NOVINARKA CINS-a SE INFILTRIRALA U KOL CENTAR SNS-a: Agencija za hostese, kupovina glasova i milioni u kešu! (VIDEO)

Svakodnevno više od 100 ljudi u Beogradu radi u kol centru skrivenom od javnosti, pozivajući građane da podrže Srpsku naprednu stranku (SNS), a ova aktivnost povezana je s agencijom za hostese i sumnjom u kupovinu glasova, navodi CINS u istraživanju objavljenom u sredu, 29. novembra. Novinarka CINS infiltrirala se u grupu, svedočeći o organizaciji i pritiscima u vezi sa izbornim danom.

Screenshot

CINS u tekstu navodi da je otkrio tajni kol centar u blizini Luke Beograd, iz kojeg više od 100 ljudi redovno kontaktira građane pitajući ih za podršku SNS-u. Novinarka CINS-a je iz prve ruke doživela ovo iskustvo, pridruživši se grupi nakon preporuke putem poruke sa ličnim podacima. 

WhatsApp grupa pod imenom CALL CENTAR 2023, ukrašena srpskom zastavom, okupljala je oko 350 ljudi s ciljem organizovanja poziva građanima, pred izbore zakazane za 17. decembar. Poruke u grupi su stizale samo od administratora, a prvi raspored radnih dana najavljen je za 20.11.2023, navodi se u tekstu.

CINS navodi da je Agencija M&J Lady Hostese, koja se inače bavi promocijama i angažovanjem hostesa, zapravo organizator ovog kol centra, i da kroz grupnu WhatsApp komunikaciju novi članovi dobijaju rasporede za rad, ali i uslove koji uključuju obavezu glasanja za SNS na izborima.

Informacije CINS-a dobijene od izvora koji je upućen u rad kol centra sugerišu da je i prošle godine posao bio organizovan na isti način, no to nije bilo zabeleženo u finansijskim izveštajima SNS-a za tu godinu. 

Grupa, koja je bila otključana u subotu, 18. novembra, doživela je “poplavu” poruka gde su članovi izražavali svoje želje za radnim danima i smenama. Na kraju, raspored je poslat članovima iz profila M&J Lady Hostese, navodi se.

Novinarka CINS-a je saznala svoje radne dane i smene u nedelju za početak rada već u ponedeljak. Smene su trajale od 10 do 14.30 časova i od 15.30 do 20 sati. U grupi su poslati brojevi supervizora koji nadgledaju rad, evidentiraju dolaske i pauze, dodaje se u tekstu.

Kako se dalje navodi u tekstu, oko 21.30 časova novinarka je dobila poziv od M&J Lady Hostese, gde je ženski glas objašnjavao uslove rada, s posebnim naglaskom na jedan od njih.

Glavni uslov je bio da se angažuju ljudi koji će glasati na izborima za SNS 17. decembra, nudeći veću dnevnicu za taj dan, piše CINS. 

Novinarka CINS-a je razgovarala s njima i dobila informaciju da je uslov za rad za taj dan glasanje za SNS, uz obavezu slanja fotografije glasačkog listića. 

Dnevna zarada za radno vreme od 10 do 14.30h bila je 3.000 dinara, a novinarka CINS je na kraju dobila informaciju da će dnevnica za izborni dan biti čak 9.000 dinara, navodi se u tekstu.

U tekstu se navodi i da je lokacija kol centra u Luci Beograd, gde se nalazi i firma Prointer, koja se dovodila u vezu sa vladajućom SNS i bivšim funkcionerom Slavišom Kokezom, te da je unutar kol centra rad organizovan na pozivanju građana i unosu podataka.

CINS navodi da su u kol centru bili postavljeni stolovi s oko 80 laptop računara i slušalicama s mikrofonima za pozive građanima. Rad u kol centru je organizovan – neki zovu građane, dok manji broj unosi podatke u bazu, piše CINS. 

Izvor koji je radio na unosu podataka u bazu kaže da su se u nju upisivali podaci o građanima, uključujući i “kapilarne” glasove koji su dolazili iz javnih preduzeća. 

Ovi glasovi se prikupljaju od zaposlenih u javnom sektoru koji trebaju skupiti “kvotu” potencijalnih glasača za određenu političku stranku, navodi CINS.

Dodaje se da baza podataka sadrži JMBG, adrese i biračka mesta građana, a zadatak unosa bio je dodati telefonske brojeve i dodatne informacije o svakoj osobi na listi kapilarnih glasova. Kasnije, bi ovi ljudi bili kontaktirani telefonom iz kol centra, navodi CINS.

Većina zaposlenih u kol centru zadužena je za pozivanje građana koristeći laptop s tri “ikonice” – za bazu kapilarnih i sigurnih glasova, i program Jitsy za telefonske pozive, piše CINS. 

Scenario za razgovor s građanima diktira im šta treba reći na osnovu odgovora osobe na liniji, navodi CINS. Fotografisanje je strogo zabranjeno kako u samom kol centru tako i ispred zgrade, a mobilni telefoni moraju biti u torbama, dodaje se.

Što se tiče isplata, “zaposleni” u kol centru su primili uputstva da će novac za rad biti isplaćen u kešu u prostorijama CEROB (Centra za edukaciju i razvoj omladine Beograda), te da ne smeju raspravljati o dnevnicama među sobom, piše CINS.

Na nedeljnom nivou bude isplaćeno više od tri miliona dinara što potvrđuje i poruka M&J Lady Hostese na grupi da “raspoređuje 1.120 dnevnica”, navodi CINS.

Grupa na WhatsApp-u je napravljena u avgustu ove godine, a na dan isplate dnevnica su se našle na spisku čak 334 osobe, piše CINS.  

Iz Višeg javnog tužilaštva za CINS  navode da Republička i Gradska izborna komisija imaju zakonska ovlašćenja i obavezu da utvrde nepravilnosti i nezakonitosti u izbornom procesu. Ako nešto utvrde, očekuju da ih o tome obaveste, kažu iz Tužilaštva za CINS.

Sa druge strane, Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija smatra da je tekst dovoljan za istragu tužilaštva zbog potencijalnog krivičnog dela davanje i primanje mita u vezi sa glasanjem iz člana 156. Krivičnog zakonika, odnosno kolokvijalno „kupovina glasova”, a da bi druga povreda zakona mogla da bude povreda tajnosti glasanja jer se traži da se slika glasačkog listića dostavi koordinatorki, odnosno trećem licu, prenosi CINS.

(Tpknews.com/CINS)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker