MOŽE DA SE PREGAZI: Velika Morava ostaje bez vode

Seljaci su se od Požarevca do Stalaća od vajkada brinuli da će njihova imanja poplaviti Morava. A danas se za glavu hvataju i pitaju “Šta nas snađe?” Reka je počela da se povlači i isušuje, pa se svi pitaju šta se to događa s prirodom.

Foto: Tanjug/Dušan Aničić

Kako se voda Velike Morave povukla, tako se otkrilo i njeno dno. Na nekim mestima matica se može doslovno i pregaziti.

– Krstim se i pitam se šta smo mi uradili prirodi da nam ovako vraća? Nikad se nije desilo da Morava presuši, da ostane bez vode. Pa mi od ove reke živimo – uznemireno je pričala jedna naša čitateljka koja se javila redakciji.

I tome nije kraj: reka će, kažu hidrolozi, još da opada.

Prema podacima Republičkog hidrometerološkog zavoda, Velika Morava kod Varvarina je minus 165 centimetara, kod Ćuprije minus 104 centimetra, a kod Ljubičevskog mosta (Požarevac) čak, minus 378 centimetara. Očekuje se da i dalje opada “dnevno od jedan do tri centimetra”.

Čime će Srbija da se diči kada Morava postane običan potok? Dok se narod pita kako smo došli do toga da nam presuši najveća nacionalna reka, mogu samo da posmaraju ovaj jezivi prizor.

(TPKNEWS/Tanjug)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker