ALARMANTNO: Sve nas je manje u Braničevskom okrugu, do 2041. godine nestaće trećina žitelja!

Nastavljaju se negativni populacioni trendovi. Do 2041. nestaće trećina žitelja jugoistoka Srbije

Novi Pazar je među retkim gradovima koji beleže pozitivan prirodni priraštaj u Srbiji, objavile su Novosti.

Lane je, tako, u matične knjige rođenih upisano više od 2.300 beba, dok je broj preminulih žitelja Novog Pazara zastao na oko 700. Godinu pre toga broj je dosegao 2.500.

Osim Pazara, najviše beba u odnosu na ukupan broj stanovnika rađa se još u Sjenici i Tutinu. Tutin, iako jedna od najnerazvijenih opština, ima veći prirodni priraštaj čak i od Pazara. Zatim slede Preševo i Sjenica.

Što zbog negativnog priraštaja, što zbog migracija, statističke projekcije pokazuju da će u narednih četvrt veka najveće smanjenje stanovništva doživeti južna i istočna Srbija. Do 2041. godine nestaće čak trećina žitelja ovih oblasti.

Najnižu stopu imaju Rekovac, Knić, Gadžin Han, Crna Trava, Nova Varoš, a u Braničevskom okrugu najnižu stopu imaju Golubac, Kučevo i Malo Crniće. Poslednji podaci kojima RZZS barata su iz 2016, a za prošlu godinu biće objavljeni tek u junu.

(Novosti)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker