HAOS U BRITANSKOM PARLAMENTU: Ceremoniju pokušala da blokira opozicija, umalo se pobili (VIDEO)

Britanski parlament preksinoć je službeno suspendovan na pet dana, što je zatražio premijer Boris Johnson, a odobrila kraljica Elizabeta.

Foto: Screenshot

Ali ceremonija suspenzije, odnosno prorogacije parlamenta, postala je u jednom trenutku prilično haotična. Naime, opozicioni poslanici počeli su da viču “ne” kad je ceremonijalna “nositeljka crnog žezla” došla da zatraži od njih da je otprate u Dom lordova.

Oni su pokušali nakratko i telima da blokiraju put predsedniku Donjeg doma parlamenta Džon Berkou kako ne bi mogao napustiti svoje mesto u sklopu ceremonije prorogacija.

A dok su vladajući torijevci, odnosno poslanici Konzervativne stranke, izlazili iz dvorane Donjeg doma, opozicioni poslanici su im zviždali i skandirali “sram vas bilo”, javlja BBC. Neki od njih takođe su držali natpise “ušutkani”.

Za razliku od vladajućih, opozicija je ostala u dvorani i počela da peva. Na kraju su se rukovali sa Berkoom pri izlasku.

Ni sam Berkou nije krio svoje nezadovoljstvo i zabrinutost prorogacijom koja je nametnuta parlamentu.

“Već sam dao do znanja, ako ljudi imaju pristojnosti da slušaju, da ću odigrati svoju ulogu (u suspenziji parlamenta). Ovo, međutim, nije normalna prorogacija. Ovo nije tipično, ovo nije standardno. Ovo je jedna od najdužih (suspenzija) decenijama i predstavlja, ne samo za neke od kolega, nego i za ogroman broj ljudi vani, čin izvršnog dekreta”, poručio je.

A kad je jedan od vladajućih izrazio negodovanje na njegove reči, predsednik parlamenta, koji je svojim posebnim i šarmantnim vođenjem sednica postao ikona parlamenta u haosu oko Bregzita, nije mu ostao dužan.

(Tpknews.com/Agencije)

Оставите одговор

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close