PESAK IZ SAHARE NAM PRLJAO KOLA I OBUĆU: Nemojte još da perete automobile, evo koliko treba pričekati!

Oni koji su se uplašili belih tragova od kiše na odeći, automobilima, prozorima i usevima ne moraju da brinu, jer nije reč o nekoj opasnoj materiji, već o česticama peska iz Sahare, tvrdi Goran Mihajlović, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Foto: Facebook

Mihajlović objašnjava da je saharski pesak na naše prostore donela jaka južna vazdušna struja:

– Kondenzacijom se formiraju padavine koje se izlučuju na ovim prostorima i ostavljaju tragove na automobilima i odeći. Nije ništa opasno. Ova pojava nije česta, ali se dešava. Proces je jednostavan, a suština je da jako strujanje čestice tog peska prenosi stotinama kilometara da bi u vidu kiše pale na zemlju.

On dodaje da od četvrtka sledi razvedravanje i lepo vreme pa neće više biti ni prljave kiše.

Koliko je kiša zaista prljava najbolje su osetili oni koji su za vikend oprali svoje automobile. Dovoljno je bilo nekoliko minuta kiše da auto bude prljav kao pre pranja.

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker