EKSPERTI KAŽU: Nosite uvek gaće i ne puštajte gasove iz stomaka, širite koronu

Stručnjaci već dugo savetuju dobro provetravanje prostorija kako bi se smanjila opasnost od zaraze koronavirusom. Međutim, taj savet je sada dodatno dobio na važnosti jer je otkriveno da se virus širi i stomačnim gasovima, odnosno flatulencijom, piše Telegraph.

Ilustracija

Eksperti su već ranije ukazali na dokaze koji idu u prilog teoriji da kovid mogu širiti i ljudi koji puštaju gasove u malim, zatvorenim prostorima poput toaleta. Jedan od njih je kazao kako postoji dosta uverljivih dokaza koji podupiru tu tezu, iako britanske vlasti još nisu naručile istraživanje na tu temu, navodi britanski Telegraph.

Kažu da postoje ‘genetski dokazi o prenosu virusa između osoba koje su bile u istom delu toaleta u Australiji’.

Takođe postoje dokazi o širenju virusa kroz cevi za otpadne vode tokom lokdauna u Hong Kongu kad su određeni delovi kanalizacije ostali bez vode.

Iako nauka još nije ponudila konačne odgovore o ovoj temi, jedan britanski ministar, koji je, valjda zbog osetljivosti teme, želeo da ostane anoniman, izjavio je da je kovid prvenstveno bolest disajnih puteva koja se širi uglavnom kroz nos i usta.

Portparol britanskog premijera Borisa Džohsona kaže da nije upoznat s tvrdnjama da se kovid širi i flatulencijom.

“Obratićemo pažnju na najnovije naučne podatke”, kazao je.

Zdravi ljudi ispušaju gasove oko 25 puta dnevno, a ispitivanja su potvrdila prisutnost virusa SARS-CoV-2 i u izmetu.

Smatra se da je rizik od prenošenja virusa ovim putem nešto manji jer gaće i pantalone koje nosimo ipak sprečavaju širenje štetnih čestica na sličan način kao što to čine i maske kad ih nosimo na licu.

Ideja da se virus može širiti i flatulencijom prvi put se pojavila prošle godine u Australiji kad je tamošnji lekar Norman Svon savetovao suzdržavanje od puštanja gasova ‘gole pozadine’.

Naučnici su već ranije otkrili genetske fragmente virusa u kanalizaciji. U Velikoj Britaniji su u maju vlasti pokrenule program analize otpadnih voda kako bi se uočili rani znakovi izbijanja zaraze, a tim programom je sada obuhvaćeno oko dve trećine stanovništva Britanije.

To je pomoglo u otkrivanju lokalnih zaraza ili prisutnosti opasnijih sojeva koje se može povezati s lokalnim zajednicama preko sistema odvoda otpadnih voda. Dr Dženny Heris, direktor britanske Agencije za zdravstvenu bezbednost, taj je program opisala kao ‘dodatni sistem detekcije virusa’.

(Tpknews.com/B92)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker