APOKALIPSA O KOJOJ NIKO NE PRIČA: Trećina države pod vodom, najmanje 1.200 poginulo (VIDEO)

Poplave i klizišta uništili su milione domova, zgrada, mostova i infrastrukture, pri čemu je poginulo najmanje 1.200 ljudi, uključujući stotine dece.

Foto: Asia News

Nemilosrdne monsunske kiše izazvale su razorne poplave u Pakistanu u kojima je poginulo najmanje 1.200 ljudi, uključujući 399 dece. Poplave i klizišta duž reka Ind i Kabul uništili su milione domova, zgrada, mostova i infrastrukture, a najteže su pogođene južne provincije Belučistan i Sind, u kojima živi više od 50 miliona ljudi.

U Pakistanu je palo gotovo 190 posto više kiše od 30-godišnjeg proseka u tromesečju jun-avgust, ukupno 390,7 milimetara. U Sindu je palo 466 posto više kiše od 30-godišnjeg proseka. Svetska meteorološka organizacija UN-a objavila je da su Pakistan i severozapadna Indija ove godine imali intenzivnu sezonu monsuna – pri čemu je jedno mesto u Sindu prijavilo 1288 milimetara kiše do avgusta, u poređenju sa mesečnim prosekom od 46 milimetara.

Skoro trećina Pakistana je sada pod vodom, o čemu svedoče najnoviji satelitski snimci Evropske svemirske agencije. Neki delovi Sinda izgledaju kao more, sa samo ponekim visokim drvećem ili putevima vidljivim u mutnoj smeđoj vodi. UN procenjuju da je oko 33 miliona Pakistanaca – svaki sedmi stanovnik – pogođen poplavama, pri čemu je više od 500.000 kuća uništeno ili oštećeno. Poplave su odnele 700.000 grla stoke i oštetile više od 3,6 miliona hektara useva, uništivši žetve pamuka, pšenice, povrća i voća. Vojnici i humanitarni radnici se utrkuju da evakuišu preživele, a hiljade ljudi su još uvek na putu poplave i moraju da budu premešteni.

Ljudi su primorani da traže sklonište na višim mestima, obično u pratnji preživele stoke. Neki od njih nemaju potrebne šatore i sklonište, a o nekima se brinu humanitarni radnici i medicinsko osoblje u specijalnim kampovima.

– Više od tri miliona dece je potrebna humanitarna pomoć i izloženi su povećanom riziku od bolesti koje se prenose vodom, utapanja i neuhranjenosti – , upozorila je agencija UN za decu.

Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da je humanitarna pomoć potrebna više od 6,4 miliona ljudi. Putevi sa obe strane pokrajine su opasni, oštećeni poplavama, što satima stvara saobraćajne gužve i usporava dostavljanje pomoći. Hrana, šatori, lekovi i druga pomoć počeli su da stižu uglavnom iz Kine, Turske i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Humanitarne agencije zatražile su da se dozvoli uvoz hrane iz Indije preko uglavnom zatvorene granice, koja je decenijama bila linija sukoba između dva suseda.

(Tpknews.com/Mediji)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker