SVI BI DA ISKUSE VLAŠKU MAGIJU: Zbog “Crne svadbe” ljudi hrle u istočnu Srbiju

Nakon što je serija “Crna svadba” počela da se emituje, interesovanje za vlašku magiju je poraslo. Kako se ova vrsta magije vezuje za istočni deo Srbije, tako je interosovanje turista postalo sve veće, pa mnoge turističke agencije nude aranžmane za jednodnevne eksurzije koje koštaju oko 20 evra kako bi se uživo videlo sve ono što već neko vreme intrigira u seriji.

Screenshot

“Po mnogima, vlaška magija na prostorima naše zemlje spada među najopasnije i najinteresantnije magije i njom barataju domaće, vlaške vračare. Zato budite hrabri i krenite s nama u neobičnu avanturu, jedinstveno mistično putovanje na kojem ćemo zajedno istražiti prirodne lepote istočne Srbije i upoznati obredna mesta – kanjone, pećine, preraste, izvorišta, vrhove, zatim ritualne obrede i mitologiju najozloglašenije i najmoćnije vlaške magije”, stoji u opisu putovanja jedne od turističkih agencija.

Vlaška magija, koja se smatra izuzetno moćnom, oduvek je privlačila veliku pažnju, pa ne čudi što je na ovim prostorima procvetao i novi vid ovog neobičnog turizma, te su mnogi poželeli da iz prve ruke saznaju šta tačno podrazumeva crna svadba, strndžanje, snohačenje i koliko je ova ozloglašena magija istinski opasna.

Etnolozi kažu da se za postojanje vlaške magije znalo oduvek, ali da je trenutno moderno obilizati ove predele zbog popularnosti serije. Oni naglašavaju da je ova magija nastavljala da živi kroz tradiciju zato što je svaki hrišćanin u biti i paganin, pa kada shvati da mu Bog u kojeg veruje ili svetac kojeg slavi ne mogu pomoći, okreće se paganskim verovanjima i običajima u kojima traži spas.

Ljudi su vlašku magiju najviše vezivali za ljubavna vračanja kojima su ljude pokušavali da vežu “nasilno” za sebe, a etnolozi ističu da kada bi mladi i umirali, njima bi se umesto sahrani organizovala svadba kako bi mogli mirne duše da odu na onaj svet jer su na ovom uradili sve što je trebalo i podrazumevalo se.

Šta je strndžanje, crna svadba, snohačenje, padanje u trans i puštanje vode?

STRNDŽANJE

Stanovnici nekog vlaškog sela navodno su se nalazili u pećini u kojoj je gorela vatra, pa bi se svi ljubili i dodirivali. Sve devojke bi, kako legenda kaže, isprobale sve muškarce i obrnuto, i svi bi nosili maske.

Partneri su se navodno menjali do iznemoglosti.

SNOHAČENJE

Podrazumeva seksualne odnose između snaje i svekra. Nastao je u vreme kada su se maloletni dečaci ženili odraslom devojkom, pa je u tom slučaju otac, to jest svekar, obavljao bračnu dužnost.

Snohačenje je postojalo do punoletnosti sina, a često su se rađala deca kao rezultat ovog bizarnog običaja. Bio je rasprostranjen i na području Pomoravlja i u Vranju.

OTKOPAVANJE MRTVIH

Četrdesetog dana posle pogreba rodbina pokojnika bi došla na groblje, otkopala bi grob i izvadila kovčeg. Obavljali su to u doba kada se sunce rađa. Uspravili bi kovčeg ili sanduk, skidali poklopac i belom maramom prebrisali lice pokojnika. Potom bi mu lice okrenuli prema suncu da ga obasjaju sunčevi zraci. Ponovo bi ga pokopali i tog dana bi porodica priredila sve pogrebne obrede kao da je prvi put sahranjen.

Cilj je da pokojnika još jednom pomiluje sunce i da mu se obezbedi večni život na onom svetu.

CRNA SVADBA

Prilikom smrti mladog muškarca stasalog za ženidbu, rođaci bi pokojnika sahranjivali u svadbenom odelu, a ispraćao ga je verenik ili verenica odevena u venčanicu. Ovaj ritual naziva se Crna svadba.

Isto samo obrnuto važilo je i za preminulu devojku.

PADANJE U TRANS

U pojedinim selima u istočnoj Srbiji žene koje su se zvale rusalke igrale su do iznemoglosti i padale u trans, kao u duboki san.

One su tom prilikom navodno dobijale neke posebne osobine koje u budnom stanju nemaju, a to je pre svega bila komunikacija s mrtvima i sposobnost proricanja budućnosti.

PUŠTANJE VODE

Obred se održavao na reci ili potoku gde ima čiste vode. Obala se kitila svećama i cvećem, a preko potoka se postavljao ogoljen leskov štap koji je na krajevima okićen cvećem i preko kog je prebačeno belo platno sa ušivenim novčićem na sredini.

Vodu za pokojnika izliva dete koje još nije imalo seksualne odnose, ono bokalom zahvata vodu iz potoka i namenjuje je za dušu pokojniku izlivajući je preko belog platna. Potrebno je izliti 44 bokala vode.

(Tpknews.com/zena.blic.rs)

PROČITAJ I

Jedan komentar

  1. Još jedan dokaz da narod nema mozak
    . Umesto da se okrenu veri i poštovanju Božijih zakona kao muve hrle da vide Vlašku magiju. Pa i medju Srbima ima običaj puštanja vide a i odnos snaje i svekrva im nije stran. Turističke agencije su jedva dočekale ovce za šišanje. U Istočnoj Srbiji možete videti samo jad i bedu a ne seksualne orgije, vraćanje i veštičarenje. Sela su polunapuštena, posla nema, putevi ko za vreme Turaka. Zašto se ne razvija privreda u ovom delu Srbije? To je mnogo važnije pitanje za opstanak i ono malo naroda što je još preostalo ili je Vučić velikodušno poklonio ovaj deo migranti a za naseljavanje.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker