RHMZ IZDAO UPOZORENJE: Narednih dana, opasnost od izlivanja Mlave i Peka!

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je upozorenje na obilne padavine na području Srbije za danas i sutra, a kako prognoziraju moguća su i izlivanja manjih bujičnih vodotokova narednih dana. Zbog obilnih padavina danas je na snazi narandžasti meteoalarm za područja Šumadije, Istočne i Jugoistočne Srbije, zapadne Srbije i Kosova i Metohije.

Foto: Screenshot/hidmet.gov.rs

Kako navode na sajtu RHMZ, naranžasti meteoalarm znači da je vreme opasno.

– Prognozirane su opasne vremenske pojave, a takvog su inteziteta da mogu prouzrokovati materijalnu štetu i biti opasne po ljude i životinje. Treba biti vrlo obazriv, svestan rizika i redovno informisan o detaljima očekivanih meteoroloških uslova. Pratiti savete koje daju nadležne državne službe – , objašnjavaju iz RHMZ.

Prema navodima meteorologa, danas će biti oblačno sa kišom i lokalnim pljuskovima koji će ponegde biti praćeni grmljavinom.

– Veća količina padavina biće u drugom delu dana. U jugozapadnoj, južnoj, centralnoj i istočnoj Srbiji ponegde se očekuje i od 30 do 50 mm za 12 časova, lokalno i više – , navode iz RHMZ.

I u petak, 16. juna, zadržava se oblačno i sveže vreme povremeno sa kišom, u istočnim, jugoistočnim i južnim predelima Srbije sa uslovima za obilnije padavine, može pasti novih 20 do 50 mm za 24 časa.

Prema prognozama meteorologa, danas i sutra suvo će biti samo na krajnjem severozapadu Vojvodine.

Od subote padavine u slabljenju, a od nedelje se uglavnom očekuju na istoku i jugu zemlje.

Kako RHMZ navodi narednih dana na slivovima Kolubare, Jadra, gornjih tokova Zapadne i Južne Morave, Ibra, Nišave, Toplice, Rasine, Majura, Belice i Crnice, kao i na slivovima Mlave, Peka i Timoka moguća su izlivanja manjih bujičnih vodotoka.

Promenljivo oblačno i postepeno toplije očekuje se posebno od utorka kada će u većini mesta najviša dnevna temperatura biti i oko 30 stepeni Celzijusovih.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker