OPERACIJA “MILENIJUMSKI IZAZOV”: Zemljotres izazvao nove tenzije između Turske na jednoj strani i Izraela i Grčke na drugoj

Neke turske medijske agencije, uglavnom radikalne, izražavaju nepoverenje prema izraelskim i grčkim spasilačkim timovima koji su stigli u pomoć saniranju posledica od zemljotresa u Turskoj, tvrdeći da postoje „sumnjivi motivi“. Tako se u letku sa porukom „Biti slobodan znači obožavati Alaha“ izražavaju sumnje u spasilački tim izraelske vojske.

Screenshot/Twitter

Nakon velikog zemljotresa, kako piše jedna nezavisna turska publikacija, koji se dogodio u istočnim provincijama Turske, mnoge strane zemlje poslale su timove za potragu i spasavanje u region. Jedna od tih zemalja bio je Izrael, okupacioni režim, sa kojim je Erdoganova stranka AKP nedavno odlučila da normalizuje odnose.

Sa svog zvaničnog Tviter naloga ambasade 8. februara u 11:50, Izrael je objavio: “Šaljemo tim za hitne slučajeve IDF (Izraelske odbrambene snage – hebrejski: צְבָא הַהֲגָנָה לְיִשְׂרָאֵל) od 230 ljudi, uključujući specijaliste za potragu i spasavanje, lekare, medicinare, medicinske sestre i bolničare da uspostave poljske bolnice u zoni zemljotresa i 15 izraelskih vojnih teretnih aviona sa stotinama tona zaliha, koji su već u nedelju 12 februara popodne stigli u Tursku”.

U timu Izraela nalaze se ljudi zamagljenog (prekrivenog) lica!

Screenshot/Twitter

Izraelska grupa koja je stigla u Tursku raspoređena je u zonu zemljotresa radi potrage i spašavanja postradalih, kao i pružanja prve pomoći.

Međutim, jedna od fotografija postavljenih na tviter nalogu nije prošla nezapaženo, jer su neka lica izraelskog tima zamagljena.

Takođe, fotografija je postavljena u veoma niskoj rezoluciji. Kada neko vidi ostale fotografije na relevantnoj stranici, odmah shvati da je i ova situacija neobična. Ista situacija se vidi i na fotografiji koja je 7. februara podeljena na zvaničnoj Tviter stranici Izraela. Na fotografiji je najmanje 16 ljudi sa “zamagljenim” licima, kako je navedeno.

Ova otkrića su izazvala sledeća pitanja:

Zašto su lica nekih ljudi u izraelskom timu, koji su došli u Tursku na humanitarne intervencije poput spasavanja od zemljotresa i prve pomoći, zamagljena?

Zašto Izrael nije želeo da se identifikuju neka lica od njegovih grupa?

Da li su maskirani ljudi špijuni?

Da li ti ljudi koji su došli u to područje radi pomoći u slučaju zemljotresa nisu bili uključeni u te aktivnosti?

Koji su glavni zadaci ovih ljudi?

Ako je takva mera predostrožnosti preduzeta, kakav je status?

Zašto bi postojalo bezbednosno pitanje kod ljudi koji su uključeni u antiseizmičke aktivnosti?

S obzirom na izraelsku politiku ugnjetavanja, defetizma i nemira u Palestini i na Bliskom istoku, ovo namerno “muljanje” sa fotografijama postaje sve sumnjivije. Time treba dodati i ulogu Izraela u tekućem građanskom ratu u Siriji, tada postaje jasno da incident treba shvatiti ozbiljnije.

Unutrašnji sukobi ih mogu iziritirati

Screenshot/Twitter

U tom kontekstu, bivši turski viceadmiral Džihat Jajdži skrenuo je pažnju izjavama koje je dao neposredno nakon zemljotresa. Na Jutjub kanalu televizije Ezber Bozan, kao gost Hakana Tunča, gde Jajdži ističe da u scenariju vežbe pod nazivom “Milenijumski izazov 2002” jedna zemlja biva okupirana nakon zemljotresa i da je američka štampa tada pisala da je to Turska. Istakao je da svi ljudi, uključujući i vojsku, treba da ostanu na oprezu. 

Podsećajući da je tokom zemljotresa 99. godine video ekipe za potragu i spasavanje iz nekih zemalja poput Grčke, rekao je da će verovatno istu situaciju doživeti i u ovom zemljotresu. Pored toga, Jajdži je rekao da se napetost u regionu može iskoristiti za izazivanje unutrašnjeg sukoba i da je neophodno biti na oprezu.

Šta je Milenijumski izazov 2002

Šta je Milenijumski izazov 2002? Zabeležena je kao 22-dnevna vežba koju je američka vojska izvela u pustinji Nevade 24. jula 2002, na godišnjicu Lozanskog mirovnog sporazuma, pod nazivom „Milenijumski izazov”. Šta je zanimljivo u scenariju vežbe? Vežba koja se tiče zemlje koja ima problem sa ostrvima u Mediteranu i koja je dom mnogih manjina. Ciljana zemlja je strateški locirana na plovnom putu koji razdvaja dva kontinenta i ima kopno na dva kontinenta. 

Inače, vežba Milenijumski izazov, poznata i kao: Millennium Challenge 2002 trajala je od 24. jula do 15. avgusta i koštala je 250 miliona američkih dolara (ekvivalentno oko 400 miliona dolara u 2023.)

Skripta vežbe govori o 96 sati

Scenario: Država odredišta kontroliše određene morske puteve i ima ozbiljne probleme sa ostrvskom državom. 

Biće veliki zemljotres u ovoj zemlji. Civilna vlada ne može da se izbori sa zemljotresom i u slučaju haosa, vojska preuzima situaciju i upućuje se međunarodni poziv u pomoć. 

Sjedinjene Države zahtevaju da pomoć pruže njihovi vojnici. Tako izbija rat između vojske ciljne zemlje i američke vojske, koja je sumnjiva u pogledu količine i aktivnosti američkih vojnika koji ulaze u zemlju, i zemlja biva okupirana u roku od 96 sati. 

Prema tvrdnji Asošiejted presa, saopšteno je da je Turska bila ciljna zemlja u scenariju vežbe.

Velike sile menjaju metode, a ne ciljeve! 

U ovom trenutku Grčka, uz podršku koju dobija od SAD i drugih zapadnih sila, daje izjave da će politički i vojno ugroziti Tursku i da će centri pod njenim kišobranom izvršiti invaziju na Tursku. 

Grčki mediji jasno navode da će „Turska biti okupirana od strane SAD u roku od 96 sati“ koristeći upravo izraze u scenariju vežbe 2002. godine. 

Uzimajući u obzir činjenicu da su Grčku velike sile koristile kao posrednika u svakom napadu na tursku naciju u poslednjih 200 godina, to danas i grčki mediji priznaju da će se međunarodni planovi protiv Turske sprovoditi preko Grčke.

(Tpknews.com/Ajanslar/Slaviša Lekić/teolog, putopisac, misionar, sveštenik i profesor)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker