DIJASPORA SE VRAĆA KUĆI: Sve više povratnika u Srbiju iz Kanade, Amerike i Australije

U oktobru 2021. zabeleženo je da se broj Srba u dijaspori umanjio za 92.000 državljana u odnosu na isti period prethodne godine, a pozitivan trend povratka naših ljudi iz inostranstva posebno je vidljiv u uzrastu mladih i visokoobrazovanih, čiji povratak je usledio usred pandemije.

Foto: EPA-EFE/Michael Reynolds

Aleksandar Jakovljević iz Programa za cirkularne migracije “Tačka povratka”, osnovanog uoči pandemije kovida-19, rekao je za Tanjug da se ljudi najviše vraćaju iz Nemačke, Austrije, Švajcarske, a beleži se trend zemalja poput Australije, Kanade, SAD.

– Tako da iz tih zemalja u poslednje vreme imamo povećano interesovanje ljudi koji se svakodnevno javljaju da vide kako mogu da se vrate u Srbiju – naglasio je Jakovljević.

On je istakao da je pandemija korona virusa donela najveće promene u oblasti migracije u zadnjih deset godina.

– Pandemija je ubrzala povratak u Srbiju, a osim nje i poslovne prilike. Iskustvo naših povratnika je najčešće pozitivno i oni vrlo brzo pronađu dobro zaposlenje i kvalitetan život, i u mestima odakle su poreklom – naveo je Jakovljević.

Tačka povratka komunicira sa više hiljada mladih, putem programa direktne podrške, kao i sa penzionerima koji žele da se nakon završetka radnog staža u inostranstvu, vrate u Srbiju.

– Za njih imamo i program mentorstva kako bismo im pomogli prilikom povratka – dodao je Jakovljević.

Ističe da postoje poreske olakšice za zapošljavanje povratnika, te poseban program privlačenja visokoobrazovanih, što olakšava njihov boravak u našoj zemlji.

Istraživanje koje je sproveo Bečki institut za međunarodne ekonomske studije pokazao je da je u periodu od 2015. do 2019. u Srbiju došlo 90.000 visokoobrazovanih više nego što je otišlo.

Jakovljević očekuje da će dobre poslovne prilike u Srbiji zadržati mlade da ostanu u svojoj zemlji.

(Tpknews.com/Tanjug)

PROČITAJ I

3 Komentari

  1. Ja ne poznajem ni jednog radno sposoban da se u vreme dok traje Korona vratio u našem kraju iz zapadnih zemalja, sem možda pojedinci koji nemaju radne papire. Penzioneri da preko leta, a većinom zimu prezime kod dece. Ovde mogu da se vrate samo koji imaju dobar kapital, da sa istim kupe dobro plaćeno radno mesto u državnoj svojini i to je to.

  2. Ovo mi liči na prvoaprilsku šalu. Pa ko je lud da se ovde vrati. Narod iz Srbije beži u beli svet jer je ovde zlatno doba a mi nismo navikli na toliko blagostanje pa zato odosmo tamo gde se teško živi (Nemačka, Austrija, Norveška, Švedska….)

  3. Nisu se vratili u Srbiju, već su uzeli državljanstva država u kojima žive i rade. Na taj način se smanjo broj srpskih državljana u inostranstvu. U Srbiju su se vratili samo sezonski radnici i oni koji su radili na crno, jer u ovo doba korone, kontrole su rigorozne.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker