DOK CENA NAFTE U SVETU OPET PADA: Benzin u Srbiji poskupeo za 13 dinara!

Sada se, dešava neočekivano – nakon više nedelja kontinuiranog rasta, barel je ponovo pojeftinio.

Ove nedelje barel se prodavao po 42 dolara i to zbog zabrinutosti za tražnju koju je podstaklo saudijsko sniženje cena azijskim kupcima i slabiji kineski uvoz.

U sredu se sirova nafta WTI kretala oko 37 dolara za barel, dok je brent prodavan za 40 dolara. U martu i aprilu, podsetimo, cena je bila i manja od nula dolara – u prevodu kupcima je plaćano, jer proizvođači nisu imali naftu gde da skladište.

U međuvremenu je gorivo u Srbiji od početka jula poskupelo za 12 do 15 dinara po litru, pa se tako na srpskim pumpama ovih dana benzin može kupiti za 137 dinara, a dizel za oko 146 dinara. Da podsetimo, krajem juna benzin je koštao 123 dinara, a litar dizela oko 132 dinara.

Poznavaoci prilika tvrde da je jedan od razloga za poskupljenje to što su potrošene zalihe jeftine nafte, ali se većina analitičara slaže da do kraja godine ne bi trebalo očekivati velike promene u cenovnicima na srpskim pumpama.

U REGIONU BENZIN NAJSKUPLJI U GRČKOJ, DIZEL U ALBANIJI

Prema najnovijim podacima o prosečnoj maloprodajnoj ceni goriva u zemljama regiona (od 31. avgusta), trenutno je benzin najskuplji u Grčkoj (1,43 evra, odnosno 168 dinara po litru), a slede Albanija (160 dinara), Hrvatska (144 dinara) i Srbija (135 dinara).

Dizel je u odnosu na našu zemlju skuplji samo u Albaniji i košta 1,36 evra po litru (160 dinara), dok je na srpskim pumpama prosečna cena 143 dinara. Slede Hrvatska i Grčka sa 135 dinara za litar.

(Tpknews.com/Blic biznis)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button
Close
Close

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker