MINISTARKA ZMIHAJLOVIĆ: Država čini sve da osigura energetsku bezbednost, svi moramo da štedimo energiju

Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je, odgovarajući na pitanja novinara, da država radi sve što može da obezbedi dovoljne količine energije i energenata.

Foto: Ministarstvo rudarstva i energetike

Takođe, navela je i da će, zbog rasta cena na tržištu i krize na globalnom nivou, biti potrebno da se obezbedi oko tri milijarde evra do kraja marta kako bismo osigurali energetsku bezbednost u gasu, električnoj, toplotnoj energiji i energentima.

„Situacija na berzama je dramatična, danas megavat-čas električne energije košta 562 evra, a pre godinu dana je bio 90 evra. Cena gasa je sa 120 evra za hiljadu kubnih metara u martu prošle godine porasla na 2.200 evra i sve projekcije govore da će biti i više. Od decembra prošle godine, kada smo imali probleme u EPS-u, mi se spremamo za ovu zimu, radimo sve što možemo da obezbedimo dovoljne količine električne energije, gasa, nafte, naftnih derivata i za sada smo na dobrom putu. Najkritičnija je situacija sa strujom, koju ćemo sigurno uvoziti i narednih meseci i procena je da ćemo do kraja zimske sezone potrošiti oko tri milijarde evra kako bismo osigurali energetsku bezbednost i kako bismo imali dovoljno električne, toplotne energije, gasa, nafte, naftnih derivata“, izjavila je Mihajlovićeva u Petrovcu na Mlavi, gde je obišla kompaniju „Eko step pelet“.

Ona je rekla da je potrebno da svi, građani, privreda i država, budemo racionalniji u potrošnji energije i najavila da će Ministarstvo uskoro predložiti potencijalne mogućnosti za smanjenje potrošnje i mere štednje. Ona je rekla da je ograničenje visine cena peleta jedino održivo rešenje, zbog čega je i Vlada na inicijativu Ministarstva donela tu uredbu.

„Verujem da će u septembru stanje na tržištu biti stabilnije, jer je pre donošenja uredbe cena bila nerealna. Takođe, na terenu su inspekcije koje kontrolišu sprovođenje uredbe i do sada je u 23 JLS izvršena kontrola 77 privrednih subjekata, od kojih 45 poseduje svu potrebnu dokumentaciju, a kod 26, kod kojih su utvrđene nepravilnosti, podneti su zahtevi za prekršajne postupke i zaplenjena je roba“, rekla je Mihajlovićeva.

PROČITAJ I

3 Komentari

 1. Zbog vaše nesposobnosti i ne znanja narod da ispašta. E pa neće moći gospodsko ministarka. Da ste više vodili računa o radu svog ministarstva nego o svom stajling do ovoga ne bi došlo. A i Vučić je svojim odabirom kadrova ite kako urnisao energetski sistem Srbije. Da imate bar malo obraza svi vi nesposobni odavno bi podneli ostavke. Eh što nismo Japan.

 2. 😀 i ponovo NIKO NIJE SMEO da pita podpredsednicu Vlade Republike Srbije godođju Zoranu Mihajlović :
  KO je u vreme njenog doskorašnjeg msndata kao NADLEŽNE MINISTARKE..
  BLOKIRAO I NAJSTROŽIJE CENZURISAO
  TRANSEVROPSKI
  (Atlanski okean-Crno more) MULTIMODALNI SAOBRAĆAJNI ,
  i kako ga danas istovremeno i DVOJAKO nazivaju STOTINE HILJADA GRAĐANA
  ( i u matici Srbiji i u našoj velikoj dijaspori) CELOG ovog saobraćajno potpuno izolovanog, netransparentnog ,nevidljivog ,međunarodno netranzitnog ..i ZATO U MRAKU I ,,BUNARU ,,,
  sada IZDIŠUĆEG I IZUMIRUĆEG ,,AFRIČKOG KONGO REGIONA,, se Istočne Srbije …
  ,,KORIDOR ŽIVOTA,,/,,ZABRANJENI KORIDOR,, .
  Multimodalni saobraćajni koridor Istok(Crnomorski koridor).
  O čijem je ZNAČAJU i samo više puta JAVNO govorila u medijima .
  I koji VRAĆA Republiku Srbiju
  NA CENTRALNU GEOSAOBRAĆAJNU POZICIJU ,A TIME I NA CENTRALNU GEOEKONOMSKU POZICIJU NA BALKANU I U JUGOISTOČNOJ EVROPI.
  Tačka.
  I BEZ KOGA OPSTANAK,OPORAVAK I ODRŽIVI RAZVOJ
  CELOG ovog sada
  IZDIŠUĆEG I IZUMIRUĆEG
  ,,AFRIČKOG KONGO REGIONA ,,
  Istočne Srbije…
  NE POSTOJI .
  Niti MOŽE da postoji.
  Gđa Zorana Mihajlovič ,kao što svi to i znamo ,naravno ni približno NEMA TU I TAKVU MOĆ u Srbiji….ni približno.
  Ali ZNA taj odgovor na to pitanje : KO.
  Problem je jedino u tome što
  NIKO NE SME da je to pita…
  i ni da ,,pisne,, o ovom GEODTRATEŠKOM TRANSEVROPSKOM koridoru Republike Srbije .Tačka.
  I TO se po ko zna PONOVO dešava u Srbiji ,Evropi i već daleko poodmaklom 21.veku.
  Da nije užasno tragično..
  bilo bi urnebesno komično.
  Tačka.
  Ili možda danas SVI znaju
  ( a znaju i KAKO to znaju… )
  taj odgovor na ovo pitanje : KO ?
  Pa ZATO i ovo pitanje i nije potrebno..?
  Ako neko zna i ovaj odgovor bićemo mu zahvalni ako ga ovde i napoše…
  da ga SVI zajedno ovde pročitamo.
  Unapred zahvaljujemo…i pozdrav iz 🚞

 3. Pravo pitanje za ministarku Mihajlović, zašto je prevrtala autoput Požarevac – Negotin? Veliki jurišnik G17+ i ličnia savetnica Miroljuba Labusa već godinama drama za infrastrukturom i energetikom a uopšte nije stručna iz te oblasti. Kako je rukovodila sa tim sektorima najjasnije pokazuju rezultati u građevini, putnoj infrastrukturi i energetici koji pokazuju da smo na začelju Evrope ali i sveta. Žena nije ni da čuva ovce

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker