ŠTA SE DEŠAVA U ŽAGUBICI: Zamućeno Vrelo Mlave, da li su uzrok bušotine ili jake kiše? (FOTO)

Na društvenim mrežama pojavile su se fotografije Vrela Mlave, a u komentarima se navodi da „kanadska firma Dandi bez dozvole za upravljanje rudarskim otpadom sprovodi istražne radove na području Žagubice i Petrovca na Mlavi, a da građani ostaju bez vrela pomenute reke. Aktivisti negiraju komentare pojedinih građana da je do zamućenja došlo zbog obilnih padavina.

Foto: S. S.

Dok aktivisti danima na društvenim mrežama upozoravaju da je navodno zbog istražnih radova, koji se sprovode na području Žagubice i Petrovca na Mlavi, došlo do zamućenja Vrela Mlave, građane koje je reporter „Danasa“ zatekao u Žagubici, kažu “da je to normalno stanje, pošto obilne padavine traju već danima”.

“Ma kakvo rudarenje, kakvi bakrači. Mani se od politike. Da li vi vidite koliko kiše ovde pada. Tako je danima. Uvek se ovde zamuti, kada danima pada kiša”, bili su komentari građana koje su novinari zatekli u Žagubici, ali postavlja se pitanje, da li je baš tako?

Jedan od komentara na društvenim mrežama je bio da je voda zamućena zbog obilnih kiša.

“Ok, zamućeno je vrelo. Mislim da je veći uticaj ovih kiša. No, nisam geolog pa neka neko od njih objasni. Treba imati na umu da je istina jača od manipulacije, pa shodno tome valja proveravati. Kao onaj hajp da je poplavu u Žagubici napravilo pucanje nekakve brane, a ono palo skoro 150 litara kiše u slivu Tisnice i Crne reke i napravilo poplavu koja menja teren, bio – video. Bujica je odnela put, pa je trebalo pešačiti. No, to je druga tema, a i opomena ovima da ako tu kopaju imaju rizik da im ceo kop odnese voda. Nalazili smo tragove bujice na 7 metara od reke. Velika voda je tu išla”, glasio je jedan od komentara.

Ivan Milosavljević, ispred organizacije “Čuvari Homolja” iz Žagubice kaže za „Danas“, da je došlo do zamućenja Vrela Mlave, ali da postoje ljudi, koji tvrde da se to dešava kada dođe do velikih padavina.

“Ali boja je slična onom sadržaju koji se nalazi u bazenima na bušotini Čoka Rakita i to nije prvi put da se dešava. To se dešavalo i kada se bušilo u ataru sela Laznica, u slivu Peka, gde za to postoje fotografije. Tamo su se izvori koji se nalaze ispod bušotina, zamutili i dobili boju sličnu cementu”, objašnjava on.

Prema rečima sagovornika Danasa, ponavlja se uvek ista stvar kada je reč o bušotinama.

“To sve rade, ćerka firme, kanadske kompanije Dandi. Sumnjamo da je došlo do zamućenja zbog bušotina koje se na Čoka Rakiti nalaze iznad Crne reke, koja se uliva u Tisnicu, pa jednim delom ponire, pa se onda pojavljuje na Vrelu Mlave, kako kažu stručnjaci”, ističe Milosavljević, ekološki aktivista.

On takođe dodaje da su uzorkovali vodu na nekoliko lokacija i nada se da će rezultati biti gotovi do kraja nedelje.

“Mi planiramo da ponovimo uzorkovanje na svim bušotinama i bazenima, da vidimo kakav je sadržaj tamo. Predstavnici kompanije kažu da je voda u skladu sa zakonima, kao i taložnik. Međutim u Ministarstvu rudarstva i energetike, na naš upit, dobili smo odgovor da ne postoji nikakva dozvola kompaniji Dandi za tretiranje opasnog rudarskog otpada, tako da oni nemaju nikakvu dozvolu, a tvrde da rade u skladu sa zakonom”, kaže Milosavljević.

Kaže i da postoji desetina bazena koji se nalaze pored bušotina, a nisu sanirani.

“Postoji već problem, pošto se ljudi žale, da su im kaptaže i izvori zaraženi, a nekima su čak presušile česme, kao i izvori. Creva se razvlače preko privatnih parcela, kao što se dogodilo Radetu Mosiću, i još nekim ljudima. Takođe postavljaju agregate i uzimaju vodu, a tvrde da je sve po zakonu. To moramo sve proveriti, pošto to nije 10 odsto vode koliko je dozvoljeno zakonom. Reč je o potočićima, a agregati su veliki kao i pumpe za vodu”, objašnjava naš sagovornik.

Milosavljević kaže da se iz Vodovoda u Žagubici još od jeseni, voda dovozi cisternama na bušotine, a ovih dana vodu za piće nemaju naselja Žagubila, Laznica i Suvi Dol.

Na fejsbuk stranici Eko straže piše da je cela Istočna Srbija je pod ogromnim udarom zbog nekontrolisanog rudarenja i sprovođenja istražnih radova zarad otvaranja novih rudnika.

“Skandaloznim Prostornim planom Srbije do 2030, ona je sva isparčana zarad otvaranja desetina novih rudnika, iako su je postojeći doveli do ekološke i zdravstvene katastrofe. Istražni radovi se odvijaju i nadomak Zaječara, na Kraljevici. Ljudi okupljeni u inicijativi Eko Istok se bore protiv tog užasa”, poručili su iz Eko straže.

Podsećamo, iz Zaječarske inicijative, saopštili su na svojoj Fejsbuk stranici, da tokom prethodnih nekoliko dana, na području Kraljevice, veliki broj građana Zaječara primećuje i beleži vozila sa oznakama kompanije Ziđin, kao i opremu koja, po svemu sudeći, služi za ispitivanje tla u zaječarskoj park-šumi. “Razvezani kablovi, sonde i druga oprema i alati u vozilima, u više navrata su uočeni u prethodnim danima”, kazali su oni.

Takođe, na porodičnom imanju Milomira Petrovića iz Vlaškog polja kod Knjaževca, pre nekoliko dana pojavili su se ljudi, koji su, kako on tvrdi “uzimali zemlju radi uzorkovanja, bez njegove dozvole”.

Vrelo Mlave, nalazi se na južnoj periferiji Žagubice od čijeg je centra udaljeno jedan kilometar na jugoistoku Žagubičke kotline, ispod severnih padina Beljanice, na nadmorskoj visini od 314 metara. Samo vrelo ima izgled manjeg jezera i, u stvari, predstavlja potopljenu vrtaču okruženu planinskim visovima.

Ima zelenu do tamnozelenu boju vode, koja dolazi od okolnog zelenila i algi u plićim delovima. Voda neprimetno izbija na površinu i retko se muti. Providnost vode kreće se od 4–10 metara, a temperatura vode od 9,3–11 stepeni.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker