SNS DANAK U KRVI: “Ako odu najpametniji iz Kučeva, nećemo imati konkurenciju, onda ćemo mi biti najpametniji”

Izrazito loša ekonomska situacije u opštini Kučevo dovela je do demografskih problema što je prouzrokovalo smanjenje broja učenika u osnovnim školama kojima preti zatvaranje područnih odeljenja. Za neke škole postoji opasnost da se u perspektivi ugase ili u najboljem slučaju spoje sa nekim drugim školama.

Foto: Facebook

Smanjenje broja đaka nije karakteristično samo za seoske škole već i za Osnovnu školu “Ugrin Branković” u Kučevu.

Kakva je sudbina seoskih osnovnh škola u kojima su generacije odrastale, i koje su za mnoge čuvari najlepših sećanja na detinjstvo, da li mogu da se svedu na kancelarijske odluke o racionalizaciji, a znamo da je svaka škola živa dok ima makar jednog đaka?

Svi se sećaju vremena kada su sela bila puna dece, školskih priredbi u domu kulture, “Susreti sela” i igranki do rane zore. Mladi se zimi družili na školskim igrankama uz uvek budno oko svojih nastavnika a u toplim letnjim večerima okupljali u školskom dvorištu, uz zvuke gitare pevali tadašnje hitove. Uvek ih je nekako iz prikrajka posmatrao učitelj ili učiteljica koji su stanovali u školskim stanovima ili u nekoj privatnoj kući tik uz školu. Sve akcije u selu za opštu dobrobit, bile su pokrenute od učitelja i nastavnika.

Da li su današnji učitelji i nastavnici u školama na teritoriji opštine Kučevo privrženi svojoj profesiji i u kojoj meri su aktivni u vannastavnim aktivnostima? Po onome što smo zaključili vrlo malo. Postoje izuzeci ali se oni mogu izbrojati na prstima jedne ruke. Više od polovine nastavnog osoblja u školama opštine Kučevo jedva čeka da se po rasporedu završi poslednji školski čas pa pravac za Požarevac gde većina njih stanuje. Među putnicima je i direktor osnovne škole u Rabrovu koji je zajedno sa svojom suprugom učiteljicom, školski stan zamenio privatnim smeštajem u Požarevcu. Ima nastavnika koji na časove dolaze iz Kragujevca i Niša a i rođenih kučevljana koji su se preselili u Požarevac.

Koliko novca odvaja opština za putne troškove nastavnika znaju samo nadležni u opštini i školskim ustanovama u kojima su zaposleni ali se pretpostavlja da građani opštine Kučevo svakom nastavniku putniku na relaciji Kučevo-Požarevac, isplaćaju pojedinačno u proseku po 25.000 dinara mesečno. Plate nastavnika finansiraju se iz republičkog budžeta, a opština plaća materijalne troškove i održavanje objekata. Školski stanovi zvrje prazni a nastavnici putnici se pravdaju boljim i raznovrsnijim životom u većim gradovima.

Stekli smo utisak da se sadašnji politički lideri Srpske napredne stranke u Kučevu raduju što školovani ljudi ne žive u Kučevu i razmišljaju na jedan “pokvaren” način – ako odu najpametniji iz Kučeva, nećemo imati konkurenciju, onda ćemo mi biti najpametniji.

Na najviše rukovodeće dužnosti u obrazovnom sistemu opštine su postavljeni direktori koji ne odgovaraju tim dužnostima. Politizacija nije zaobišla ni škole u opštini Kučevo, Biljana Kecman supruga predsednika Skupštine opštine Kučevo Branka Kecmana obavlja funkciju direktora predškolske ustanove “Lane”. Dušica Janošević supruga predsednika OO Srpske napredne stranke Kučevo Novice Janoševića obavlja funkciju direktora u Osnovnoj školi u Voluji. Radenko Jovičić pašenog koordinatora Srpske napredne stranke za dijasporu Aleksandra Perišića, izabran je za direktora Osnovne škole u Kučevu a za njegovog pomoćnika postavljen je bivši Perišićev recepcionar. U nastavi je angažovana i supruga člana opštinskog veća Miroslava Bulutića koja nema potrebne kvalifikacije za predmet koji predaje kao i odbornica Nešica Paunović koja je predavač sa srednjom ekonomskom školom.

Frapantan je podatak o čak 35 posto nestručnih nastavnika koji drže nastavu našoj deci i u tom pogledu su odgovorni za budućnost ove opštine. Zbog manjka određenih kadrova, u osnovnim školama angažovani su po političkoj liniji mnogobrojni nekvalifikovani predavači.

Koliko je veliki bezobrazluk lokalnih političara i direktora osnovnih škola svedoči podatak da je u nastavi u gotovo svim školama uključeno i po nekoliko nastavnika sa četvorogodišnjom srednjom školom i nezvanično jedan nastavnik sa trogodišnjom stručnom srednjom školom za automehaničare. Još gore je kad se zna da pojedini učitelji i nastavnici ne znaju gradivo pa decu teraju da uče sami iz knjige ili im puštaju video priloge sa YouTube kanala, lekcije koje ni sami nastavnici ne mogu da objasne.

Za mnoga radna mesta predavača u nastavi se već godinama ne raspisuju konkursi već direktori svake godine sa nastavnicima zaključuju ugovore na određeno vreme, birajući kandidate po poslušnosti i broju odlazaka na mitinge Srpske napredne stranke a ne po stručnosti i stečenim kvalifikacijama. Mnogi stručni nastavnici, zbog raznoraznih političkih ucena, pritisaka i želje da osnuju svoje porodice, uzmu kredit u banci za kupovinu stana ili kuće, obeshrabreni konstantnim ugovorima na određeno vreme su napustili svoje radno mesto u potrazi za stabilnim poslom u zemlji i inostranstvu.

Situacija u srednjoj stručnoj školi u Kučevu sa stručnim kadrom je za nijansu bolja, mada je u ovoj školi politika umešala svoje prste, već godinama se školuju nepotrebni kadrovi sve u cilju očuvanja radnih mesta profesora. Svršeni srednjoškolci neretko stiču diplome kuvara a da jedva znaju da isprže jaje, ekonomski tehničari ne znaju da obračunaju PDV, kamatnu stopu i šta je bilans stanja. Turističkih tehničara je previše a posla za njih niotkuda, sem ako nisu rođaci opštinskih funkcionera pa onda pravo na budžet opštine u TOS Kučevo na mestu radnika u Info Centru. Stručni predavači u ovoj školi postoje, međutim mnogo teorije, vrlo malo prakse su učinili svoje. Da li je to posledica obrazovnog sistema države ili nezainteresovanost samih profesora moramo otkriti? Potrebno je da se saradnja srednje stručne škole sa privrednicima bitnije intezivira, dualno obrazovanje je jedini ključ uspeha i opstanka ove škole.

Građani opštine Kučevo masovno odlaze da rade privremene poslove u Češkoj, Slovačkoj, Austriji, Nemačkoj i Italiji, ove godine je više đaka prvaka iz opštine Kučevo upisano u osnovne škole u Beču nego u rodnoj varoši. Na početku su svakako bili egzistencijalni problemi, traženje posla, ali u posljednje vreme sve više i više odlaze ljudi koji nemaju ekonomske probleme. Oni odlaze zboga toga što su se umorili od ovakvog Kučeva. Da li će najviše zbog toga izgubiti nastavnici koji će ostati bez đaka i poslodavci koji će ostati bez radne snage? Da li političari shvataju ako se nastavi sadašnji trend masovnog odlaska da će ostati bez velikih plata kada ne bude posla u Kučevu?

Nesvesni smo koliko nam je političko zapošljavanje lošeg donelo u obrazovanju do sada kada se političari pitaju za svako radno mesto u prosveti, pa čak i za radna mesta domara i kuvarice?! Da li najlošiji đaci ponavljači, sada političari, treba da se mešaju u prosvetu, oblast za koju uopšte nisu kompetentni? Da li deca političara moraju uvek da budu odlična a da nastavnici budu uslovljeni političkom podobnošću?

Radi kratkoročnog političkog zadovoljenja i lečenja kompleksa niže vrednosti, političari aktuelne vlasti u Kučevu, bahato i necivilizovano, uništavaju generacije i generacije budućih nosioca razvoja ovog mesta.

Odgovor na sva ova pitanja dobijamo u citatu holandskog teologa, filozofa i plodnog književnika evropskog humaniste Erazmoa Roterdamskog “Najveća nada svake zemlje leži u primerenom školovanju mladih”, da li je tako u Kučevu, zaključite sami?

(Dopisnik1 tpknews.com iz Kučeva)

19 Komentari

 1. Prava slika obrazovanja u ovoj naprednjačkoj opštini. Još je i gora situacija. Nastavnici su totalno nezainteresovani šta se dešava oko njih.

 2. Polako ali sigurno im se bliži kraj. Budi se narod polako! Gotovi su i nek se nose u pm, da više ne slušam o bitangama.

 3. Od kada Kucevom vlada Novica Janosevic skolovani ljudi ne mogu da nadju radno mesto na znacajnijim funkcijama. Kratko receno skolovani ljudi su nepodobni.

 4. Требало је додати да је нестручан и Раденко Јовичић директор основне школе у Кучеву али је извршен притисак на запослене да се не кандидују за место директора како би паша Аце Каратисте био изабран на то место јер тобоже немају другог.

 5. Šta je sa Milogorcem? Gde li je nestao? Nema ga već dva meseca u Kučevu,da se nije opet uplašio da će ga opet oni fini momci iz Beograda prebiti ko vola u kupusu? On se pita za sve!

 6. Manjak profesora Dodaje samo ulje na vatru urušenog sistema obrazovanja. Pogledajte udžbenike i program pojedinih predmeta i biće svima jasno gde to vodi. Ko to piše i odobrava, taj definitivno nije normalan i nema blage veze o čemu se tu radi. Razumevanja i logike nigde, samo bubanje napamet, još kad se na to doda pritisak iz partije na nastavnike dobija se ovo što sada imamo.

 7. Slažem se sa autorom teksta, prilično je realno opisana situacija u našoj opštini. Poslednja decenija u ovoj oblasti je najgora. Nama profesorima, koji volimo poziv, nije ni plata toliko bitna, već odnos nadređenih prema nama, šikaniranje, bahati đaci i roditelji. Tako su na udaru najzahtevniji predmeti koji traže znanje. Koleginica je, posle skoro 4 godine radnog staža, dala otkaz i napustila školu zbog toga što nije više mogla da trpi direktora, roditelje i kolege grebatore. Naravno, otišla je u inostranstvo, radi fizički posao ali je srećna.

 8. Na ulazu u Stelenboški univerzitet u Južnoj Africi piše: “Za uništenje bilo koje nacije ne trebaju atomske bombe i dalekometne rakete. Potrebno je samo smanjenje kvaliteta obrazovanja i dozvola prepisivanja i varanja na ispitima. Pacijenti umiru od takvih doktora. Zgrade se ruše od takvih inženjera. Novac se gubi iz ruku takvih ekonomista. Pravda nestaje pored takvih jurista i sudija. Krah obrazovanja je krah jedne nacije”.

  1. Upravo Sanja nas to očekuje, još ima kadrova koji se školovali u normalnim uslovima, naprdnjaci naprosto uništiše sve.

 9. Sramota je sta su nastavnici sebi dozvolili da ih komanduje nepismeni pomocnik veterinara, banderas i sumar. Bruka, dzabe im fakulteti.

 10. Za agoniju Kuceva zadnje dve godine direktno je odgovoran Ivan Mutavi Hotelski. Da li ga neko nesto pita ili ne, on je predsednik i samo je njegova odgovornost za rasipanje drzavnih para na fiktivno zaposlene koji dobijaju platu, na naduvane ugovore za izvedene radove. Pa on kao doktor opstinske medicine hvali da se Dom zdravlja renovira za fantasticnih dva miliona trista hiljada evra. Ej Hotelski misu, za te pare zida se nova zgrada od tri hiljade kvadrata u centru Pozarevca a ti krecis Dom zdravlja u Kucevu za te pare. To imas knjigovodju iz Doma zdravlja da ti sve objasni potanko na sednicama Veca. Podnesi ostavku Ivane Hotelski, spasi Kucevo i svoju cast coveka sa tri zene i cast ostalih doktora. Mlad covek a vec lider medju bitangama secikesama. Sad se upisi u Vlase i sa ovom tvojom iz Laznice izadji na izbore i glasaj Janosevica.

 11. “Dođu tako ponekad vremena kad pamet zaćuti,budala progovori,a fukara se obogati”.
  Ivo Andrić
  Sve tačno, realno i bolno. Ne treba nama više ratova, SNS kartel je ugasio zivot u srbistanu za sva vremena.

 12. Sećate se još od Šešelja, koji je mahao pištoljem, kakav radikali i sada naprednjaci imaju odnos prema studentima.
  Sećate da je sam Prvorođeni govorio strancima da imamo jeftinu radnu snagu. Isticao je jeftinoću, ne kvalitet.
  Pogledajte kakvu industriju dovlače u Kučevu i koja vrsta i složenost poslova se otvara kao perspektiva.
  Pogledajte samo ko su kod Vučića ministri prosvete a ko su direktori škola u Kučevu!?
  I na kraju, ali ne manje bitno- ovako manipulativnoj propagandi vlasti, neskrivenom plasiranju poluistina odgovara neobrazovano, funkcionalno nepismeno biračko telo! Samo sa takvima mogu da manipulišu Ivan Hotelski, Šumar Mikić Hotelski, Šomi Banderaš, Novica Vepar i Branko Kecman Ždrebčeva Krv

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker