ZAKON JE JASAN: Kad policajac sme da puca u čoveka u Srbiji?

Ne događa se često u našoj zemlji da policija ubije čoveka, ali tokom prošle sedmice, u rasponu od samo četiri dana, bili smo svedoci dva slučaja koji su se okončali smrću.

U noći između srede i četvrtka pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice ubili su D. J. (32) i sprečili tragediju u kojoj je moglo da strada najmanje desetoro ljudi, među kojima je bilo četvoro dece i jedna beba. Policija je ubila višestrukog prestupnika i sprečila ga da aktivira ručnu bombu u kući u kraljevačkom naselju Ribnica.

Prava drama odigrala se i u noći između nedelje i ponedeljka u jednoj kafani na beogradskom Dorćolu. Policajac u civilu, koji se van dužnosti nalazio u lokalu, službenim pištoljem ubio je L. M. (27), nakon što je ovaj potegao oružje i ranio vlasnika kafića.

Naknadnom istragom je utvrđeno da je policajac postupio po zakonu. Tužilac je izašao na mesto događaja i utvrdio da je policajac svojim reagovanjem spasao živote ljudi u lokalu.

Međutim, nakon ova dva slučaja, postavljeno je pitanje kada policajac sme da upotrebi vatreno oružje. Ovo pitanje regulisano je Zakonom o policiji.

– Pri obavljanju policijskih poslova, policijski službenik može upotrebiti vatreno oružje samo ako upotrebom drugih sredstava prinude ne može postići zakoniti cilj u izvršenju zadatka i kad je apsolutno nužno da od sebe ili drugog odbije istovremeni protivpravni napad kojim se ugrožava njegov ili život drugog lica – kažu u MUP-u.

Bitno je naglasiti da se kao napad vatrenim oružjem računa i samo potezanje oružja ili pokušaj da se ono potegne.

Zakon o policiji kaže da, ako okolnosti to dopuštaju, odnosno ne dovodi se u pitanje bezbednost ljudi i izvršenje zadatka, pre upotrebe oružja policajac povikom: “Stoj, policija, pucaću!”, upozorava napadača.

Posle toga, opet policajac ne sme da puca. Takođe, zakon kaže da policajac ne sme da puca ni na maloletnika, osim u slučaju kada je to jedini način za odbranu od neposrednog napada ili opasnosti.

Interesantno je da, kada se begunac kreće prema državnoj granici, policajac sme da puca samo ako ne postoji opasnost da zrno preleti državnu granicu.

U situacijama kada policajac puca na nekoga, ili kad sredstvom prinude (pendrek, šoker, fizička sila) nanese teške telesne povrede ili ubije nekoga, direktor policije, odnosno načelnik područne policijske uprave u kojoj taj policajac radi, dužan je da obrazuje komisiju, koja potom razmatra sve okolnosti slučaja i sačinjava zapisnik. Na kraju, oni daju mišljenje o tome da li je sve bilo po zakonu.

Policajci, bilo uniformisani, bilo u civilu, moraju da obavljaju svoju dužnost 24 sata, ma gde se zatekli (u kafanu, prevozu, tržnom centru…).

TPKNEWS/Politika

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker