TVRDOGLAVI, NEĆE DA SE VAKCINIŠU: Austrijske vlasi krive Srbe i Bosance za “korona eksploziju” u zemlji

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova Austrije, u prvoj nedelji januara registrovan je veliki broj infekcija koronavirusom kod povratnika sa odmora.

Foto: EPA-EFE/Philipp Guelland

Kako se navodi, slučajevi zaraze stigli su posebno iz zemalja Balkana. Najviše ih je iz Bosne, sa 1.611 u prvoj nedelji januara i 822 u drugoj nedelji. Zatim sledi Srbija sa 959 u prvoj nedelji januara, odnosno 540 u drugoj. Na trećem mestu je Mađarska sa 748, odnosno 121 slučajem.

Značajnom dramatičnom povećanju inficiranih u Austriji doprineli su i povratnici sa odmora iz Turske sa 147, odnosno 403 slučaja, zatim sledi Rumunija sa 161 i 295, te Hrvatska sa 180, odnosno 579 slučajeva.

Kada je reč o Nemačkoj, uvezena su, u prvoj nedelji januara 594, a u drugoj 622 slučaja infekcije koronavirusom.

Veliki broj građana, poreklom sa Balkana, ali i brojni Austrijanci, umorni od oštrih epidemioloških mera i lokdauna, tokom zimskog školskog raspusta i božićnih praznika otputovali su u inostranstvo.

I ranije su Balkance za “uvoz” korone optuživale austrijske vlasti, kao što je bio slučaj prošlog leta kada su ih okrivili za ponovni rast broja zaraženih. Poređenja radi u 52. kalendarskoj nedelji prošle godine 1.771 infekcija koronom se dovodi u vezu sa povratkom sa odmora, a u prvoj nedelji januara taj broj je porastao na 4.917. I u drugoj nedelji januara taj broj je ostao na visokom nivou sa 4.278 slučaja infekcije.

Austrijska vlada novim korona pravilima želi da deluje protiv takvog razvoja situacije. Tako od 1. februara stupa na snagu odluka o skraćivanju važenja “zelenog pasoša”, pa će kovid propusnica za vakcinisane sa dve doze, ili izlečene i jednom dozom vakcine, važiti još 180 dana. Za one koji su primili i buster vakcinu, odnosno izlečene sa dve doze vakcine važenje “zelenog pasoša” ostaje 270 dana.

Inače u Austriju, od ponedeljka, mogu bez dodatnih testova ući oni koji su primili treću dozu vakcine, odnosno izlečeni sa dve doze vakcine. Za ostale, odnosno vakcinisane sa dve doze, ili izlečene primenjuje se “2G plus” pravilo, odnosno potreban je dodatno i PCR test da ne bi morali u karantin.

(Tpknews.com/Tanjug)

PROČITAJ I

3 Komentari

  1. Па да, опет им Балканци криви за све!
    Нека, како су почели азијати ће их усрећити!

  2. U Austriji koronu šire vakcinisani. Nevakcinisanima je dozvoljen ulaz samo u samousluge. Svakodnevno se moraju testirati, da bi išli na posao. Sa druge strane, vakcinisani se ne testiraju, izlaze u restorane, bioskope, disko klubove i na druga javna okupljanja. Zakon je totalno nakaradan. Ako je nekom ko je tri puta vakcinisan, neko u porodici pozitivan, on ne mora da ide u karantin, već može slobodno da izlazi i da ide na posao i tako širi zarazu. Šta se iza ovog globalnog eksperimenta sa vakcinama radi, možda ćemo saznati jednog dana…

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker