OBUKA PARAZITA: Kako SNS obučava botove da „hejtuju“ opozicionare? (FOTO)

Više od 80 odsto ljudi koji su bili u toj sali, u Alibunaru, u kojoj je poverenica Srpske napredne stranke za južnobanatski okrug, Danijela Lončar, organizovala obuku takozvanih botova kako da pišu i predstavljaju lidere opozicije i sve one koji kritički misle o režimu predsednika Srbije Aleksandra Vučića, nekada su bili članovi Demokratske stranke.

Foto: Privatna arhiva

Danas oni podržavaju aktuelnu vlast – komentariše za Danas Predrag Belić, bivši načelnik opštine Alibunar.

Belić kaže da su fotografije na kojima se vidi kako se „obučavaju“ aktivisti SNS na koji način da na društvenim mrežama „hejtuju“ (mrze) lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa, bivšeg predsednika Demokratske stranke Bojana Pajtića kao i lidera Nove stranke Zorana Živkovića, objavljene na Fejbuk stranici SNS Alibunar, ali i da su tokom noći skinute, nakon što su podeljene po društvenim mrežama.

– Reč je o čistom podsticanju mržnje prema političkim neistomišljenicima naspram SNS. Ja nisam nikakav obožavalac ni Đilasa ni Pajtića, ali ovo je prevršilo svaku meru. Ako institucije naše države ne budu reagovale na ovo, kao što neće, budimo svesni u koliko teškoj situaciji se nalazimo. Mi ne možemo da raspravljamo o karakterima tih ljudi koji tamo poslušno sede i slušaju na koji način bi trebalo da šire mržnju preko društvenih mreža za SNS, ali, valjda, možemo da pričamo o institucijama ove države – zaključuje Predrag Belić.

Belić je takođe ranije bio u SNS. On se požalio da nijedan medij nije objavio da je oslobođen svih optužbi za korupciju, nakon što je, u okviru akcije „Kvadrat“, decembra 2017, uhapšen i nakon što mu je određen pritvor do 30 dana, zbog postojanja osnovane sumnje da je zloupotrebom službenog položaja oštetio budžet Srbije, Vojvodine i opštine Alibunar za preko 247 miliona dinara, tako što je 2015, u svojstvu odgovornog lica opštine, propustio da donese Odluku o raspisivanju javnog oglasa o davanju u zakup poljoprivrednog zemljišta u državnoj svojini.

On je time, glasila je optužba, onemogućio realizaciju godišnjeg programa zaštite, uređenja i korišćenja poljoprivrednog zemljišta.

– Fotografije koje je neko iz odbora SNS u Alibunaru, nehotice, postavio na Fejsbuk, materijalan su dokaz onoga što svi znamo – u svakom gradu i opštini se, negde desetine, a negde stotine botova – obučavaju da psuju, blate i vređaju svakog ko se usudi da kritikuje režim. Stotine miliona godišnje se uzima od građana da bi se plaćali „ljudi“ koji blate mene, koji se već godinama uopšte ne bavim politikom i u tom smislu nisam nikakva konkurencija režimu – komentariše Bojan Pajtić, bivši predsednik DS, takođe, jedan od glavnih „likova“ sa „predavanja“ u SNS.

Dakle, nastavlja on, nije motiv suzbijanje konkurencije, već, kako kaže, „zverska mržnja“ prema svakom ko teži individualnoj slobodi i usudi se da izgovori kritiku.

– Teško je proceniti šta je štetnije – da li to što hiljade ljudi učestvuje u linču fašističkog tipa u evropskoj državi u 21. veku, ili to što hiljade tih zlih i beskorisnih parazita plaćaju svi građani kroz poreska davanja. No, ako postoji išta pozitivno u ovom procesu masovne i zastrašujuće dehumanizacije je to, što posle ovoga čak i botovi mogu da kažu da su išli u neku školu – zaključuje Pajtić.

Prema rečima Zorana Živkovića, još jedne mete takozvanih botova SNS, primitivizam Vučićeve vlasti se i kroz ovaj vid „edukacije o tome kako mrzeti i širiti mržnju prema političkim neistomišljenicima“ jasno vidi.

– Ja sam navikao da budem meta. Ne samo Vučićeve već i mnogih drugih pre njega. Danas se ljudi edukuju kako da mrze, odnosno kako da smisle i plasiraju najgore uvrede na društvenim mrežama. I to nije veći problem od toga da se za sve to koristi javni novac. Ti ljudi su zaposleni po javnim institucijama i umesto da rade svoj posao oni su lajavci SNS i na to troše vreme i novac svih građana Srbije – zaključuje Zoran Živković.

Podsetimo, po dolasku na vlast SNS-a, postalo je tema veštačko stvaranje javnog mnjenja, odnosno to kako aktivisti ove partije i zaposleni u državnim ustanovama i preduzećima, imaju obavezu da ostavljaju negativne komentare o političkim protivnicima.

Međutim, sem da te aktivnosti vodi Savet za internet i društvene mreže SNS, malo toga se zaista znalo o tim „bot“ (od reči robot) aktivnostima. Pred parlamentarne izbore 2016. objavljeno je da postoje posebni programi za uvezivanje i aktivnosti „botova“, međutim detalji su ostali i dalje nepoznati.

U poslednjih godinu dana međutim, sve je više saznanja o tome, pojavili su se i video-snimci ljudi koji su radili kao botovi i koji su bili spremni da za javnost progovore o tome. Međutim, novina je što ovi snimci otkrivaju, da se vrši i posebna obuka koja spolja gledano liči na poslovnu obuku – stručnu prezentaciju u nekom preduzeću.

ŠTA SE VIDI NA SNIMCIMA

Na objavljenim snimcima „obuke“ vidi se projekcija slike Dragana Đilasa iz Medija centra i pitanje „Ko je Dragan Đilas“, zatim Bojana Pajtića, sa „Uspon i pad Bojana Pajtića“, dok se kod Zorana Živkovića vidi i njegova „kratka biografija“ – Zoran Živković je srpski političar, bio je predsednik Vlade Srbije… i kratki tekstić se završava rečima da ga je na čelu DS nasledio Boris Tadić.

(Tpknews.com/Danas)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker