VLAŠKI DA SE UČI I U BEČU: Napokon imamo jedan narod, jezik i pismo – uskoro i Vlašku Republiku?!

Poput srpskog i vlaški narod je napustio svoje domove i u inostranstvu potražio bolju egzistenciju. Iako nisu u matici ne odriču se svog jezika, kulture i običaja i neguju ih sa većim žarom nego u Srbiji. Upravo im matica pomaže da u tome istraju.

Luka Marković i Vladimir Ugrinović, predsednik Pokreta Vlaha Srbije u Beču/Foto: Facebook

– Posetili smo Zajednicu srpskih klubova u Beču i neka od udruženja poput „Jedinstva“ koje je i najstarije i “Stevan Mokranjac” koje okuplja najveći broj članova vlaške nacionalnosti – kaže za Tanjug Vladimir Ugrinović, predsednik Pokreta Vlaha Srbije.

U Beču imamo skoro 78.000 srpskih državljana, a više od polovine njih, odnosno gotovo 40.000 su Vlasi. Zato je ova poseta Ugrinovića vema važna kako bi se spojile i učvrstile veze sa maticom u Srbiji. Prevashodno je cilj da se okupi što veći broj Vlaha, jer po prvi put u istoriji, pored tradicije, običaja i kulture koje su Vlasi negovali vekovima, sada imaju i svoje škole, pismo i jezik koji je priznat od strane Vlade Republike Srbije, što u bliskoj budućnosti, uz pomoć EU, Vlasi imaju mogućnost da na mirnim putem i diplomatijom dobiju svoju državu na teritoriji sadašnje istočne Srbije, Vlašku Republiku.

– Imamo mnogo projekata koje želimo da ostvarimo, kao što je otvaranje učionica za učenje vlaškog jezika, organizovanje izložbi, predstavljanje kulture i tradicije koja je zaista bogata – smatra Ugrinović.

Glavni cilj je, kako kaže Ugrinović, da se vlaški jezik ponovo priča među mladima u dijaspori, jer se polako gubi nit i stvara jaz među generacijama. Mlađi naraštaji u dijaspori prilično su zaboravili i srpski, a kamoli vlaški jezik. Upravo otud želja da se pospeši učenje vlaškog jezika.

Dogovorena saradnja – Vladimir Ugrinović sa predstavnicima Zajednice u Beču/Foto: Facebook

– Donedavno je to bio – vlaški govor sa elementima nacionalne kulture, sada je to – vlaški jezik, mnoge knjige su prevedene na vlaški, štampani su bilteni, rečnici i bukvari. Sve je to dobra osnova da zaživi učenje vlaškog u Austriji. Želimo da otvorimo učionice gde će se učiti vlaški jezik. Želimo da očuvamo identitet. Pored nastave vlaškog, u planu je i organizacija festivala, na kom bi se predstavili kultura, narodna nošnja i viševekovna tradicija. Želja je da to uradimo i u Srbiji i u dijaspori, prevashodno u Beču gde je najveći broj naših državljana vlaške nacionalnosti – kaže Ugrinović.

Vlasi su autohtoni narod. Tradicija, kultura, običaji se više neguju u dijaspori, nego u samoj Srbiji.

– Zato želimo da pokušamo da našem narodu još više približimo sve to, da osete da matica stoji iza njih i vrednuje sve što oni jesu i želi da im pomogne da sačuvaju svoj nacionlani identitet – zaključuje Ugrinović.

JEDINSTVO NA IZBORIMA

U Srbiji će 13. novembra biti neposredni izbori za savete nacionalnih manjina. Kada je u pitanju vlaška manjina, proglašena je jedna lista, “Srbija za Vlahe

– Zajedno možemo sve”, sa koje će se birati novi članovi Nacionalnog saveta vlaške nacionalne manjine.– Konačno smo, pred popis stanovništva, jedinstveni izašli u jednom cilju – da podignemo broj Vlaha, odnosno da se ljudi izraze kao Vlasi, jedinstveno – rekao je Ugrinović.

Ugrinović očekuje i veliki izlazak pripadnika vlaške manjine na izbore i dodaje da će Pokret Vlaha Srbije preuzeti dva odbora u Nacionalnom savetu.

(Tpknews.com/S.A./Tanjug)

PROČITAJ I

13 Komentari

  1. Ovome Ugrinovicu bi pametnije bilo da povede racuna o tome sta mu Zena radi nego da se bavi politikom.Mozda bi njegov saplemenik bivsi ,uzgajivac koza I tovnih prasadi a sada predsednik Opstine Malo Crnice Malisa Antonijevic od miloste nazvan sedmorazredni mogao nesto o tome da mu kaze I da neke korisne informacije.

 1. Kandidovali bi se Ugrinović i Janošević za Nacionalni savet Roma ali ih Romi neće jer su oboje čisti prevaranti. Samo su kod Vlaha našli med.

 2. Ugrin resio da bude predsednik Vlaske republike. E siroma, nije dobar ni ovce da cuva odmah bi ih izgubio. Rade tata i mama za njega on nije sposoban za nista. Sto bi reko narod obican prodavac magle. Taj ko glasa za njega je isti ko on

 3. Ceo ovaj SAOBRAĆAJNO , a time i na svaki drugi način , POTPUNO IZOLOVANI I SKRAJNUTI i zato sada IZDIŠUĆI I IZUMIRUĆI ,,AFRIČKI KONGO REGION,, Istočne Srbije ce biti svojim TRANSEVROPDKIM
  (Atlanski okean-Crno more) MULTIMODALNIMSAOBRAĆAJNIM KORIDOROM -ISTOK (CRNOMORSKIM KORIDOROM) ,sa Beogradom ,Evropom i 21.vekom NAJKRAĆE ,NAJBRŽE I NAJEFIKASNIJE civilizacijski, demografski ekonomski,ekološki ,socijalno POVEZAN region Republike Srbije i SVIH njegovih i bez obzira na njihovu etničku i svaku drugu pripadnost RAVNOPRAVNIH građana.
  A i TPKNEWS ce ,takođe uskoro, SMETI da objavi TEMATSKE MAPE ovog , i što CEO ovaj region Istočne Srbije , SVI relevantni u Beogradu, i mnogi i mnogi u Srbiji i van Srbije odlično znaju , već više godina u Srbiji najstrožije CENZURISANOG ,,TRANSEVROPSKOG (Atlanski okean -Crno more) ,, i kako ga stotine hiljada građana ovog regiona sami ,kstovremeno i dvojako nazivaju
  KORIDORA ŽIVOTA,, /,,ZABRANJENOG KORIDORA,, celog ovog regiona Istočne Srbije… i GEOSTRATEŠKOG koridora i Srbije i Evrope.
  Tako da ni TPKNEWS u , da bi održao i povećao svoju praćenost , neće biti više potrebni ovi namenski, bombastični , nebulozni ,primitivni i tragikomični ,,naslovi o ,,etničkim Republikama,, ….koji idu na regionalnu medijsku deponiju . 😀
  A do tada SVI zainteresovani ove TEMATSKE MAPEi druge relevantne dokumente (čitavu ,,biblioteku,,) o ,,KORIDORU ŽIVOTA,,/,,ZABRANJENOM KORIDORU,, mogu SAMI i SAMOSTALNO i za 5-10 sekundi naći , gledati,čitati i analizirati JAVNO objavljene na otvvorenoj i javnoj Facebook grupi AUTOPUT ISTOČNE SRBIJE(sa više od 3.500 stalnih i javnih članova i sa bar 15 puta više stalnih posetilaca…kojih je sve više i više…) i za koju im ČLANSTVO NA TOJ GRUPI UOPŠTE NIJE POTREBNO.
  Jer i TPKNEWS će uskoro prihvatiti prethodno navedeni princip EVROPSKE CIVILIZACIJE…….
  i u potpunosti razumeti da
  CIVILIZACIJA NIJE PLAŠLJIVA .
  😀😀🇷🇸 . I pozdrav iz 🚞

 4. …😂😂…ovi primitivni nepismeni palanački botovi iz Gigine šupe su nebitni….
  Informacija za pratioce ovog Potrtala :
  Za najdalje par dana ,na otvorenoj i javnoj Facebook grupi AUTOPUT ISTOČNE SRBIJE biće objavljena Studija o : BROJU GRAĐANA EVROPE
  KOJI OD POŽAREVCA I SMEDEREVA
  PA DO OBALA CRNOG MORA I STRATEŠKIH LUKA I GRADOVA,
  VARNE U BOGARSKOJ I KONSTANCE U RUMUNIJI,
  ŽIVI U PROSTORU OVOG TRANSEVROPSKOG (Atlantski okean–Crno more) MULTIMODALNOG SAOBRAĆAJNOG KORIDORA.
  Za prvu informaciju poštovanih pratilaca ovog Portala TPKNEWS ..
  to je VIŠE OD 16.000.000 (ŠESNAEST) MILIONA GRAĐANA EVROPE .
  Za čitanje i analizu i ove Studije
  nikakvo ČLANSTVO na navedenoj Facebook grupi …NIJE POTREBNO.
  Toliko… i Više dovoljno za sve te palanačke ,,eksperte,, talente i botove iz Gigine šupe… koji već predugo ,,procenjuju,, i po celom tom regionu lažu građane …..o tome da li ovaj region Istočne Srbije ima ili nema dovoljno ljudi i saobraćaja za TRANSEVROPSKI ….
  Atlantski okean-Crno more…
  KORIDOR…😂😂😂😂
  Ali zna se to…
  psi laju.. a karavani prolaze…KORIDORIMA.
  A posebno onim u Evropi daleko najvažnijim koridorima …TRANSEVROPSKIM ….😀

  ..

 5. Znate kad ću da glasam za onog prevaranata, špiclova, lopova, odvratnika, izdajicu itd Novicu Janoševića, nikad pa ni tad. Dabogda ruka mi se osušila kad budem glasao za tu debelu svinju.

 6. NADJU TAKO NEKU BUDALU ZELJNU MEDIJSKE SLAVE I PARA DA PRAVI PROPAST NARODU PO SRBIJI?KAKVA VLASKA REPUBLIKA KAKVI BAKRACI?

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker