HAOS U BEOGRADU! Građani pokušavaju da nasilno uđu u Skupštinu, žandarmerija bacila suzavac (VIDEO)

Veliki protest opozicije okupljene oko koalicije “Srbija protiv nasilja” počeo je od 18 sati ispred zgrade u kojoj je Republička izborna komisija (RIK) u Beogradu.

Nedelju dana po zatvaranju birališta u Srbiji rastu napetosti oko izbora, posebno oko beogradskih, a opozicioni blok Srbija protiv nasilja je sa protesta u centru Beograda poručio da neće odustati od poništavanja izbora na svim izborima, dok vlast odbacuje sve primedbe o neregularnostima.

„Ne damo pobedu“, uzvikivale su pristalice opozicije na protestu u nedelju, 24. decembra u centru Beograda, ispred sedišta glavnog izbornog organa.

Pojedini lideri liste Srbija protiv nasilja pokušali su nasilno da uđu u Skupštinu grada Beograda za koju tvrde da je „njihova jer su pobedili na beogradskim izborima“.

Dok su pojedini od njih probali da provale, pristalice su uzvikivale: „Otvaraj, otvaraj“ i „pobeda, pobeda“, a jedan od istaknutijih predstavnika opozicionog bloka Srđan Milivojević pozvao je policiju da „pređe na stranu naroda“.

Obratio im se predstavnik policije, upozorivši ih da je nasilni ulazak u državni objekat krivično delo.

Pristalica opozicije potom je barjakom polupao stakla na ulaznim vratima Skupštine grada Beograda.

U zgradi Skupštine grada Beograda su pripadnici policije u opremi za razbijanje demonstracija.

Iz opozicione koalicije danima tvrde da je bilo mnogo nepravilnosti koje su uticale na ishod izbora, što vlast poriče i navodi da nisu pruženi nikakvi dokazi za to, kao i da su potpisani gotovo svi zapisnici sa biračkih mesta.

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije i doskorašnji lider SNS, izjavio je da su ovo bili „do sada najčistiji i najpošteniji izbori“.

Pristalice opozicije najavljuju blokade pojedinih saobraćajnica u Beogradu u ponedeljak, 25. decembra, a pojedini političari iz bloka Srbija protiv nasilja, predvođeni Marinikom Tepić, nastavljaju štrajk glađu u nameri da izvrše pritisak na vlast da im udovolji zahtevima za ponavljanjem izbora.

Vladimir Dimitrijević, predsednik Republičke izborne komisije (RIK), glavnog organa za sprovođenje glasanja, u više navrata je poručio da RIK ni na koji način ne može da bude uključena u sprovođenje aktuelnog izbornog postupka u Beogradu, a još manje da utiče na raspisivanje novih izbora.

Nedelju dana posle izbora, Vučić nije isključio mogućnost da će biti ponovljenog glasanja za Skupštinu grada Beograda, „ako niko ne bude imao većinu“.

Poručio je i da novih republičkih izbora neće biti do 2027. godine, jer će vlast, kako je rekao, biti posvećena velikim projektima koje planira.

ŠTA TVRDI OPOZICIJA, A ŠTA ODGOVARA VLAST?

Po zatvaranju biračkih mesta u nedelju, 17. decembra, lideri liste Srbija protiv nasilja izneli su tvrdnju da je navodno „oko 40.000 ljudi dovedeno iz Republike Srpske“ da glasaju na izborima u Beogradu, što su iz vlasti odmah porekli.

Pravni tim ove koalicije ponovio je tvrdnje da je „30 odsto fantomskih birača glasalo u Beogradu“, kao i da su se „na pojedinim biračkim mestima gubili prilozi o primedbama na tok glasanja“.

Vučić je odbacio te tvrdnje, navodeći da je izbornim organima podneto mnogo manje žalbi i prigovora nego za prethodne izbore.

„Ministarstvo unutrašnjih poslova je pregledalo sve pozive za glasanje koje je RIK prosledio, nakon prigovora liste Srbija protiv nasilja, i istakao da je utvrđeno da je svih 496 poziva upućeno ljudima koji su uredno upisani u birački spisak.

„Svih 496 poziva su postojeći ljudi, svi su uredno upisani u birački spisak, nijedan čovek nije ‘fantomski birač’“, rekao je Vučić.

Ističe da je 487 njih mnogo ranije bilo upisano na istom biračkom mestu.

„Od tog broja, svega njih devet je najmanje pre četiri godine bilo upisano u birački spisak na istom biračkom mestu, a samo troje njih su došli u Beograd iz drugih gradova Srbije u poslednjih godinu i po dana“, rekao je Vučić.

Negirao je i tvrdnje opozicije da su bili masovno dovođeni ljudi iz Republike Srpske (RS), entiteta Bosne i Hercegovine, da glasaju na izborima u Beogradu.

„U Beogradu je ukupno upisano 5.100 ljudi iz RS koji ovde imaju prijavljeno prebivalište“, rekao je Vučić.

Vučićeve navode potom je potvrdila Republička izborna komisija, saopštivši da je „proverom utvrđeno da nisu tačne tvrdnje koalicije Srbija protiv nasilja da se broj birača na beogradskim izborima veštački povećavao radi uticaja na ishod“.

Dodaje se da je „jasno utvrđeno da najveći broj birača ima prijavljeno prebivalište i upisan je u Jedinstveni birački spisak mnogo pre raspisivanja izbora održanih 17. decembra 2023. godine, od kojih neki i pre 20 i više godina“.

Domaća posmatračka organizacija Crta je dan posle izbora saopštila da izbori u Beogradu „ne odražavaju izbornu volju“ stanovnika srpske prestonice, a potom i da je bilo „neregularnosti koje su presudno uticale na njihov ishod“.

Iz Crte kažu da je „na 14 odsto birališta u Beogradu uočen primer organizovanog dovođenja birača iz drugih mesta u Srbiji, nadgledanog glasanja i mogućih manipulacija identitetom birača“.

„Organizovane migracije birača su vrsta izbornog inženjeringa koja nije ni legalna, ni legitimna“, naveli su prilikom predstavljanja izveštaja o izborima.

Ove tvrdnje odbacila je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić navodeći da nepravilnosti o kojima su posmatrači govorili nisu predate ni Republičkoj ni Gradskoj izbornoj komisiji, kao ni tužilaštvu.

Broj birača u Beogradu od aprila 2022. godine, kada su bili prethodni izbori, povećan za 12.000, što je manje od jedan odsto, kaže Brnabić.

Posmatrači i opozicione stranke su još tokom izbornog dana optuživale vladajuću Srpsku naprednu stranku da je u Beograd organizovano dovela veliki broj ljudi iz Republike Srpske, ali i drugih gradova Srbije, kako bi glasali na lokalnim izborima.

„Zabeleženo je više punktova koji su služili kao logistički centri operacije, odakle su birači upućivani i sprovođeni na biračka mesta u raznim delovima grada“, navode iz Crte.

Više javno tužilaštvo u Beogradu saopštilo je u subotu, 23. decembra da je formiralo nekoliko predmeta po prijavama u vezi sa eventualnim nepravilnostima tokom republičkih i gradskih izbora održanih 17. decembra i navelo i druge slučajeve.

Dok traju pravna postizborna prepucavanja, nekoliko opozicionih političarki štrajkuju glađu zahtevajući poništavanje izbora.

Srbija protiv nasilja je saopštila da je Marinika Tepić, koja je prva počela štrajk glađu, od danas na svakodnevnim infuzijama.

Stranka slobode i pravde/Fonet

„Došao sam da branim ono što je osvojeno i ono što ti zakonski pripada, a što ti je oteto. Ovde se brane pravda i zakon, ako toga nema u čemu je onda svrha bitisanja u ovoj našoj zemlji“, izjavio je bivši košarkaš Partizana Miroslav Berić za list Danas šeste večeri protesta opozicije.

Ujedno je opozicioni blok pisao organima Evropske unije, tražeći da ne priznaju rezultate parlamentarnih, pokrajinskih, a posebno lokalnih izbora u Srbiji, dok se ne završi potpuna međunarodna istraga o izbornim nepravilnostima.

Grupa koja sebe naziva „Studenti protiv nasilja“ podnela je zahtev Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave za otvaranjem i revizijom biračkog spiska.

Jedan od vođa studenata, aktivista Ivan Bjelić, najavio je blokade saobraćajnica od ponedeljka, 25. decembra ako ne budu ispunjeni zahtevi.

ŠTA SU REKLI MEĐUNARODNI POSMATRAČI?

Učestalost održavanja izbora u Srbiji narušava nivo demokratije, a umešanost predsednika Srbije u kampanju za parlamentarne i lokalne izbore doprinela je nejednakim uslovima, u kojima su se učesnici izbora borili za poverenje glasača, ocenio je Rejnhold Lopatka, jedan od posmatrača misije Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

„Fundamentalne slobode su generalno poštovane, ali su takođe uočeni pritisci na birače zaposlene u javnom sektoru, zloupotreba javnih resursa, kao i narušavanje tajnosti glasanja na sam izborni dan“, dodao je.

Ocenio je da korišćenje Vučićevog imena u nazivu jedne od izbornih lista, doprinelo utisku da „politička figura koja ne učestvuje na izborima pokušava da se nametne kao simbol nacionalnog jedinstva“.

Međunarodni posmatrači izneli su tvrdnje da je bilo radnji koje su probudile sumnju u narušavanje tajnosti glasanja, kao i sumnju u organizovano dovođenje birača na birališta, naročito u Beogradu, rekao je Klemen Grošelj, šef delegacije Evropskog parlamenta.

Međutim, Brnabić je odgovorila da su dvojica međunarodnih posmatrača išla na biračka mesta koje su sami odabrali i da su u potonjim izveštajima napisali da nisu primetili nikakve nepravilnosti.

Iz Evropske unije i SAD zatražili su od državnih organa Srbije da ispitaju navode o neregularnostima.

Nemačko Ministarstvo inostranih poslova objavilo je na mreži Iks da su nepravilnosti poput zloupotrebe javnih resursa, zastrašivanje birača i kupovine glasova „neprihvatljivi za zemlju koja ima status kandidata za Evropsku uniju“.

(Tpknews.com/Mediji)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker