MASKE I DISTANCA PONOVO U MODI: Raste broj zaraženih od korona virusa u Srbiji, sastaje se Radna grupa za kovid

Prema zvaničnim podacima, u proteklih nedelju dana u Srbiji se testiralo više od 7.000 građana, od kojih je čak 1.500 zaraženo, što je pokazatelj da broj inficiranih kovidom u Srbiji raste.

Ilustracija

U zdravstvenim ustanovama u kojima građani mogu da se testiraju, sve su veće gužve. Doktorka Snežana Jovanović iz laboratorije “Vatreno oko” kaže da je od ukupnog broja testiranih oko 20 odsto pozitivnih uzoraka. Ističe i da će se Radna grupa za kovid sastati u toku sledeće nedelje.

Institut za onkologiju i radiologiju Srbije od petka je ponovo zabranio posete toj ustanovi zbog porasta broja obolelih od koronavirusa.

Neophodno je nošenje maski, kao i PCR test za one koji se primaju na hospitalno lečenje.

– Ono što možda jeste malo zabrinjavajuće, to je da je od ne tako velikog broja uzoraka oko 20 procenata pozitivno – , kaže Jovanovićeva.

Navodi da u svetu, ali i okolnim zemljama, cirkuliše podvarijanta koja je nazvana “eris”, a koja se lakše i brže prenosi, registrovana je i u našoj zemlji.

– Zabeležena je u preko 57 zemalja i kod nas, tako da očekujemo i neznatno povećanje ne samo broja testiranih, nego i broja pozitivnih – ističe Jovanovićeva i dodaje da verovatno cirkuliše i podvarijanta “pirola”, ali nije još detektovana – kaže ona.

Navodi da će se Radna grupa za kovid sastati u toku sledeće nedelje.

– Razloga za zabrinutost onako kao što je nekada bilo, sigurno nema. Dosta ljudi je preležalo kovid, veliki broj ljudi je vakcinisan. Nadam se da će uskoro doći nove buster vakcine, koje će u stvari poboljšati zaštitu čak i od ovih novih sojeva – poručuje doktorka Jovanović.

KO SU ČLANOVI RADNE GRUPE

Ministarka zdravlja prof. dr Danica Grujičić obrazovala je Radnu grupu za postupanje u uslovima pandemije kovida 19, čiji je predsednik doc. dr Goran Stevanović, direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti UKC Srbije.

Ovo telo koje je nastavak Kriznog štaba ima 14 članova iz najvećih zdravstvenih centara.

Pored predsednika Gorana Stevanovića, iz UKC su – Tatjana Adžić Vukičević, Klinika za pulmologiju UKC Srbije, Ivana Milošević, Infektivna klinika, Vesna Mioljević, Služba za bolničku epidemiologiju i higijenu ishrane, Snežana Jovanović, Služba za medicinsku mikrobiologiju.

Članovi Radne grupe su i Ana Jovićević, Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, Verica Jovanović, Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

Iz UKC Vojvodina u Radnoj grupi su Tomislav Preveden, Klinika za infektivne bolesti, i Sandra Mićunović Popović, specijalista epidemiologije.

Predstavnici UKC Niša su Miodrag Vrbić, Klinika za infektologiju UKC Niš i dr Nikola Milenković, specijalista epidemiologije, UKC Niš, a UKC Kragujevac dr Ružica Radojević Marjanović, Klinikea za infektivne bolesti UKC Kragujevac i Zorana Đorđević, specijalista epidemiologije UKC Kragujevac. Dr Milunka Milinković iz Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ je sekretar.

KO BI TREBALO DA SE TESTIRA

Govoreći o tome ko bi trebalo da se testira, Jovanovićeva kaže da se testiraju samo osobe koje imaju simptome akutnih respiratornih infekcija i to najpre antigenskim testovima.

– Ukoliko je antigenski test negativan, a postoje simptomi znaci akutne respiratorne infekcije, radi se pi-si-ar. Osim naravno za onkološke i hematološke pacijente gde je po sadašnjem stručnom metodološkom uputstvu neophodno da pre prijema u bolnicu imaju negativan pi-si-ar test ne stariji od 72 sata i naravno za prijem u domove za stara lica i na odeljenja gde su osobe sa primarnim imunodeficijencijama – objašnjava Jovanovićeva.

Testiranje može da se uradi u domovima zdravlja, a Jovanovićeva navodi da svaki dom zdravlja ima izdvojenu jedinicu ili jedan deo za pacijente koji imaju simptome akutne respiratorne infekcije.

– Taj deo može biti izdvojen, u tom delu mogu da rade zaposleni koji su samo za to ili da pri prelasku iz jednog u drugi deo ili jedinice doma zdravlja naravno nose ličnu zaštitnu opremu. I naravno da postoje pojedina odeljenja na klinikama koja su opredeljena za lečenje pacijenata koji su oboleli od kovida. Kod nas je to i Klinika za infektivne i tropske bolesti i jedinice intenzivnog lečenja na Klinici za pulmologiju – dodaje doktorka.

KOJI SU SIMPTOMI

Poručuje da sve osobe koje primete neku promenu zdravstvenog stanja trebalo bi da se obrate svom izabranom lekaru, kao i ako imaju simptome.

– Simptomi su povišena temperatura koja može i ne mora da se javi, kijanje, bol u grlu, malaksalost, glavobolja i takođe pojedini pacijenti imaju dijareju, osip po koži i curenje nosa – zaključuje Jovanovićeva.

(Tpknews.com/RTS)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker