U Smederevu je sinoć održan protest protiv iskopavanja litijuma i izgradnje rafinerije u ovom gradu. Protest je organizovao ekološki pokret Tvrđava.
Aktivista Ivan Milosavljević Buki iz Petrovca na Mlavi rekao je na početku protesta da su u Srbiji „bukvalno prepisani zakoni Republike Kongo“ i poručio da je ovde planirana sudbina Konga.
Podsetio je da je vlast građane na referendumu pitala da li žele referendum, te da sada ne želi da ispoštuje njihovu volju da se rafinerija ne izgradi.
Pozvao je okupljene na aplauz za SEOS i podsetio da je zahtev zabrana eksploatacije i istraživanja litijuma u Srbiji, napomenuvši da nisu samo protiv Rio Tinta.
Milosavljević je rekao da je Vučić sebe napokon nazvao pravim imenom – đavoljim advokatom, rekavši da onaj ko od Srbije želi da napravi rudarsku koloniju upravo jeste to.
Aktivista je rekao da režim ima vreme da do ponedeljka ispuni zahteve, najavivši blokade ako do toga ne dođe.
– Režim može da bira, ili će da odu kompanije ili će da odu oni sa njima, vidimo se na blukadama – , poručio je Ivan Milosavljević Buki i pozvao je građane da ne dozvole da ih dele na leve i desne.
Pisac Gojko Božović, koji je i jedan od inicjatora ProGlasa, naveo je da je zabrana geoloških istraživanja u najdubljem interesu građana Srbije.
Talas demonstracija se pretvara u veliki narodni pokret, rekao je on, dodavši da su u Srbiji svi ostvarili interese sem građana Srbije, koji sada treba da, napomenuo je, artikulišu svoje interese.
Ovi protesti su pokazali da Srbija vri od nezadovoljstva i da su građani prepoznali da niko sa vlasti ne brine za njihove interese, naveo je.
Božović je poručio da je „ovo trenutak kada će se srpsko društvo obnoviti ili potonuti, neće biti nerešenih rezulata“.
Podsetimo, protest je pratio i pokušaj podmetanja lažnih plakata na kojima je pisalo da će govornici biti Dragan Đilas i Dragan Šomraz, a organizatori su za to optužili režim.
Bivši košarkaš Vladimir Štimac naveo je da građani moraju svi zajedno da odbrane Srbiju od velike ekološke katastrofe.
– Već su nam zagadili vazduh, sada hoće da nam zagade vode, preko Drine, Save, Dunava – , poručio je.
Štimac je poručio strankama za koje je rekao da žele da se okoriste o proteste, da im to neće proći. Poručio je da su „obe strane te medalje prljave“, da ima kvalitetnih ljudi, koji ne mogu se iskažu od onih korumpiranih, „izdajnika“.
Građane je pozvao u Beograd, 10. avgusta.
Aktivista Nikola Kolja Krstić poručio je Smederevcima da ih nikad nije video u većem broju.
– Ovo nije politički skup, ovo je građanski skup, ovde nema stranaka, svi smo zajedno ovde – , poručio je.
Ukazao je na visoku stopu obolelih od raka u ovom gradu, te da od 3000 okupljenih na Trgu neko je već sigurno bolestan.
– Broj malignih obolelih je cena „čeličnog prijateljstva sa Si Đin Pingom“. Ako iko pod ovim okolnostima bude spreman da stavi ijedan ašov da izgradi rafineriju, nek bude sprenan da ostane i bez ašova i bez vlasti – , poručio je Krstić.
Na svaki pomen Vučića građani su burno reagovali, a Krstić je govor završio porukom da Rio Tinto neće kopati.
Na kartonima koje su građani na protestu nosili ispisano je „Pošto čvarci, pošto Srbija“, „No pasaran, Rio Tinto marš iz Srbije“, vijorile su se zastave Srbije i pištaljke oko vrata. Sve to su rekviziti Smederevaca.
Voditeljka protesta upitala je građane da li žele da postanemo prva država u kojoj se litijum rudari u naseljenom mestu, na šta su okupljeni uzviknuli da ne žele. Ukazala je na već, kako je rekla, poznate slučajeve zagađenja od rudarenja.
Navela je da preti, između ostalog, i egzistencijalni rizik od otvaranja rudnika litijuma.
Nakon što su govornici završili obraćanje, građani su krenuli u protestnu šetnju.
Na samom kraju Nikola Kolja Krstić pozivao je na okupljanje u Beograd 10. avgusta, čime je protest i završen.
(Tpknews.com/I.M.S.)
Има ли протеста против ископавања злата? Зар није Хомоље следеће за копање?