OPET UPALJEN CRVENI METEOALARM ZA SRBIJU: Vreme danas sunčano i toplije, a onda opet nepogode

U Srbiji će danas biti sunčano i osetno toplije vreme, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod.
Zapadni i jugozapadni biće slab do umeren, uveče u skretanju na jugoistočni.

Foto: Tanjug/Screenshot/RHMZ

Najniža temperatura od 16 do 22, a najviša od 34 do 37 stepeni. Krajem dana i u toku noći u Bačkoj i Banatu su ponegde mogući pljuskovi i grmljavina.

I u Braničevskom okrugu će danas biti sunčano i toplije vreme. Zapadni i jugozapadni vetar biće slab do umeren, a uveče u skretanju na jugoistočni. Najniža temperatura oko 22 stepena, a najviša oko 36 stepeni.

Upozorenje na visoke temperature već sutra prelazi u upozorenje na naglu promenu vremena.

Maksimalna temperatura u većini mesta danas od 34 do 37 stepeni, dok će sutra u centralnoj i južnoj Srbiji biti još toplije – od 37 do 40 stepena, objavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ), a za sutra upalio crveni meteoalarm za dobar deo Srbije uz upozorenje na naglu promenu vremena.

– U utorak 25. jula, krajem dana na severu, a u sredu 26. jula, i u ostalim krajevima nagla promena vremena uz kišu, plјuskove, grmlјavinu i pad temperature za oko 15 stepeni. U zoni grmlјavinskih razvoja očekuju se grad, kao i olujni vetar koji kratkotrajno može dostizati i udare orkanske jačine (> 28 m/s) – , navedeno je na sajtu RHMZ.

Foto: RHMZ

– Najtoplije će biti u utorak, 25. jula, kada će temperatura biti od 37 do 40 stepeni u centalnim i južnim delovima zemlje, a crveni meteoalarm biće izdat zbog rizika od izbijanja šumskih požara, do kojih dovodi visoka temperatura i deficit padavina. U noći između utorka i srede u Bačkoj, Sremu i Banatu dolazi do novih neprilika, olujnog vetra i grada. Na severu temperatura naglo pada čak za 15 stepeni – , kaže Slobodan Sovilj, načelnik Centra za hidrometeorološki sistem, rane najave i upozorenja RHMZ.

Vrućina ovih dana stiže nam s naglim prodorom vazduha sa severa Afrike, dok se hladan front spušta sa severozapada. Ipak, još je teško prognozirati koliko će biti žestoko.

– U utorak veći deo dana sunčan i veoma topao, posebno nad istočnim i južnim predelima, dok će se sa severozapada spuštati jači hladan front. Taj front bi u utorak krajem dana nad severozapadom i severom regiona mogao pokrenuti predfrontalne nestabilnosti. Hoće li se one pokrenuti i koliko će biti jake znaćemo tek u utorak pre podne, ali za sada nema indicija da se mogu očekivati serije superćelijskih oluja jer su parametri drugačiji u odnosu na protekli perid, neće biti kvazistacioniranog fronta koji će istu oblast stalno “hraniti” energijom, mlazna struja neće boraviti iznad istih predela već će se zajedno sa brzo-pokretnim, hladnim frontom premeštati. Leti svaka oluja može doneti grad i na kratko veoma jak vetar i to se lako može desiti i u utorak posle podne ili u sredu ali neće svaka biti ni blizu razorna kao one od proteklih dana – navodi meteorolog amater Marko Čubrilo.

– U sredu tokom dana premeštanje hladnog fronta tako da se jače osveženje uz pljuskove i jak vetar očekuju duž celog regiona, dok će posle podne na severu uslediti delimično razvedravanje. U sredu posle podne će osvežiti i duž Jadrana ali uz ređu pojavu pljuska. Krajem nedelje umereno toplo uz vrlo sveže noći ge bi se minimumi na planinama često kretali i ispod +10 stepeni Celzijusa. U sredu dnevni maksimum od +15 do +24 stepena Celzijusa, a zatim od +20 do +28 stepeni Celzijusa. Krajem nedelje malo toplije ali nestabilno uz moguće pljuskove, posebno na severu regiona i dnevne maksimume od +26 do +31 stepen Celzijusa, što je u granicama proseka – , najavljuje Čubrilo.

(Tpknews.com/RHMZ/Mediji)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker