Američko Ministarstvo finansija zvanično je uvelo sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS), što je objavljeno u ažuriranoj listi sankcionisanih kompanija i pojedinaca koju je objavila Kancelarija za kontrolu strane imovine (OFAC). Prema saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu OFAC-a, kompanije koje posluju sa ruskim firmama suočavaće se sa sekundarnim sankcijama.
Ova odluka dolazi u trenutku kada se odnosi između Srbije i Sjedinjenih Američkih Država dodatno komplikuju. Već je bilo nagoveštaja ove mere – predsednik Srbije Aleksandar Vučić ranije je upozoravao na mogućnost uvođenja sankcija NIS-u. Sada, kada je odluka stupila na snagu, njene posledice biće značajne za domaću ekonomiju i energetski sektor.
Sankcije NIS-u, koje su direktno povezane sa ruskim vlasništvom u kompaniji, mogle bi ozbiljno uticati na tržište goriva u Srbiji. Očekuje se drastičan rast cena dizela i benzina, što će izazvati dodatne troškove za građane i privredu. U kontekstu globalne energetske krize, ova mera dolazi kao još jedan izazov za Srbiju.
Osim toga, sankcije mogu uticati na dalje investicije u energetski sektor, kao i na saradnju sa stranim kompanijama. Potencijalne sekundarne sankcije dodatno komplikuju situaciju za sve firme koje imaju poslovne veze sa NIS-om.
U međuvremenu, zamenik državnog sekretara SAD Ričard Verma dolazi u Beograd ovog vikenda, kada će biti zvanično započet strateški dijalog između Srbije i Amerike. Dijalog će obuhvatiti više ključnih oblasti, uključujući energetiku, što ukazuje na važnost ove teme u bilateralnim odnosima.
Srbija se sada nalazi u složenoj poziciji. Sa jedne strane, neophodno je očuvati ekonomsku stabilnost i snabdevanje energentima, dok sa druge strane, odnosi sa SAD i Evropskom unijom postaju sve osetljiviji. Razgovori tokom predstojeće posete američkog zvaničnika mogli bi doneti više informacija o tome kako će se odnosi razvijati u narednom periodu.
Jasno je da će efekti sankcija biti osetni kako na makroekonomskom, tako i na individualnom nivou. Ostaje da se vidi kako će Vlada Srbije odgovoriti na ovaj izazov i koje će mere biti preduzete radi ublažavanja posledica.
(Tpknews.com/@I.M.S.)
А зашто би расла цена горива? Нису уведене санкције држави, као деведесетих, па да делује забрана увоза, и буде несташице.
Једноставно нек увозе готово гориво из свих суседних држава и нема проблема.