POLITIZACIJA, KRIMINALIZACIJA I MALE PLATE: Zašto sve više policajaca napušta MUP

Politizacija i kriminalizacija policije, mobing i male plate, ključni su razlozi što sve veći broj zaposlenih napušta MUP. Prema nezvaničnim procenama, oko 700 ljudi od početka godine napustilo je policiju.

Ilustracija

Momčilo Vidojević, predsednik Novog policijsko-sindikalnog saveza, kaže za Danas da nema zvaničan podatak o broju policajaca koji su vratili značku i pištolj, ali da je sigurno da veliki broj zaposlenih sve više i više napušta MUP Srbije. On dodaje da nije problem odlazak radnika na kancelarijskim poslovima, ali da jeste napuštanje iskusnih policajaca „što umnogome utiče na bezbednost građana“.

– Ono što tera te ljude da napuste posao policajca je veoma velika politizacija i kriminalizacija policije. Na rukovodeća mesta dugi niz godina postavljaju se ljudi koji su poslušni političarima i kriminalcima, što časni i pošteni policajci ne mogu da izdrže, odlučuju se da napuste MUP i idu da rade mnogo teže i lošije poslove jer ne mogu da izdrže ponižavanje – ističe Vidojević.

On dodaje da je mobing dosta prisutan, kao i da su ogromne razlike u platama.

– Što se tiče plata… Srbija je to. Moraju da se organizuju i izbore za veće plate. A još veći problem je velika razlika u platama policajaca – direktnih izvršilaca na terenu i njihovih šefova. Skoro dupla razlika – ukazuje Vidojević.

Momir Stojanović, bivši direktor VBA, kaže za Danas da je ključni razlog za odlazak ljudi iz policije nezadovoljstvo ukupnim stanjem u MUP-u.

– Nestručni stranački kadrovi na rukovodećim pozicijama. Odsustvo poštovanja struke. Protežiranje i karijerno vođenje nestručnih kadrova bliskih vlasti. Preko Sektora unutrašnje kontrole proganjanje i obračun sa stručnim kadrovima koji se protive selektivnoj pravdi, zaštiti kriminogenih lica bliskih vlasti i kompromitaciji istraga kroz objavljivanje saznanja iz istih. Selektivno bodovanje radnih mesta i nagrađivanje. Stvoreno nepoverenje, osećaj da ste pod prismotrom i strah. Loša ukupna atmosfera – navodi Stojanović neke od razloga zbog kojih zaposleni napuštaju policiju.

Srđan Milivojević, poslanik DS, podseća za Danas da su pripadnici MUP-a položili zakletvu nad Ustavom Srbije, a ne nad partijskom knjižicom Srpske napredne stranke.

– Nemoguće je ispuniti policijsku zakletvu i ostati veran datoj reči ako policijom rukovode mafijaške konkubine i starlete koje postrojavaju ljude koji su život posvetili policijskom poslu. Ako pukovnici policije prepodne nose policijsku uniformu a noću mafijašku fantomku, to smeta časnim ljudima u policiji. Ako policijski rukovodioci prisustvuju na Azurnoj obali proslavama povodom uvođenja nove generacije biznismena u posao svojih očeva, ako policija hapsi lambordžini ali ne i bahato kumče koje vozi taj auto, ako policijski rukovodioci štite Jovanjicu i kuma Aleksandra Vučića koji je pijan i drogiran izazvao saobraćajnu nesreću, časni ljudi to ne žele da trpe – kaže Milivojević.

Prema njegovim rečima, ako policijom rukovode ljudi koji ne mogu da objasne odakle im stanovi od više stotina kvadrata na Dedinju a obični policajci preživljavaju u adaptiranim vešernicama i garažama, naravno da to neki ljudi ne mogu da izdrže.

– Već tri godine srpska policija nema direktora. Ribnikar i Mladenovac su bile poruke našem društvu da ovako više ne može, a 700 otkaza u policiji su nažalost upozorenje da se raspao sistem i da možda već danas neki novi zlikovac puni šaržer za neki novi Mladenovac. Ti ljudi koji su ostali u policiji namerni da časno rade svoj posao rizikuju sudbinu inspektora sa Jovanjice u jednom društvu koje je primorano da aplauzima i pokličima Vučiću slavi svoju propast – ističe Milivojević.

Pošto je situacija postala neodrživa, dodaje, ljudima još samo preostaje da makar ne budu saučesnici u onome što im je zakonska obaveza da sprečavaju.

Veliku pažnju javnosti izazvalo je javno obraćanje Uglješe Bokića u pismu “Zašto sam otišao iz MUP-a i zašto moramo pomoći ljudima koji tamo rade”, gde on navodi da je prinuđen da posle 10 godina rada u policiji menja profesiju.

– Razlog mog odlaska iz MUP-a je dugogodišnje nataloženo nezadovoljstvo koje sam osećao zbog situacije u MUP-u, a inicijalna kapisla za ovu odluku je bio pritisak na mene u vidu premeštaja na drugo radno mesto zbog moje otvorene podrške aktivistima na Šodrošu, prošle godine. Takva naredba je stigla sa čuvenog mesta u MUP-u, “odozgo“, i to je bila kap koja je prelila čašu. Od toga dana se više nisam pojavio na poslu – , naveo je Bokić.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker