INVESTICIJE U KUČEVU: Posle dve godine, Nemci odustali, uleteli Kinezi!

Udaljenost Kučeva od glavnih komunikacionih i poslovnih pravaca, autoputeva, biznisa i informacija, je poprilična. Javni nastupi opštinskih funkcionera naglašavaju da je turizam prioritetna grana razvoja opštine iako do sada još nismo čuli koliko iznose planirani prihodi od turizma i koliko će se novih radnih mesta otvoriti?

“ŠIK-Kučevo”

Svima je jasno da se Kučevo ne sme oslanjati samo na turizam, već se mora okrenuti industrijalizaciji, uz poštovanje principa zelene ekonomije.

Svakodnevno se na lokalnom elektronskom portalu čuju hvalospevi lokalnih vlasti o četvrtom po redu, otvaranju jedne te iste fabrike punionice vode u selu Neresnica u kojoj je uloga lokalne samouprave Kučevo beznačajna. Dogovor o kupoprodaji postigli su stari vlasnik Anđelković al iz Beograda i novi vlasnik Allied Beverages Adriatic iz Zemuna. Sva sreća da se i to dogodilo jer lokalna vlast se ne može pohvaliti nekim svojim ličnim uspehom.

Prošle nedelje je kineska kompanija iz Šangaja postala vlasnik bivšeg ŠIK Kučevo. Kako je najavljeno u kupljenim halama ponovo će se pokrenuti prizvodnja šperploče, rezane građe i podnih obloga. Planirana je nedeljna prerada oko 1500 kubika trupaca i upošljavanje preko sto radnika. Garancija o kontiuiranom snabdevanju neophodnom sirovinom je pružena od generalnog direktora JP Srbijašume i najviših funkcionera Socijalističke partije Srbije. Sada nas uopšte ne čudi zašto je ministar prosvete Branko Ružić odobrio formiranje odeljenja šumarskih tehničara u srednjoj školi u Kučevu. U budućnosti se planira uvođenje dualnog obrazovanja u kordinaciji škola – fabrika.

Jedina loša stvar u ovome jeste što Kučevo postaje sirovinska baza, materijala i poluproizvoda.

Kako nezvanično saznaje naš insajder Mile Sova, nemački investitor koji je imao potpisan predugovor o kupoprodaji bivšeg ŠIK Kučevo uz pozamašni uplećeni depozit, posle dve godine čekanja je odustao od kupovine zbog nerešenih imovinsko pravnih odnosa za čije rešavanje su zaduženi opštiana i katastar.

Ova iznenandna investicija nije naišla na odobravanje opštinskog rukovodstva članova Srpske napredne stranke, posebno kada se zna da je njihov favorit Ambalažerka doo iz Begaljice, takođe veliki prerađivač drveta i oni su po nagovoru čelnika opštine već kupili lokaciju u Kučevu na kojoj je predviđena proizvodnja rezane građe.

Da li će se posle dolaska kineza u Kučevu isplatiti proizvodnja iz oblasti drvne industrije kada se zna da će godišnja kompletna sirovina iz ŠG Severni Kučaj završiti kod kineske kompanije?

Pompezno najavljivana investicija trgovinskog lanca Kastrum iz Petrovca na Mlavi izgleda da se neće realizovati. Vlasnik Kastruma je potpisao ugovor sa opštinom uradio projekat, čak je izvršena primopredaja parcele na “Buvljaku” ali se dalje od toga nije maklo. Sam tok dodeljivanja lokacije na kojoj bi se izgradio supermarket, pratile su brojne nepravilnosti, do toga da odbornicima nije predstavljena Studija opravdanosti, favorizovanje “Kastruma” kao jedinog zainteresovanog iako je interesovanje pokazao i “Lidl”. Sam tok nagodbe je više ličio na prebijanje dugova po principu daj šta daš nego na stvarnu nameru investiranja.

Zanimljivo da je Kastrumu tražena bankarska garancija na dve godine a zakonom je predviđena na pet godina i tri meseca. Očigledno je da su lokalni vlastrodržci našli neki svoj interes ili interes nekog njima bliskog?

Kučevački lideri nikada manje nisu radili i besmislenije provodili vreme u institucijama opštine. Oni jako dobro žive, a svoje pozicije u društvu i stečeni novac brane teškim rečima, pokušavajući da kontrolišu svaku poru života i rada svojih sugrađana, odbacujući sve ono što nije njihova ideja, napadajući svakog ko ne misli kao oni.

Vlasti na lokalnom nivou u Kučevu moraju da poštuju pravila i počnu da se jednako ponašanju prema svim građanima i svim investitorima da se bore protiv diskriminacije, korupcije i kriminala.  

Lokalna vlast treba da bude servis građana uz poštovanje etičkog kodeksa i da rešava lokalne probleme koji se gomilaju, ne treba da se bave u skladu sa glagolskim oblikom hoću-neću ili još gore da slušaju rekla-kazala, svaki investitor je isti i nije bitno ko je doveo investitora i ko će da investira u Kučevo. Važan je razvoj Kučeva, opstanak ljudi na ovim prostorima i poštovanje svih zakonskih propisa Republike Srbije.

Osim sve praznijih ulica i velelepnih kuća, na društvenim mrežama jasno se vidi koliko je Kučevo van Kučeva, ako se više i mogu nazvati Kučevljanima, jer su mnogi veoma daleko od svoje domovine i većina se više neće vraćati u svoj rodni grad ako se nešto pod hitno u ovoj opštini nešto ne promeni.

(Dopisnik1 tpknews.com iz Kučeva)

PROČITAJ I

31 Komentari

 1. Samo jedna kratka rečenica: u istoriji Kučeva se ne pamti nesposobnija, nepismenija i pokvarenija vlast od ove postojeće.

 2. Šta će sada Mikić koji je kao šumar već radio za Ambalažerku? Neki kažu da su opstinari dobili procenat od gazde Ambalažerke kako bi mu pomogli da kupi halu u Kučevu

 3. Baš me čudi da za Kineze imaju trupce u Srbijašumama a za našu firmu nema a radimo već 10 godina. Koje mutivode su ovi iz Srbijašuma

 4. Штета што нису ШИК купили Немци. Знам да су долазили више пута у Кучево и виђала сам их на улици и у кафићу. Кинезима ништа не верујем

 5. Šta li smo mi skrivili Bogu kad nam dve najveće fabrike u Kučevu uzeše Kinezi? Žalosno i jadno, postali smo Kineska opština uz dužno poštovanje prema narodu Kine. Ništa ovo ne valja

 6. Пазите сада, кад буду видели општинари да су кинези стварно купили ШИК има онај блесави Кецман да напише највећу лаж како је младо и енергично руководство општине водило мукотрпне преговоре са кинезима а у стварности се нису никада ни видели.

 7. Možda će stvarno da nasele istočnu Srbiju sa kinezima? Moramo se što pre osloboditi naprednjaka i socijalista jer nas prodadoše kinezima

 8. Nadam se da će kinezi biti manje ambiciozni i smanjiti potrebe za trupcima jer ako su projektovali proizvodnju na 1.500 kubika nedeljno odmah piši propalo. Još kako su skočile cene drveta teško će tu biti posla

 9. Jel će varoški špijun Raša Kafa iz Biblioteke da pređe da radi u novu fabriku a ne samo da prima platu a ne zna ni gde je Biblioteka?

 10. Naprednjaci iz Kučeva vole samo sebe i novac. Ako ih kinezi novčano podmažu imaće sve što im treba. Nisu oni uzeli vlast na silu da bi se borili da građanima bude bolje već da njima bude bolje.

 11. Garganelli i Lida idu po gradu i ubeđuju narod da opština otvara ŠIK a nema veze sa njima. Nek kažu kako se zove firma ako znaju a ne znaju. Koji su to prevaranti. Lično Dačić je završio posao sa Kinezima

 12. Samo slučajno i usput iz 🚞…
  i samo da zajedno sa botovima iz Gigine šupe prosalim mali jubilej…
  Dakle, PO JUBILARNI 250.PUT :
  : ILI
  ,,AFRIČKI KONGO KONCEPT ,,
  BUDUĆNOSTI CELOG ovog IZDIŠUĆEG regiona Istočne Srbije ,pa i malene varošice Kučevo…inače rodom sa kraja 19. i početka 20.veka i z Afrike..
  ILI
  …,,EVROPSKI KORIDOR KONCEPT,,
  BUDUĆNOSTI iz 21.veka i Evrope :
  TRANSEVROPSKI
  (Atlantski okean -Crno more)
  MULTIMODALNI SAOBRAČAJNI KORIDOR- ISTOK (CRNOMORSKI KORDOR).
  …..koji pismeni, pametni i normalni građani
  CELOG ovog demografski ,ekološki,ekonomski ,socijalno IZDIŠUĆEG regiona Istočne Srbije
  već dugo sami i spontano i neformalno nazivaju :
  ,,KORIDOR ŽIVOTA,,
  ili strogo CENZURISANI I
  ,,ZABRANJENI KORIDOR,,.
  TREĆA opcija NE POSTOJI.
  I srećan vam jubilej dragi moji botovi.
  Čestitam!!!
  ⛔🍖🐕
  😀😀😀 Nenad Čolović

 13. 😀😂😂
  ..I eto ..samo jedan bot..i to škart od bota.
  Propade u Kučevu Gigina šupa i proizvodnjja botova…😂😂😂
  NIŠTA BRE BEZ
  ,,KORIDORA ŽIVOTA,,
  ili
  strogo CENZURISANOG
  ,,ZABRANJENOG KORIDORA,,.
  Nego Kučevljani da manemo prazne priče…nego , valda ima u Kučevu još 10-15 ljudi ..za početak..pa lepo
  JAVNO I TRANSPARENTNO ..
  GRAĐANSKA PRTICIJA/PREDSTAVKA
  ,,HOĆEMO NAŠ,KORIDOR ŽIVOTA,,…
  …da ljudi čitaju i potpisuju .
  Pa baš da vidimo ko to će da ih dira…
  maltretira…plaši…zastrašuje…i da mafijaši
  Baš da vidimo te velike i opasne …
  silnike ,mafijaše, mangaše ..šta li su već ako ih ima …?
  Samo ..nešto mi se čini …što bi naše babe rekle nešto mi se ,,javlja…
  .da bi im ,i ako ih ima, mnogo bolje bilo da ih zmija ujede.
  Nego da pipnu ili da plaše normalne,potene i prostojne ljude po Kučevu i celoj Istočnoj Srbiji .

  A potpis imaju gore ….već napisa😉n.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker