UBI NAM ZDRAVLJE: Čarobna prašina iz Rumunije opet truje gradištance! (FOTO)

Košava duva već danima, a Gradište je ponovo zatrpano čarobnom prašinom iz Rumunskog rudnika „Nova Moldova“.

Foto: Milan Bogić

Veliko Gradište je već skoro dve decenije u problemu zbog otrovne prašine koju vetar donosi iz jalovine preduzeća „Nova Moldova“ iz Rumunije.

Prašina koju košava godinama nanosi sa jalovišta koje se nalazi na ostrvu u Dunavu, na 12 kilometara od Velikog Gradišta, u sebi sadrži bakar, cink, mangan i olovo, a lekari upozoravaju da sve te supstance, naročito olovo, mogu biti vrlo opasne po zdravlje ljudi i da u većim količinama izazivaju oboljenja jetre i nervnog sistema.

Foto: Milan Bogić

Meštani Velikog Gradišta i okolnih sela su ogorčeni zbog ove ekološke katastrofe. Kažu da je ovakvo stanje posledica neadekvatno urađenog jalovišta i neodgovornosti za zdravlje ljudi njihovih komšija sa druge strane Dunava.

Foto: Milan Bogić

Do sada, niko od nadležnih nije preduzeo nikakve adekvatne mere da sa susedima zasednu za sto, i pokušaju da bar kolko, tolko, nađu neko rešenje ovog višegodišnjeg problema.

M.L.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker