Nakon više od 50 godina lebdenja u Zemljinoj orbiti, sovjetska svemirska sonda Kosmos 482 konačno je završila svoju neplaniranu misiju – padom na Zemlju. Međutim, misterija se nastavlja jer tačna lokacija udara još uvek nije potvrđena.

Ruska svemirska agencija Roskosmos tvrdi da je Kosmos 482 ušao u atmosferu u 8:24 po evropskom vremenu, na oko 560 kilometara istočno od Centralnog Andamanskog ostrva, u južnom Bengalskom zalivu. Prema njihovim podacima, sonda je pala u Indijski okean, zapadno od Džakarte, a ceo proces pratio je njihov Automatski sistem upozoravanja na opasne situacije u bliskom svemiru.
S druge strane, stručnjaci iz Evropskog konzorcijuma za nadzor i praćenje svemira (EU-SST) nisu potpuno sigurni. Njihovi senzori su poslednji put detektovali Kosmos 482 iznad Nemačke u 8:05, a očekivani sledeći prelet nije se dogodio – što ukazuje na to da je letelica pala, ali i dalje ostaje nepoznato gde tačno.
Postoje i izveštaji iz Italije – poslednji prelet iznad Sardinije zabeležen je oko 5:00 ujutru po lokalnom vremenu, dok je sonda jurila brzinom od čak 28.000 km/h.
Kosmos 482 je bio deo ambiciozne sovjetske misije “Venera”, lansirane 31. marta 1972. godine. Plan je bio da stigne do planete Venere, ali zbog kvara na raketi, sonda je ostala u eliptičnoj orbiti oko Zemlje. Njeno telo, napravljeno da izdrži ekstremne temperature Venere, preživelo je i pakleni povratak kroz Zemljinu atmosferu.
Zahvaljujući titanijumskoj zaštitnoj ljusci, eksperti su predviđali da bi mogla preživeti pad na površinu gotovo netaknuta. Međutim, sistem padobrana, projektovan pre 53 godine, gotovo sigurno nije funkcionalan.
GDE JE TAČNO PALA? MISTERIJA OSTAJE…
S obzirom na to da su moguće lokacije udara pokrivale ogroman pojas između 52 stepena severne i južne geografske širine, neizvesnost je bila očekivana. Pad je mogao da se dogodi bilo gde – od Evrope do Afrike, Azije, Australije ili čak Severne i Južne Amerike. Srećom, ogromna površina okeana u toj zoni smanjuje verovatnoću da je sonda pogodila naseljeno mesto.
TPKNEWS je već ranije izvestio o mogućnosti da sonda preleti iznad Velikog Gradišta, što se i dogodilo – ali, srećom, nije došlo do udara u tom regionu.
U ovom trenutku, svi svetski sistemi za nadzor svemirskih objekata nastavljaju da analiziraju poslednje podatke. Lokacija pada će biti potvrđena u narednim satima.
(Tpknews.com/@I.M.S.)