OBUKLE SVINJE NOVA ODELA: U jednoj varošici pokraj zlatonosne reke, postoji jedna životinjska farma

U jednoj državi po imenu „Stradija“ o kojoj je pisao Radoje Domanović, postoji jedna zlatonosna reka koja teče od kada je sveta i veka. Pored te zlatonosne reke iznikla je varošica u kojoj postoji jedna životinjska farma.

Foto: Ilustracija/Stock/Photos & PSD

Na životinjskoj farmi uz pomoć kraljeve vojske iz Belog Grada svinje su izabrane da budu vođe jer su one odlučile da su njpametnije. Obukle svinje nova odela, počele da spavaju u krevetima a po ugledu na kralja počele da nose i naočare.

Okupljanje i druženje svinja je u jednoj birtiji po kojoj su ih varošani nazvali „Birtijski orkestar“. Tamo se donose najvažnije odluke za razvoj varoši i utvrđuje ko od varošana ometa epohalne projekte svinjske vlade. Vlasnik birtije je zbog toga oslobođen plaćanja električne energije, komunalija, poreza a uz to redovno dobija subvencije varošice za razvoj sportskog turizma.

Da bi stekle učevne titule svinje su u skupštinskoj sali varošice o trošku varošana počele da uče i pišu. Svi oni koji su završili nekakve fakultete van varošice, moraju na doškolovavanje u skupštinskoj sali varošice o svom trošku.

Lokalni svinjski parlament donosi najvažnije odluke za razvoj mesta i važi za oličenje poštenja i demokratije. Opozicije gotovo da i nema a i zašto bi je i bilo kad su svi zadovoljni životom u imaginarnom vilajetu. Malobrojni parlamentarci opozicije koji nisu članovi „Birtijskog orkestra“ a samim tim nisu ni deo svinjske vlasti, zbog izrazite „ljubomore“ na uspehe svinjske vlasti se na sednicama parlamenta redovno protive razvoju varošice.

Svinje svoje podanike teraju da rade kao robovi za 20.000 dinara mesečno a podanici im na sve to zahvaljuju i svoje zadatke izvršavaju bez pogovora, živeći u uverenju da rade u njihovom ličnom interesu. Kada im Glavna varoška svinja naredi da idu na mitinge kralja po celoj Stradiji, taj posao se naziva spontanim dobrovoljnim okupljanjem. Iako Glavna svinja na ovaj način podstiče osećaj jedinstva gde podanici odlaze na mitinge kralja spontano i dobrovoljano okupljanje, ko odbije taj posao, ostaje bez 20.000 dinara mesečno jer se to smatra razmišljane svojom glavom koje preti da uruši jedinstvo što je kod svinja nedopustivo.

Pod vlašću svinja u varoši je pravo blagostanje, posebno je zaživela trgovina slobodnom pogodbom i dodela subvencija za otvaranje novih radnih mesta po principu ja tebi ti meni. Privreda je u pravom procvatu, varoš je puna žutih fabrika, predskazanje Tarabića se ostvaruje, “Doći će ljudi sa istoka” samo što žuti ljudi ne piju vodu sa Morave već iz zlatonosne reke koju su baš ti žuti ljudi predhodno obogatili raznim primesama teških metala.

Od silne miline i dobrote u varoši pored zlatonosne reke svi jedva dišu pa zato svakodnevno napuštaju ovu varošicu i odlaze u beli svet kako bi preneli glas o epohalnim podvizima predsednika svinjske vlade, njegovih saradnika i podanika.

Mi ostali obični varošani te podvige nismo videli, možda i nismo u stanju da ih prepoznamo ali se o njima beskonačno priča na svim svinjskim skupovima.

(Insajder Mile Sova)

PROČITAJ I

20 Komentari

  1. О кучевачкој братији може роман да се напише. Све похвале за одличну сатиру.

  2. Poštovani autori, gde nađoste ovu originalnu fotografiju našeg predsednika NSV, treba mi neki komad da zalepi na šuhove kako bi plašila decu da ne čačkaju gde im nije mesto. Biću vam zahvalan!

  3. Genijalno, bolno-realna satira, skoro kao Dražine kolumne, hvala vam što postojite u ovom mraku srbistanskom, ….

  4. Radoje Domanovic bio bi ponosan na svog kolegu satiricara koji napisa ovu briljantnu satiru inspirisanu kucvackim vlastodrscima. Ljudi iz rukovodstva opstine su dotakli samo dno zivota za Kucevo nema nade ,nema izlaza , samo beganija iz Stradije.

  5. Nekoliko puta sam pročitao i analizirao ovaj tekst, hvala autoru što je tako istinito preslikao našu sudbinu i što smo osuđeni da poslednje godine života provedem u državi gde umesto blagostanja vlada anarhija, kriminal, korupcija i da ne nabrajam više. Hvala TPK što nas redovno relaksira obaveštavanjem o pravoj slici naše današnjice. Koristim ovu priliku da pozdravim redakciju i da im poželim srećan i uspešan rad u budućnosti!

  6. Glavna svinja je debela veprina koja se već godinama tovi na račun naroda. Tu su i došljačke svinje koje su sišle sa bandere, došle iz kamenoloma i šume pa obukle nova odela i misle da su varoške face. Sve njih treba zatvoriti u čeir sa bodljikavom žicom na duže vreme.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker