Demokrate su uvek bile u prvim redovima u borbi za ljudska i manjinska prava, uvek smo štitili ugrožene i obespravljene građane, uvek smo bili protiv totalitarnih režima, a na strani slobode, jednakosti i solidarnosti. Ustav Republike Srbije garantuje pravo građanima na slobodno okupljanje i iskazivanje svojih stavova. Zato će demokrate i 17. septembra biti na ulicama da brane ustavno pravo na slobodno okupljanje – , naglasila je Rakić.

(Tpknews.com/Nova)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker