Članovi Udruženja voćara i vinogradara “Dimitrije Katić – Svilajnac – Kušiljevo” u kooperaciji sa zadrugom “Agro-eko voće” iz Arilja počeli su da podižu zasade maline.

Kooperanti iz Svilajnca, Despotovca i Petrovca na Mlavi opredelili su se za sortu polka, jer joj pogoduje ravničarski kraj, a udružili su se sa ariljskom zadrugom, jer ona jedina ima geografsko poreklo za ariljsku malinu. Zadruga kooperante snabdeva sadnicama i repromaterijalom, a oni joj “na veliko” prodaju rod. Do sada su nikli malinjaci na 2,5 hektara.
– Pre četiri godine kooperant iz Dublja kod Svilajnca zasadio je oglednu parcelu. Cena od 215 dinara po kilogramu, bila je odlična. Izveli smo računicu i rešili da je proizvodimo. U Kušiljevu smo spremili parcelu od četiri hektara. Međutim, veoma niska otkupna cena pretprošle, i prošle godine od samo 100 dinara po kilogramu veoma nas je razočarala – kaže predsednik UO svilajnačkog udruženja Branislav Radovanović, čiji je malinjak od 80 ari najveći u opštini.
On dodaje da je zbog toga skoro bio digao ruke, ali, kako polka rađa od juna do prvog snega, krajem oktobra ili novembra, pa će ovogodišnji rod, i pored suše, biti oko šest tona, kao i zbog toga što je otkupna cena od 150 do 160 dinara po kilogramu solidna, rešio je da proširi zasad maline. A zasadiće i jagode, dunje i šljive, kako bi preko cele godine imao rod.
– Nekad nije važna ni cena, jer malina ne može da čeka. Pošto nemamo hladnjaču, cilj nam je da je što pre prodamo. Na 15 hektara uzgajam pšenicu, suncokret i kukuruz, ali pošto u ratarstvu nema zarade, preorijentisaću se na voćarstvo. Doduše, problem je radna snaga, jer malina treba da se bere svakog drugog dana, pa često u berbu pozovem svoje prijatelje – veli Branislav.
Predsednik Skupštine svilajnačkog udruženja Miroljub Spasojević dodaje da je malina zasađena u Svilajncu, Grabovcu, Kušiljevu i Dublju, i da je otkup ovog voća prvi put organizovan i to u Kušiljevu.
(Tpknews.com/Novosti)