NOVI UDAR NA DŽEP: Od naredne sedmice poskupljuje gorivo!

Polugodišnji trend rasta cena sirove nafte na berzama neminovno će dovesti do povećanja cena energenata na pumpama u Srbiji.

Nakon poskupljenja tečnog naftnog gasa (TNG) od četiri do šest dinara po litru, srpski vozači od naredne sedmice mogu očekivati i više cene goriva.

Ovo će biti posledica poskupljenja sirove nafte na svetskim berzama, čija je cena skočila za oko 30 odsto u poslednjih pola godine.

– Cena sirove nafte tipa „brent“, koja se kod nas prerađuje, u stalnom je rastu u poslednjih šest meseci, tako da će i cene u domaćoj maloprodaji uskoro sigurno biti korigovane. To povećanje ipak neće biti drastično, već najviše dinar ili dva po litru – ocenjuje Milan Rakić iz Udruženja naftaša Srbije.

On podseća da se sirova nafta za preradu nabavlja unapred dugoročno, po ponderisanim cenama, i otuda maloprodajne cene nisu direktno vezane za svakodnevne promene na svetskim berzama. Očekivana manja korekcija cena goriva na pumpama je, kako dodaje, posledica i manjih promena valutnih kurseva.

Kada je reč o poskupljenju TNG, Rakić objašnjava da je to direktna posledica sezonskog povećanja tražnje za ovim energentom kao najjeftinijim gorivom u uslovima kad je njegova proizvodnja na niskom nivou.

Podsetimo, cena nafte tipa „brent“ na svetskim berzama ima trend rasta od juna, kada joj je najniža vrednost bila 44,82 dolara po barelu, dok sada košta oko 60 dolara po barelu. Poslednji put je toliko vredela početkom oktobra 2015. Sada je duplo skuplja nego početkom prošle godine, kada je bila manje od 29 dolara po barelu.

TPKNEWS/N.J.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker