DESETI DAN ZAVRŠEN: Evo kada je sledeći protest “protiv diktature” (FOTO/VIDEO)

Stanovništvo nekoliko srpskih gradova deseti dan uzastopno izašlo je na ulice gde je učestovalo u protestu “Protiv diktature”.

Protest protiv diktature, deseti dan / Foto: Uroš Arsić

Protest “Protiv diktature” održan je deseti put ispred Narodne skupštine u Beogradu.

Ovog desetog dana, učesnicima protesta pridružio se i izvesni Radoslav Grujić, rodom sa Kosmeta, prenosi Kurir.

– Moramo da se borimo za istinsku demokratiju. Ovo je genocid protiv srpskog naroda. Sa mnom je Jovan Ratković trener. Ja sam u Beogradu već pet godina. Mene interesuju informacije, nema razloga da se budim dođem da vidim šta ljudi misle. U Švajcarskoj se ceni rad – istakao je Grujić.

Učesnici protesta, uz doboše, transparente i pištaljke, okupili su se ispred Narodne skupštine, odakle su krenuli u “šetnju nezadovoljstva”. Po prvi put za ovih 10 dana protesta učesnicima stiglo ozvučenje sa kog se pušta pesma španskih revolucionara “Aj Karmela”.

Prosvetari, priključite se!

Foto: Goran Srdanov

Studenti su uputili nov poziv svim prosvetnim radnicima. Kažu da im je neophodna njihova podrška i pozivaju ih da im se priključe, da bi se ispunili zahtevi za boljom socijalnom i ekonomskom politikom. Studenti su podsetili da su im podršku dali udruženja penzionera, vojni i policijski sindikat, NUNS RTS-a Srbije i drugi, prenosi N1.

Okupljeni, među kojima je bilo najviše mladih ljudi, ali i starijih građana i ljudi sa decom, nosili su državne zastave, nalepnice “Protiv nenormalnosti”, “Puk’o je” i “Drugi krug”. Nosili su i transparente “Dvadesete gazim, posao ne nalazim”, “Padni mi na grudi Nebojša”, “Narod gladuje, elita se raduje”, “Sija ko korupcija”, “Mi smo klinci koji su se samoorganizovali u vreme poplava”, “Protiv terora vlasti”, “NATO out of Serbia now”, “Obrazovanje za sve”, “Nismo huligani, mi smo vaša deca” i zvižde pištaljakama.

Foto: Uroš Arsić

Na čelu kolone bio je veliki transparent na kome je pisalo “Fer slobodni izbori, sloboda medija, departizacija, zaštita i poboljšanje radnih prava”, što su ujedno i njihovi zahtevi.

Protestna šetnja je u jednom trenutku išla ka Terazijama, a domaćice su kroz prozor zviždanjem u pištaljke i lupanjem u šerpe pozdravile učesnike protesta.

Okupljenima je ponovo dao podršku lider Levice Srbije Borko Stefanović, koji je za Kurir istakao da je do sada svakog dana dolazio na proteste i da će se iz svega ovoga izroditi nova snaga koja će ići ka pravim vrednostima.

Okupljeni u koloni uzvikivali su “Vučiću lopove”, “Nebojša, Nebojša, padni nam na grudi, Nebojša”, “Av, av,av” i zviždali su pištaljkama, dok je na čelu kolone bio bubnjar.

Demonstranti su oko 19.30 časova stigli ispred zgrade RTS-a, gde su najpre pustili pesmu iz serije “Bolji život”, a potom i špicu “Dnevnika 2”, koja je bila aktuelna devedesetih godina.

Demonstranti su potom seli na ulicu i uzvikivali “Onesvesti se”, a zatim ustali i pevali “Ko ne skače, taj je Vučić”.

Pre toga, demonstranti su se kretali kroz Svetogorsku ulicu, gde su uzvikivali “Kupi nam diplome, Nebojša”, “Padni mi na grudi, Nebojša”, “Vučiću lopove” i “Av, av, av”.

Nakon obilaženja prostora ispred zgrade RTS-a, učesnici protesta stigli su do Vlade Republike Srbije, a sa razglasa se čula Bajagina pesma “Pada Vlada”, iz kultnog filma “Profesionalac”.

Kolona se potom uputila ka zgradi Republičke izborne komisije, a onda i prema Terazijama. Ispred RIK-a su kratko zastali i uzvikivali “Ostavke, ostavke” i “Gde su naši glasovi”.

Protestna kolona je nešto posle 21.00 stigla do krajnjeg odredišta – ispred Skupštine Srbije, gde se grupa studenata okupila na stepeništu. Pojedini su se i “onestvestili”.

Tim činom završen je jučerašnji protest. Sledi pauza zbog Vaskršnjih praznika, a od utorka nastavak protesta u prestonici Srbije.

Protest “Protiv diktature” u Novom Sadu

Protest “Protiv diktature” u Novom Sadu / Foto: Robert Getel

Više od hiljadu građana učestvovalo je u devetoj šetnju “Protiv diktature” u Novom Sadu, a na početku su pozdravili učesnike demonstracija u drugim gradovima u Srbiji. Student Miran Pogačar je na početku pozvao sve ljude koji su otišli iz Srbije da se vrate, kako je rekao, “kada oteramo ovu gamad”.

Na početku protesta sakupljan je dobrovoljni prilog za pomoć organizovanju demonstracija.

Studenti su poručili da gladni u Srbiji nisu gladni jer nema hrane, već zato što političari nisu siti.

Održan je i minut ćutanja za radnika “Goše” Dragana Mladenovića, koji je izvršio samoubistvo, a demonstranti su poručili da ga je “ovaj sistem oterao u grob”.

Student Leon Bauer rekao je da više od nedelju dana mladi dižu glas protiv sistema u kojem je profit na prvom mestu, radnici se nazivaju neradnicima, penzionere teraju u smrt, a mladima uzimaju budućnost.

“Dok je školovanje u ovoj zemlji sve teže i teze, razne sline kupuju doktorate. Dok strani pljačkaši porobljavaju zemlju, mladi iz nje beže”, rekao je Bauer.

Oni nose transparente “Krv pije, vampir nije”, “Ma kakvi izbori, hoćemo da se izborimo”, “Nećemo Vučića za dirigenta”, “Hej, Vuče lopove, sve ti oči govore”, “Mali Alek, ideš u ćošak”, “Napolju je vučje vreme”.

Foto: Robert Getel

Nosili su i mnogo fotografija na kojima se karikira lik Aleksandra Vučića.

Na čelu kolone bio je kamion sa razglasom, a građani na početku kolone nosili su velike transparente “Protiv sistema”, “Sačuvajmo Kinesku četvrt”, “Protiv diktature kapitala”.

Protest “Protiv diktature” u Smederevu

Građani Smedereva su i ove srede izašli na trg da protestuju, u nešto manjem broju nego proteklih dana, ali je njih nekoliko desetina nastavilo ustanovljenu rutinu, šetnju do Gradske uprave.

Protest “Protiv diktature” u Smederevu / Foto: N. Pavlović

Ovoga puta su bili bez transparenata, bubnjara i barjaktara, a kada su stigli do odredišta, uperili su u zgradu baterijske lampe, mada se i bez toga nedavno renovirano zdanje kupalo u svetlu, jer gotovo da nije bilo prozora koji nije bio osvetljen. Svrhu ovog mini performansa objasnio je jedan od učesnika protesta rečima: “Tu vlada mrak”.

Novo okupljanje zakazano je za četvrtak, na istom mestu, u isto vreme – 19 časova.

Protest “Protiv diktature” u Nišu

U Nišu je “Protest protiv diktature” održan danas deseti dan zaredom, a ovog puta imao je i humanitarni karakter jer su učesnici protesta donirali novac za operaciju teško bolesnog dvanaestogodišnjeg dečaka.

Doniranje novca za bolesnog dečaka / Foto: V. Todorović

Kolona je kao i obično krenula iz centra a zaustavila se kod “Banke dobročinstva” u kojoj niška humanitarka Marina Adamović prikuplja novac za lečenje mališana, kako bi učesnici potesta uplatili dobrovoljne priloge.

Kao i prethodnih dana među učesnicima protesta nalazili su se pored studenata i bivši radnici, penzioneri i profesori Niškog univerziteta.

Profesor Medicinskog fakulteta Srđan Pešić rekao je da učestvuje u protestima jer smatra da je njegova moralna obaveza da pruži podršku svojim studentima.

“Mislim da je ovim mladim ljudima svega dosta i da je ovo način da se demontira jedan nakaradni sistem koji je iznedrio političare poput Vučića i čitave grupe lažnih doktora i profesora oko njega”, istakao je Pešić za Betu. Pešić je dodao da “ovako više ne ide i da nešto mora da bude drugačije”.

Foto: V. Todorović

Dekan Filozofskog fakulteta Natalija Jovanović takođe je i ove večeri bila među učesnicima protesta i istakla da će uvek biti tamo gde su njeni studenti.

“Ovaj protest pokazuje da mi profesori vršimo svoju misiju, da smo naučili studente da misle”, rekla je Jovanović.

Kolonu koja je centralnim gradskim ulicama prošetala do Gradske kuće jedno vreme predvodila je Nišlijka Svetlana Stojanović (77). Ona je rekla da je bila među prvim Nišlijama koji su učestvovali u demonstracijama pre dvadeset godina.

“Tada sam bila pred kordonom milicije, a i sada ću ako treba. Ne mogu da trpim nepravdu, izbori su pokradeni. Stanje u zemlji je teško, a biće još teži ako ne promenimo vlast”, rekla je Stojanović.

Foto: V. Todorović

Učesnici protesta i večeras su uzvikivali “Vrati babi penziju” “Av,av, av”, “Vrati zemlju narodu”, i nosili transparnte na kojima je između ostalog pisalo “Kad, ako ne sad”, “Ne dam da jedan vlada svima”, “Partijsko rukovodstvo – ne”.

Za danas je najavljeno novo protestno okupljanje na Trgu kralja Milana.

Kontramiting posle praznika?

U Nišu je održan 10. protest, koji takođe nema zvaničnog organizatora, ali prema svedočenju prisutnih, može se zaključiti da je organizacija sve bolja, sve više transparenata i zastava Srbije. Kako prenosi N1, među niškim studentima se proširila informacija da su u lokalne odbore SNS-a stigla informacija da se pripreme za kontraproteste nakon praznika.

Protest “Protiv diktature” u Subotici

Protest “Protiv diktature” u Subotici sinoć je počeo posle 19 časova u centru grada na Sunčanom satu, a zatim su mladi sa transparentima, pištaljkama i bubnjevima krenuli u šetnju.

Protest “Protiv diktature” u Subotici / Foto: B. Vučković

Demonstranti su duvali u pištaljke i uzvikivali su “Izlazite napolje”, a pred sam početak bili su vidljivi transparenti na kojima je pisalo “Ko se boji Vučića još?”, “Ne mržnji, ne nacionalizmu, ne Vučiću”, “Ne ide nam se odavde”, “Danas je sutra”, “Srbija nije tvoje igralište”, “Puko si”, “Vulin ne može da nas uči demokratiji, on je pionir Mire Marković”, “Namešteni izbori, sigurna propast” i druge, poređali na šetalište.

Jedna od organizatorki okupljanja građana u Subotici rekla je da će protesti biti održavani svakodnevno bez obzira na broj učesnika, osim u nedelju, na dan Vaskrsa.

Protest u Kruševcu, učestvovao Segej Trifunović!

Glumac Sergej Trifunović učestvovao je na večerašnjem, desetom protestu “Protiv diktature” u Kruševcu, a došao je da podrži protest u tom gradu zato što je, kako je rekao, želeo da podigne moral ljudima jer je video da su oni uplašeni.

“Ljudi se plaše jer im prete otkazima, danas mi je jedno pet ljudi reklo: ja dođem na protest, a oni mi pošalju inspekciju koja me “odere”, to se tako radi, živimo u feudu, ne živimo u zemlji, ne živimo u državi, nego odmah slede osvete, pošto je to jedna vrlo osvetoljubiva ekipa”, rekao je novinarima Sergej Trifunović ispred Skupštine grada u Kruševcu.

Rekao je i da je i njemu večeras prećeno, da mu je rečeno da će neko da dođe da ga isprovocira, da ga prebije, a na pitanje da li se plaši kazao je: “Sačuvaj Bože.”

Odgovarajući na pitanje ko ga plaća rekao je: “Ko da me plaća, nađite mi nekog da me plaća…”.

Tokom šetnje, koja je išla ustaljenom trasom, trotoarom centralnih gradskih ulica, Trifunović je pozivao Kruševljanke i Kruševljane da se pridruže, pojedini su prilazili koloni, priključivali se šetnji, a pojedini razgovarali sa njim.

Na protestu je učestvovalo stotinak ljudi, čuli su se bubnjevi i pištaljke, a učesnici su uzvikivali “Dole diktatura”, “Vratite nam Srbiju”, “Svi na ulice”.

Protest je protekao bez incidenata.

TPKNEWS/Agencije

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker