NAJJAČA GASTARBAJTERSKA PIJACA U BEČU: Na pijaci rakija 1 evro, i ima svega – od pihtija do pečenja (FOTO/VIDEO)

U Beču živi oko 300.000 gastarbajtera iz Srbije, koji u ovom gradu imaju jedno mesto na kom se okupljaju i mogu da pazare sve ono što ih podseća na domovinu.

Printskrin: Youtube/Marka Žvaka

Ključna lokacija za gastarbajtere u Beču je pijaca “Meiselmarkt”, na koju redovno odlaze.

U pitanju je zatvorena pijaca, na kojoj možete da kupite kulen, slaninu, ajvar, čvarke, kavurmu, ali i da popijete domaću rakiju za jedan evro.

Momci iz ekipe “Marka Žvaka” obišli su ovu lokaciju i zabeležili šta sve od domaćih proizvoda može tamo da se kupi.

Domaći proizvodi, kao kod kuće Printskrin: Youtube/Marka Žvaka

Srbi i ljudi iz bivših jugoslovenskih republika redovno posećuju pijacu, a neki penzioneri se svakodnevno okupljaju u jednoj kafani.

Mesar Damir Matejić, koji je 13 godina u Austriji, otkrio je za ekipu “Marka Žvaka” šta se sve prodaje u njegovoj radnji. Domaće proizvode kupuju i Austrijanci, mada su Srbi najčešće mušterije. Prema njegovim rečima, meso je kvalitetnije u Srbiji.

– Trudimo se da imamo skoro sve domaće specijalitete. Proizvodimo kulen, slaninu, pečenicu, suvi vrat, a velika potražnja vlada za “kulenovom sekom”. Kod nas možete da kupite domaće pihtije, koje sami pravimo, kao i čvarke – otkrio je on.

Gastarbajteri na ovoj pijaci mogu da kupe sve ono što ih podseća na domovinu. Pored proizvoda u mesari, ovde se prodaju i pečeno prase, ajvar, zimnica, kiseli kupus, a mušterije tačno znaju da li je “pasulj došao pravo iz Srbije ili je iz Kine”.

Na pijaci postoji i restoran “Aleks gril”, u kojem gastarbajteri mogu da popiju rakiju za jedan evro.

– Imam 50-ak gostiju koji su stalni i oni se smenjuju ujutru i uveče. Najviše se piju pivo i vino, ali imamo i bosansku i srpsku rakiju – rekao je Slavko.

Neke mušteriju u restoranu provedu i nekoliko sati, dok su im žene na poslu, na primer. Pored toga što prodaje piće, Slavko često i miri zavađene strane, koje znaju da se posvađaju posle nekoliko čašica. Među gostima ima i Austrijanaca.

Kako je ispričao Slavko, koji je skoro 50 godina u Austriji, u početku su ljudi iz bivših jugoslovenskih republika bili samo radnici u ovoj zemlji.

Mesto okupljanja ljudi iz bivše Jugoslavije Printskrin: Youtube/Marka Žvaka

– Kad je moja generacija došla ovde, pravili smo im metro, a Beč je u to vreme imao kaldrmu. Danas imate ljude koji su treća, četvrta generacija koji su rođeni ovde i rade na visokim funkcijama, u administraciji, na čelu firme i slično – rekao je on.

(TPKNEWS/Marka Žvaka)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker