GASTARBAJTERI, ULAŽITE U ZAVIČAJ: U Beču predstavljeni privredni potencijali Požarevca

U Ambasadi Srbije u Beču održan je Dan dijaspore Požarevac, na kojem su predstavljeni potencijali Braničevskog okruga. Ovaj događaj je izazvao veliko interesovanje srpskih privrednika koji žive i rade u Austriji i žele da se upoznaju sa mogućnostima ulaganja u matici, a poslovna zajednica ocenila je da je sada pravi trenutak za to.

Foto: Promo

Ambasador Srbije u Beču Nebojša Rodić istakao je da naša zemlja, u ovakvoj globalnoj situaciji, može da ponudi najjeftiniju radnu snagu, ali i pravnu sigurnost kao u Austriji.

– Svaki biznismen strepi kada treba da uloži kapital, ali ako želite prosperitet, mislim da je pravi trenutak za investiranje u Srbiji – poručio je Rodić privrednicima.

On je primetio da se Srbija nalazi u situaciji koja ranije nije mogla ni da se zamisli, a to je da mora da uvozi radnike. Rodić je naglasio da je država veliku pažnju posvetila privrednom razvoju, pa i u Ministarstvu spoljnih poslova postoji segment koji se bavi ulaganjima i finansiranjem kapitala u Srbiji. On je ukazao da upravo i Austrija vrlo agresivno i angažovano to isto radi već duže vreme.

– Svaka poseta ministra spoljnih poslova Austrije odnosi se i na potrebu jačeg ekonomskog povezivanja. I Austrija vapi za investicijama, ali Srbija je sada najatraktivniji deo Jugoistočne Evrope – rekao je Rodić.

On je ukazao i da su novi auto-putevi i pruge u Srbiji doprineli da se poboljša investiciono okruženje, tako da sada u matici profit može da se ostvari atraktivnije nego u Austriji.

– U Austriji imamo 27.000 naših građana koji su u penziji, a odlučili su da žive u Srbiji. I biće ih sve više, jer je u Austriji sve skuplje. Srbija je jedna od retkih zemalja u Evropi koja može da ponudi stabilnost i pouzdanost za ulaganja, odnosno sredinu gde se kapital može umnožiti – napomenuo je ambasador Rodić.

Foto: Promo

Kao prednost, Rodić je naveo i blizinu dve zemlje, koje nisu susedi, ali se na dobrobit svih ponašaju se kao da jesu. Takođe, poručio je privrednicima da celokupni ambijent u Srbiji govori da nema razloga za bojazan za kapital u Srbiji.

– Kapital traži pouzdanost, vredne radnike, dobru vezu putevima i železnicom i predvidivu finansijsku i poresku politiku, a sve to postoji u Srbiji – istakao je Rodić i dodao da Ambasada u Beču opslužuje svakog osmog stanovnika glavnog grada Austrije, te da u Austriji živi između 400.000 i 450.000 naših ljudi.

On je naveo i da dijaspora iz Srbije u Austriji mnogo i vredno radi, ponekad i po dva posla. Takođe, da je sistem u austriji našeg čoveka naveo da razmišlja da mora da radi više ako želi prosperitet, te da upravo to treba da donesu sa sobom u domovinu.

Direktorka Kancelarije Privredne komore Srbije u Austriji Nada Knežević naglasila je da naša dijaspora predstavlja najveću etničku zajednicu, ali i ima najviše samostalno zaposlenih, odnosno ljudi koji su vlasnici firmi u Austriji.

– Zato želimo da motivišemo i povežemo naše privrednike iz dijaspore s maticom, kako bi bili čvrst most između dve države. Situacija u svetu motiviše austrijske investitore da se snažno interesuju za Srbiju – rekla je Nada Knežević, a direktorka Regionalne privredne komore Braničevskog i Podunavskog okruga Tamara Ivković istakla da je cilj dugoročna saradnja.

DOLAZI VREME POVRATKA

Gradonačelnik Požarevca Saša Pavlović predstavio je grad Požarevac i njegove investicione projekte, te potencijal celog Braničevskog okruga. On je ukazao da se dešavaju krupne stvari za Braničevski okrug, poput izgradnje brze saobraćajnice prema Golupcu, što će ceo kraj povezati s važnim putnim koridorom i otvoriti vrata prema istočnoj Srbiji.

Foto: Promo

– Sva ta ulaganja države govore da su predsednik Aleksandar Vučić i Vlada Srbije opredeljeni da u narednom periodu više ulažu u Braničevski okrug. Otvoreni smo za saradnju i imamo krajnje dobre namere. Želimo sa dijasporom ne samo da razmenjujemo iskustva, već i da sarađujemo. Dolazi vreme da ćemo morati da razmišljamo da se naši ljudi vrate iz dijaspore – naglasio je Pavlović.

Gradonačelnik je istakao da je novi investicioni ciklus počeo prošle godine.

– Otvorena je fabrika Moterson, za proizvodnju kablovskih snopova u auto-industriji, koja zapošljava 900 radnika. Koliko je Požarevac postao važan govori i podatak da je svetski poznati brend Koka-kola kupio Bambi u kojem je takođe 900 zaposlenih, ali se planira i proširenje proizvodnih linija, budući da je prepoznata dobra investiciona klima u tom kraju. I austrijski Imofinanc investirao je u Požarevac i otvorio poslovni centar, stop-šop, sa oko 200 zaposlenih – naglasio je Pavlović i istakao da su zadovoljni odnosom lokalne samouprave jer ne čekaju na dozvole i zato žele ekspanziju poslovanja. Gradonačelnik je naglasio da je to najbolja pozivnica i za druge austrijske firme da ulažu u Braničevskom okrugu, a gradi se i slobodna zona u Požarevcu, pored koje je otvorena i carinska zona.

Gradonačelnik Požarevca Saša Pavlović je ukazao da su cene energenata svuda u svetu povećane, ali da se u Srbiji to ne oseća jer država finansijskim inekcijama uspeva to da ublaži.

– Struja je u Austriji daleko skuplja nego u Srbiji, za domaćinstva i privredu. Dođite da ulažete u svoju zemlju, a u Požarevcu ima gde da se investira – pozvao je Pavlović naše zemljake.

Prisutnima se obratio i Marko Pavlović, menadžer projekta Link up2 u okviru kog je održan Dan dijaspore Požarevac.

Projekat Link up Serbia realizuje Privredna komora Srbije s Međunarodnim centrom za razvoj migracionih politika (ICMPD) iz Beča, a usmeren je na tri zemlje nemačkog govornog područja u kojima živi mnogo ljudi sa prostora Srbije i bivše Jugoslavije – Austriju, Nemačku i Švajcarsku.

Foto: Promo

Kroz projekat se promovišu novi poslovni modeli saradnje, mentorski programi, podrška povratnicima u maticu i autsorsingu u Srbiji i projekti ženskog preduzetništva.

Nakon predstavljanja ekonomskih potencijala Braničevskog okruga usledio je Poslovni forum Roma, koji je okupio privrednike romske zajednice koji posluju u Austriji a zainteresovani su da svoje poslove prošire na Srbiju.

OTVORENA VRATA AFRIČKOG TRŽIŠTA

Privredna komora Srbije (PKS) neumoljivo širi svoju mrežu u svetu. Na samom početku godine počelo je da radi novo Predstavništvo Privrede komore Srbije u Dubaiju, biznis centru Ujedinjenih Arapskih Emirata. Ovo je osmo predstavništvo PKS u svetu nakon Nemačke, Austrije, Ruske Federacije, Belgije, Italije, Izraela i Kine.

Ali, PKS za srpske privrednike otvara vrata i dalekih tržišta kao što su Bliski istok i Afrika. Razmena s Kenijom uvećana je tri puta u odnosu na 2019. godinu. Prilike za domaće kompanije vide se posebno u oblasti poljoprivrede, prehrambrenoj industriji, građevinarstvu, IT i turizmu. Za ovu godinu isplanirana je i poseta srpskih kompanija Keniji.

Početkom prošle godine PKS je potpisala Memorandum o razumevanju s Privrednom komorom Angole, pa je krenula trgovinska razmena i s tom zemljom. Naime, pojavilo se nekoliko novih izvoznika na ovo tržište pa je tako srpska Nelt grupa otvorila fabriku slatikiša u Angoli.

I Saudijska Arabija predstavlja veoma veliko tržište, koje je zavisno od uvoza voća, povrća i drugih prehrambrenih proizvoda.

– U poslednje vreme Saudijska Arabija se značajno otvara za saradnju sa mnogim državama. Neke domaće kompanije su ovu priliku iskoristile i uspele da se probiju na ovom tržištu – istakla je Vanja Petković iz Centra za Bliski istok i Afriku u PKS.

(Tpknews.com/Vesti)

5 Komentari

  1. Koja je ovo šarena laža i paralaža, spinovanje naprednih radikala, paćenika bez morala, kao i vođine laži,..

  2. It stručnjak u Srbiji je radio za minimalac u septembru za tri nedelje dobio Austrijsku radnu i boravišna vizu i posao sa 10 puta većom platom i mogućnost da napreduje. A voleo je da ne ide

  3. Pošto nas je majčica Srbija oduvek tretirala kao kravu muzaru, polomismo noge koliko trčimo, da uložimo novac u njoj.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker