AUSTRIJSKI MINISTAR POTVRDIO: Vlada Srbije je potpisala da primi vraćene migrante iz Austrije!

Doskorašnji austrijski ministar unutrašnjih poslova Herbert Kikl ponavlja tvrdnju da je sa Srbijom bilo dogovoreno vraćanje potražilaca azila iz Austrije.

Međutim, taj navodni ugovor javnost i dalje nije videla, jer je potpisan tako da bi se skrenula sto manja pažnja pa je on potpisan na činovničkom nivou. Što sugeriše da je pro-EU režim Aleksandra Vučića hteo da ga sakrija od javnosti.

„Sada mogu to da kažem – tokom ministarskog mandata sam naložio da se ispregovara ugovor sa Srbijom u kojem smo se saglasili da tamo zajednički upravljamo povratničkim centrom. Tamo bismo mogli da pošaljemo ljude koji nemaju pravo na azil, ali koje njihove matične zemlje ne žele da prime“, tvrdi Herbert Kikl u intervjuu za austrijski Klajne cajtung.

Bivši austrijski ministar dodaje da ne zna šta se desilo sa tom idejom i ugovorom nakon njegovog odlaska sa vlasti.

Na pitanje novinara da li bi slanje ljudi u Srbiju išta rešilo ili samo prebacilo problem sa jednog na drugo mesto, Kikl je rekao: „Da, naravno, ne ide drukčije. Cilj jeste bio da ih smestimo negde drugde. Ali moj posao kao ministra unutrašnjih poslova je da ti ljudi naprosto više ne budu u Austriji.“

O navodnom sporazumu sa Srbijom je Kikl govorio još septembra prošle godine, ali sada prvi put pominje nekakav „povratnički centar“ na teritoriji Srbije kojim bi navodno zajednički upravljali Beč i Beograd.

Izjave jednog od vodećih ljudi austrijskih Slobodaraca su krajem prošle godine bile povod desničarima u Srbiji da upale alarme – da li Austrija zbilja vraća odbijene potražioce azila baš u Srbiju, čak i ako nisu srpski državljani?

PRIKRIVENI DOKAZI

Istraživanje DW je krajem januara pokazalo da i u Beču i u Beogradu ćute o navodnom ugovoru, pa je sve ostalo na saznanjima bivšeg ministra Kikla da je sporazum potpisan na „činovničkom nivou“ i da se najpre radilo o vraćanju „oko 200 osoba“.

„Ugovor je u svakom slučaju ispregovaran do kraja i, prema našim informacijama, obe strane su ga potpisale na nivou činovnika. Nije nam poznato da li se nastavilo sa tim projektom nakon što je Herbert Kikl prestao da obavlja dužnost ministra odnosno da li se time bavi aktuelna crno-zelena Vlada“, odgovorio je poslanički klub Slobodarske partije Austrije tada na upit DW.

Iz odgovora austrijskog Ministarstva unutrašnjih poslova moglo se zaključiti da se taj radni sporazum – ako uopšte postoji – temelji na Sporazumu Državne zajednice Srbije i Crne Gore sa Austrijom koji je potpisan u junu 2003. godine i reguliše „vraćanje i prihvatanje lica sa nelegalnim boravkom“.

Međutim, taj sporazum je prilično komplikovan i zahtevao bi da Austrija pojedinačno šalje zamolnice za svaku osobu koju hoće da vrati u Srbiju, te da Srbija sa tim mora da se saglasi.

Desetak dana posle pisanja DW je Svetlana Palić iz srpskog Komesarijata za izbeglice za N1 izjavila da nijedan migrant iz azijskih ili afričkih država nije vraćen iz Zapadne Evrope u Srbiju po sporazumu o readmisiji, pa ostaje misterija kakav je sporazum potpisan.

(Tpknews.com/DW)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker