U srcu Homolja, u oazi netaknute prirode iznad Žagubice, planirano je otvaranje rudnika zlata koji bi trebalo da radi samo 7 godina. Međutim, zlato bi se izdvajalo uz pomoć cijanida, vrlo otrovne i opasne materije.
Istražni radovi su u toku, izvorska voda završava u cevima. Zatrovana voda se onda vraća u reku Mlavu, a iz nje ulazi u okolnu zemlju i vazduh, pa tako i u hranu. Može li se ikakvim novcem iskazati cena zdravlja ljudi?
Prvi sneg na Homolju ovih dana trebalo je da zaraduje Radeta Mošića iz tog dela Srbije. Jer je dolaskom na svoju kaptažu sagrađenu još za vreme drugog svetskog rata, očekivao dosta izvorske vode. Prizor je bio više nego razočaravajući.
Rade sumnja da je zagađenost proistekla zbog bušenja i istražnih radova u bluzini, jer je time prekinuta žila izvorske vode. Jasno je i da sve ove mašine nisu na Homolju uzalud.
Duboko u šumu ekipa TV Nova i Rendžeri istočne Srbije slučajno su zatekli državljane Rumunije. Bez želje da išta kažu, u žurbi odlaze i na Dumitrovom potoku ostavljaju cevi, pumpe i rezervoare u izvorima zdrave pijaće vode.
Kakva su to bogatstva i ima li od zlata na Homolju nešto važnije pitali smo i građane.
Bez rudarenja ali i bez uzaludnog trošenja najdragocenijih resursa. Kako se saznaje na terenu, JKP „Belosavac“ pijaću vodu u cisternama doprema stranoj kompaniji svakodnevno već mesecima vozilom koje su vatrogasci dobili od Evropske unije.
Od toga kako se saznaje 90% za troškove prevoza, a tek 6 odsto je cena vode. Po čijem nalogu se to radi u Belosavcu ekipa TV Nove nije saznala…ali je zato dovoljno da građani znaju da je na sve ovo „zeleno svetlo“ dala sadašnja vlast.
(Tpknews.com/TV Nova)