RADNIK “BAMBIJA” UMRO OD KORONE: Od danas, umesto 8, radne smene po 12 sati!

Zaposleni u kompaniji “Bambi” iz Požarevca, strahuju da bi ta fabrika mogla da postane žarište koronavirusa, jer je, kako tvrde za naš portal, od posledica koronavirusa, u subotu preminuo jedan njihov kolega (50).

Kompanija „Bambi“

Više zaposlenih, potvrdilo nam je da je preminuli radnik radio do poslednjeg trenutka, jer nije ni znao da je zaražen, te da je bukvalno “umro za tri dana”.

“Bambijevi” radnici u razgovoru za naš portal navode da je preminuli pedesetogodišnjak u fabrici radio do polovine prošle nedelje, ne znajući da je zaražen koronavirusom. Objašnjavaju da je kod lekara otišao u četvrtak, virus mu je potvrđen u petak, a već u subotu u jutarnjim satima preminuo je na respiratoru u požarevačkoj bolnici.

“Kolega je radio u proizvodnji na mesilici za keks, a na tom radnom mestu nikako nije moguće održavanje socijalne distance”, priča nam jedna zaposlena, strahujući da među radnicima ima još zaraženih koji, kako sumnja, “virus nose na nogama”.

Ona ističe da je fabrika već desetkovana zbog velikog broja zaposlenih koji su na bolovanju, navodeći da se od radnika krije broj inficiranih, te da ne znaju koliko kolega je pozitivno, a koliko je na bolovanju zbog drugih zdravstvenih tegoba. U razgovoru sa radnicima saznajemo da je od oko 300 zaposlenih u proizvodnji, skoro trećina radnika na bolovanju, te da je menadžment na novonastalu situaciju “odgovorio” preraspodelom radnog vremena.

Prema odluci u koju je i naš portal imao uvid, zaposleni će, počev od ponedeljka, 23. novembra, umesto osam, raditi po 12 sati. Na ovakav način organizovanja proizvodnje radnici su se pobunili peticijom, zahtevajući od menadžmenta drugačiju preraspodelu rada i hitno testiranje svih zaposlenih na koronavirus.

“Sada nam je napravljen novi raspored, tako da radimo dva dana dnevnu smenu od šest ujutru do šest popodne, pa dve noćne smene i onda imamo dva slobodna dana. To je u ovim uslovima pandemije neizvodljivo, ljudi padaju na nos i za osam sati, a kamoli da četiri dana uzastopno rade po 12”, ogorčeno priča jedan zaposleni, dodajući da niko ne beži od posla, ali da je 12 sati rada na liniji potpuno nehumano.

Nezadovoljni odlukom menadžmenta da u uslovima pandemije kada, kako napominju, ceo svet skraćuje radno vreme oni treba da rade duže, potpisali su peticiju za drugačiju preraspodelu radnog vremena.

RADNE SMENE TRAJAĆE PO 12 SATI

Naši sagovornici tvrde da je peticiju potpisao veliki broj zaposlenih, te da su je predstavnici tri fabrička sindikata danas predali menadžmentu “Bambija”.

Naš portal nije mogao da dođe do zvaničnih informacija o ishodu tog sastanka, ali smo nezvanično saznali da je menadžment odbio sve predloge za drugačiju organizaciju rada, te da na snazi ostaju smene od 12 sati. Zaposleni u “Bambiju” koji većinom čine žene, ogorčeni su zbog takvog ishoda i ističu da će produženo radno vreme “slomiti ionako iscrpljene ljude”.

“Mi radimo sa hranom, pa smo i sa koronom i bez korone, pod punom zaštitom. Sada dodatno još nosimo i vizire, a mnogi od nas izloženi su i visokim temperaturama. Sve je to jako iscrpljujuće, jedva izdržavamo i smene od osam sati. Plašim se da će doći do potpunog kolapsa, jer ljudi to neće moći da izdrže”, kaže jedan zaposleni, koji je želeo da ostane anoniman.

Radnici uz to navode i da im dodatni sati neće biti isplaćeni kao prekovremeni rad, već da će “zarađene sate” moći da pretvore u slobodne dane.

ZAVOD ZA JAVNO ZDRAVLJE POŽAREVAC NE ZNA DA LI IMA ZARAŽENIH U BAMBIJU

Informacije o velikom broju Bambijevih radnika koji su trenutno na bolovanju i za koje zaposleni sa kojima smo razgovarali “veruju da imaju koronu”, proveravali smo u požarevačkom Zavodu za javno zdravlje.

Direktorka Zavoda Ana Jovanović, za naš portal nije mogla da potvrdi da li među pozitivnim građanima ima Bambijevih radnika, već je bila pri stavu “da ih niko iz Bambijevog menadžmenta nije zvao za savet, niti tražio epidemiološki nadzor”.

Na pitanje našeg portala, da li je neko od pozitivnih građana Požarevca i okoline, kao neposredne kontakte prijavio kolege iz fabrike “Bambi”, direktorka Zavoda dala je neodređen odgovor.

“Svakog dana imamo između 200 i 300 pozitivnih građana iz dva okruga. Njihove kontakte obavestimo, a sanitarni inspektor im izdaje rešenje o izolaciji u trajanju od dve nedelje. Što se tiče ‘Bambija’ kod njih nismo išli, jer smo iz Batuta dobili informaciju da je testiranje po firmama zabranjeno”, precizirala je direktorka Zavoda.

Prema našim saznanjima, rezultati današnjeg testiranja zaposlenih u Bambiju, brzim testovima iz krvi, pokazali su da je kod jednog broja testiranih bilo prisustva antitela, koja potvrđuju koronavirus.

(Tpknews.com/Nova)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker