KURC PODNEO OSTAVKU: Šalenberg novi austrijski kancelar (VIDEO)

Austrijski kancelar Sebastijan Kurc podneo je u subotu uveče ostavku, što je saopštio obraćajući se naciji. Naslednik bliskog prijatelja Aleksandra Vučića biće dosadašnji ministar spoljnih poslova Aleksandar Šalenberg, piše Bild.

Foto: Photonews.at

Kurc je u obrazloženju odluke naveo da mu je “najbitnija domovina”, a povukao se usled toga što je bio pod istragom zbog sumnji na korupciju.

– Moja zemlja mi je važnija od mene samog. Sada su potrebni stabilni uslovi. Stoga bih želeo da napravim prostor za rešavanje zastoja – rekao je Kurc na konferenciji za novinare.

Da je austrijski kancelar Sebastijan Kurc pod istragom zbog sumnje na korupciju, saopštili su tužioci 6. oktobra, nakon pretresa nekoliko ministarstava i kancelarija vladajuće Narodne partije Austrije (OVP) na čijem je on čelu.

Pored Kurca, Tužilaštvo za borbu protiv korupcije je pod istragu stavilo još devet osoba i tri organizacije.

Austrijski kancelar je pod istragom je zbog tvrdnji da je državni novac Ministarstva finansija upotrebljen u koruptivnom poslu, kako bi se u tabloidnim novinama osiguralo pozitivno izveštavanje o stranci koju vodi, objavili su tužioci.

Kurcovi sadašnji koalicioni partneri Zeleni, jasno su u petak stavili do znanja da bi nastavak njihove koalicije sa konzervativcima Sebastijana Kurca bio moguć samo bez njega, s obzirom na ozbiljne optužbe za korupciju.

Predsednik Austrije Aleksandar Van der Belen izjasnio se nekoliko sati pre Kurcove ostavke.

– Posredi su ozbiljne optužbe. Rezultat je slika koja nije dobra za demokratiju – rekao je predsednik Austrije Aleksandar Van der Belen.

Kurcov uspon na vrh Austrijske narodne partije (OVP), kako se navodi u optužbama, osiguran je ulepšanim anketama i kupljenim medijskim izveštajima od 2016. godine.

U sredu je 1.400 javnih tužilaca i policajaca pretreslo Saveznu kancelariju i sedište stranke konzervativne Austrijske narodne partije (OVP). Pretraživali su podatke, elektronsku poštu i tekstualne poruke od 2016. godine, kada je Kurc još bio ministar spoljnih poslova.

– Želeo je da medijskom ofanzivom poboljša šanse za preuzimanje „novog“ OVP-a i svoj izbor za kancelara na izborima 2017. godine. Kurc je sa svojim pomagačima odlučio da finansira i pokrene manipulirane ankete – navodi Tužilaštvo za korupciju u Beču.

Finansiranje je navodno preuzela Fellner Media Group “Austria”, ali se zapravo finansira državnim novcem putem oglasa Ministarstva finansija, navodi se u optužbama.

(Tpknews.com/Agencije)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Ovo definitivno Živojin Trifunović, zvani Žika Bomba neće preživeti, kao i njegov prijatelj Aca Lukaš,a o Đaniju ne vredi trošiti reči…šmrc.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker