U prisustvu visokih domaćih i stranih zvaničnika, otvoreno srednjovekovno utvrđenje, u čiju je obnovu uloženo 8,5 milona evra.
Obnovljenu tvrđavu Golubački grad u petak je otvorio predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, u društvu domaćih i stranih zvaničnika. On se tom prilikom zahvalio Evropskoj uniji i svima koji su radili na projektu obnove. „Kada gledam u obnovljenu Golubačku tvrđavu i njene fantastične kule, prelepi srednjovekovni spomenik, vidim ne samo istoriju, već snagu u ovoj zemlji i našem narodu koji garantuju budućnost“, istakao je Vučić. On je dodao da je ponekad potrebno samo da probamo da se pokrenemo, pa da se pred nama pokaže Srbija kakva jeste – jedna od najlepših zemalja na svetu, zemlja istorije, ali pre svega zemlja budućnosti.
„Golubac je dokaz lepote u koju treba da se ulaže. Treba da nastavimo da otkrivamo lepote ovog dela zemlje, a to su i Kladovo, Negotin, Bor, Zaječar, Feliks Romulijana… Potencijala je mnogo, a nijedan izgovor da to ne iskoristimo“, istakao je Vučić. Na otvaranju su bili prisutni i evropski komesar za susedsku politiku i pristupanje EU, Johanes Han, predsednica Vlade Srbije, Ana Brnabić, šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, ambasador Austrije Nikolas Luteroti, direktorka „Tvrđave Golubački grad“, Iskra Maksimović, ministar trgovine i turizma, Rasim Ljajić i ministarka za evropske integracije, Jadranka Joksimović.
Evropski komesar Johanes Han rekao je da je vrlo zadovoljan kako je obnovljena golubačka tvrđava, koja je izuzetna kombinacija onog najvrednijeg što Evropa poseduje – kulturnog nasleđa, i prilika za razvoj i zapošljavanje. „Jedan od evropskih slogana je „Ujedinjeni u različitosti“. Mi, Evropljani, svetu nudimo naše kulturno nasleđe, oni ne dolaze zbog plaža, već zato što nudimo nešto jedinstveno, a to je kombinacija prirode, atraktivnosti i prijateljski nastrojenih ljudi“, rekao je Han.
Na otvaranju je prikazan i film o radovima na obnovi tvrđave, a u muzičkom delu programa izvedena je „Dunavska rapsodija“ kompozitora Aleksandra Simića.
Srednjovekovna tvrđava Golubački grad počela je da se obnavlja sredinom 2014. godine, a sredstva u iznosu od 8,5 miliona evra obezbedila je Evropska unija. Jedan deo uložile su i Austrijska razvojna agencija i Republika Srbija. Radovi su obuhvatili obnovu bedema i svih deset kula, izgradnju obaloutvrde i vizitorskog centra, kao i probijanje novog tunela i gradnju obilaznice duge 800 metara, kako bi se izmestila postojeća saobraćajnica koja je prolazila kroz tvrđavu.
DUNAVSKA STRATEGIJA
Obnova Golubačkog grada deo je Dunavske strategije, programa socijalno-ekonomskog razvoja dunavskog regiona u Srbiji, koji se finansira preko fondova EU. Autor idejnog projekta za obnovu je arhitekta Marina Jovin, a stručni konsultanti Siniša Temerinski i Miomir Korać.
ULAZNICE
Ulaznice u Golubački grad, koji je podeljen na četiri zone: zelenu, plavu crvenu i crnu, od 30. marta koštaće od 150 do 1.200 dinara. Maloletna lica mogu ući samo u zelenu zonu, dok u ostale tri može ući maksimalno pet lica, i to samo u pratnji vodiča.
UPRAVLJANJE
Radi nadgledanja radova na obnovi tvrđave i kasnijeg upravljanja celim istorijsko-turističkim kompleksom, koji se prostire na 23 hektara, država je osnovala preduzeće “Tvrđava Golubački grad” DOO.
M. Veljković
https://www.facebook.com/100008626771605/videos/2076365359327670/?t=1