Viši sud u Novom Sadu ponovo je odbio kao “nejasan i neobrazložen” predlog Višeg javnog tužilaštva u tom gradu o određivanju pritvora bivšem ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goranu Vesiću, optuženom u vezi nesreće na rekonstruisanoj železničkoj stanici u tom gradu u kojoj je 15 osoba poginulo, a dve su teško povređene 1. novembra.
“Predlog javnog tužioca za određivanje pritvora u ovoj fazi postupka je ostao nejasan i neobrazložen, posebno imajući u vidu da tužilac ne navodi nove činjenice i okolnosti koje bi potkrepile njegov predlog”, stoji u obrazloženju Višeg suda.
Optužnica zbog nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu podignuta je protiv 13 osoba, uključujući i Vesića. On je optužen za teško delo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim delom izazivanje opšte opasnosti. Pad nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu, koji je izazvao proteste i potresao političku scenu Srbije, otkrio je da pojedini funkcioneri SNS-a imaju mrežu luksuznih nekretnina u inostranstvu koje im služe kao utočišta kada situacija postane neizdrživa.
Prema ekskluzivnim saznanjima TPKNEWS-a, kraljevsku vilu u Trstu vrednu više miliona evra poseduje i Goran Vesić.
Protesti zbog ove tragedije počeli su da tresu naizgled čvrstu i stamenu tvrđavu zvanu SNS, izazivajući strah i neizvesnost među njenim članovima. Informacija, koju je objavila Marinika Tepić, da se doskorašnji potpredsednik Skupštine Vojvodine Damir Zobenica odselio u Trst, samo je dodatno pojačala sumnje. Tepićeva je na društvenoj mreži X navela da je Zobenica otišao na svoju “hacijendu”, a Trst postaje pravi raj za naprednjake.
TRST, NOVI CENTAR ZA LUKSUZNE NEKRETNINE SRPSKIH POLITIČARA?
Prema podacima Poreske uprave Italije, oko 4.000 državljana Srbije trenutno živi u Trstu, dok je u široj okolini prijavljeno njih 18.000. Srbi su poslednjih godina, uz Austrijance i Mađare, glavni kupci nekretnina u ovom gradu, gde se za cenu garsonjere u Beogradu može kupiti dvosoban stan. Međutim, neki kupuju mnogo više od stanova. Doskorašnji ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije, prema informacijama TPKNEWS-a, u Trstu poseduje vilu na ekskluzivnoj lokaciji vrednu 3,5 miliona evra. Renoviranje ove vile koštalo je dodatnih milion evra, što svedoči o bogatstvu funkcionera SNS-a i njihovim planovima da obezbede “rezervni položaj” u inostranstvu.
Vesićeva poseta Trstu u maju 2024. godine, kada je učestvovao na Privrednom forumu Srbija-Italija, sada se sagledava u potpuno novom svetlu. Iako je tada govorio o privlačenju italijanskih investicija u Srbiju, javnost sada sumnja da su ti susreti imali i privatni karakter.
BEKSTVO OD ODGOVORNOSTI ILI PRAVA PRAVDA?
Nakon urušavanja nadstrešnice, Vesić je podneo ostavku 4. novembra 2024. godine, a ubrzo nakon toga je uhapšen. Optužbe su kasnije odbačene, ali je on pobegao iz Srbije i povukao se u svoju luksuznu vilu u Trstu. Dok javnost čeka odgovore, politička scena Srbije prolazi kroz turbulentne promene, a Trst postaje simbol bekstva i luksuza za one koji žele da izbegnu pravdu kod kuće.
Da li je vreme da se sistemski pristupi suzbijanju korupcije i sprečavanju zloupotreba javnih resursa? Ostavite svoje mišljenje u komentarima i pridružite se razgovoru o budućnosti naše zemlje.
(Tpknews.com/@Ivan Č.)