POČELA KAMPANJA “NE PALI STRNJIKU”: Kupujte naftu i preparate da bi ste pomogli državi

U Srbiji je pokrenuta kampanja “Ne pali strnjiku”, čiji je cilj zaustavljanja tog štetnog i zabranjenog načina uklanjanja žetvenih ostataka sa njiva, koji je veliki rizik po ljude, imovinu i nanosi velike štete državi, poljoprivredi, životnoj sredini i prirodi.

Njiva posle paljevine/Foto: M.V.

Paljenjem strnjike, visoka temperatura ubija korisne mikroorganizme i smanjuje plodnost zemlje, sadržaj humusa i uništava azot koji je potrebno potom nadoknaditi đubrenjem.

Nakon žetve ratari ne bi trebalo da pale strnjiku, već bi trebalo da se njiva zaore, da bi korovi brže krenuli i nakon toga da se tretiraju preparatima. Na ovaj način ratari ujedno pomažu i državu preko akciza prilikom kupovine nafte i preparata, preporučuju stručnjaci.

Resorno ministarstvo ocenjuje da je za prestanak ove zakonom zabranjene prakse koja se kvalifikuje kao krivično delo i za koju su predviđene visoke novčane kazne, potrebno je i jačanje svesti o njihovim štetnim posledicama.

M.V.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker