“ZLOČINAC SE VRATIO NA MESTO ZLOČINA”: U Kučevu održana tradicionalna manifestacija „Homoljski motivi“

U organizaciji Centra za kulturu iz Kučeva, Turističke organizacije Kučeva, i opštine Kučevo pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije uz podršku vernih sponzora, obeležena je najstarija i najznačajnija kučevačka manifestacija 55. Smotra amaterskog narodnog stvaralaštva “Homoljski motivi”.

Foto: RTV Branicevo

Homoljske motive su obeležili “BiblioSaloni” književnika prof. dr Boška Suvajdžića koji je govorio na temi srednjovekovne književnosti, o Kosovu pa sve do danas i Bore Vasića koji je predstavio knjigu “Vinogradi suze liju”. Pera Anđelković je održao tradicionalnu izložbu u svojoj porodničnoj kući pod nazivom “Zavet svetog kneza Lazara” a posetu 1. “Koloniji pletenja” upriličila i ministarska kulture Maja Gojković. Muzičko scenski nastup izveli su Ivan Bosiljčić pod nazivom “Naše veče” i folklorni ansmbl “Venac” iz Gračanice. U subotu kada je i Glavni dan Smotre održana je prodajna izložba sira, Bazar starih zanata i Filatelistička izložba PTT Muzeja.

Festival lepote, tradicije i kulture, odnosno 55. “Homoljski motivi” čuvari Homoljske etno baštine opravdali su svoja očekivanja, barem što se tiče učesnika, igrača i svirača.

Mladi folkloraši su tokom prepodneva imali sjajan nastup na platou ispred pošte i vema ozbiljno su shvatili svoj nastup. Možda su oni najmlađi u kolu grešili u koracima, ali je stisak ruke u kolu bio iskren. Oduševljena publika je mladost celo vreme bodrila aplauzima.

Učesnici glavne, ovogodišnje 55. smotre Homoljskih motiva, su: Stefan Radovanović iz Metovnice, Stana Germanović solista, KUD „Krivelj“ iz Krivelja, OMŠ „Nevena Popović“ iz Grocke, Škola tradicionalnih instrumenata Bor, KUD Ilinsko Vrelo iz Ilina, Mihaela Frfulanović solista, Marina Marić solista, KUD „Vlaško kolo“ iz Osanice, KUD „Mladost“ iz Loniga u Italiji, čiji su članovi naši ljudi koji žive u dijaspori, pevačka grupa „Arija“ iz Malog Crnića, pevačka grupa „Studenac“, KUD „Štule“ iz Voluje, Danijela Marković solista, zdravičar Vlasta Bačilović, KUD „Neresnica“ iz Neresnice, Milica Filipović solista, KUD „Tehnička škola“ iz Žagubice i KUD „Sedmica“ iz Ugrinovaca.

Pred publikom su se smenjivali zvuci šarenilo kostima i lepota rukom rađenih narodnih nošnji, sklad boja, ali muzika koja je celoj slici dala novu dimenziju učinila je da zbog kišovitog vremena dlanovi malobrojne publike zabride od aplauza.

“Homoljski motivi” su završeni koncertom Zorice Brunclik na Trgu “Veljka Dugoševića” uz mnogobrojnu publiku iz opštine Kučevo i okruženja.

Foto: Rtv Mlava

Gotovo cela nedelja je protekla u znaku Kosova, čak su i deca u defileu pevala pesme o Kosovu. Možemo pretpostaviti da se nastavlja jedna vrsta političke priče o famoznoj bitci na Kosovu polju 1389. godine, a kosovski mit se prikazuje kao jedan od onih ključnih mitova za osnivanje Srpske države i za nacionalni identitet. To je jedna od najgorih, najtežih, najneprihvatljivijih verzija kosovskog mita u kojoj je on sveden na priču o stradanju, smrti i osveti. Da li je takvim stvarima mesto na ovakvim manifestacijama? Ko je kreator takvog programa i šta ima za cilj?

Sa jedne strane učesnici programa su nas oduševili ali zato su nas političari po ko zna koji put razočarali. Javnost je ponovo uskraćena za cenu organizacije 55. “Homoljskih motiva”? Nezvanično smo saznali da je samo za koncert Zorice Brunclik, iz budžeta opštine isplaćeno 2.000.000 dinara a za ručak u hotelu Rudnik 1.000.000 dinara na kome je bilo prisutno jedva 70 gostiju, mahom iz Kučeva i okolnih opština.

Zanimljivo, odbornici Skupštine opštine Kučevo po prvi put nisu prisustvovali svečanom ručku ne računajući one koji su predsednici Saveta mesnih zajednica. Zato, ogromnom brzinom u jednosmernoj ulici iz suprotnog pravca, luksuznim mercedesom u pratnji obezbeđenja na ručak je stigao više puta hapšeni kontraverzni bahati naprednjački koordinator Aleksandar Jokić koji umalo nije pregazio učesnike defilea. Još jednom je dokazano staro narodno verovanje, “zločinac” kučevačke demokratije se vratio na mesto zločina.

Ono što nas je obradovalo, ove godine na ulicama Kučeva bilo je duplo više ljudi nego prošle godine. Narod se očigledno oslobađa straha i polako shvata da je opština Kučevo njihova dedovina a ne dedovina tajkuna u pokušaju Aleksandra Perišića i njegovog naprednjačko-socijalističkog kriminalnog kartela koji je uništio opštinu Kučevo.

(Dopisnik1 tpknews.com iz Kučeva)

18 Komentari

 1. Леле, као да су само кавијар јели у хотелу Рудник. Дабогда добили пролив од толиког јела

 2. Milogorac se mnogo potrudio da zvanice i gosti dobiju veće porcije.Svu zamrznutu hranu od svadbi,od proslave Nove godine,8.marta,rođendana i svih manifestacija,ponudi ne žaleći da pokaže kako je on ustvari dobar domaćin koji svakog momenta može da ponudi svežu obilnu i uvek svežu hranu.😄😄

 3. …najnovije INFO. o već više godina SULTANSKI LIČNO najstrožije cenzurisanom i blokiranom
  TRANSEVROPSKOM
  (Atlantski okean -Crno more)
  ,, KORIDORU ŽIVOTA,, /,,ZABRANJENOM KORIDORU,, CELOG ovog izdišućeg ,izumirućfg i nestajućeg ,,AFRIČKOG KONGO REGIONA,,Istočne Srbije…
  na ovom JAVNO I TRANSPARENTNO objavljene Facebook ovom profilu i još mnogo detaljnije i opširnije na javnoj Facebook grupi sa hiljadama članova i desetinama puta većim brojem posetilaca ,među kojima je i veoma veliki broj Kučevljana…
  Kao i na desetinana drugih slobodnih i građanskih društvenih grupa iportala u
  CELOM ovom regionu Istočne Srbije, kao i mnogo šire od njega.

 4. Onaj mafijaš Jokić umalo nije pregazio nekog učesnika ušo čovek u jednosmernu ulicu iz suprotnog pravca dok je policija sve to posmatrala i nije reagovala. Ja lično video.

  1. Jel to beše onaj Jokić što je uhapšen na granici prilikom prelaska iz Srbije u Crnu goru jer je pokušao da unese pun kofer sns para kako bi potkupio glasače.

 5. Sve pohvale za KUD Mladost iz Loniga. Brojni su i dobro organizovani. Poruka za predsednika opštine: predsedniče zar ne vidiš da je sva mladost u tuđoj zemlji? Preduzmi nešto na ekonomskom planu! Uskoro nećeš imati kome da budeš predsednik

 6. Es ist wunderbar zu sehen und zu hören, dass in Kucevo eine Veranstaltung wie das Festival der Volkskunst stattfindet. Es erinnert mich an das Oktoberfest. Große Unterstützung für all die guten Menschen, die versuchen, die Tradition zu bewahren. Es ist der Reichtum einer Nation. Die derzeitigen Politiker in Kucevo, angeführt von Milagarac, haben den Tiefpunkt erreicht. Ihre Hauptbeschäftigung besteht darin, das Volk auszurauben. Den Medien- und Fernsehberichten in Deutschland zufolge wird es in Serbien einen Regierungswechsel geben und die Kriminellen werden im Gefängnis landen.

 7. Onom kriminalcu Jokiću dekretom treba zabraniti ulazak u Kučevu,on je najzaslužniji za ekonomsku propast celog Braničevskog okruga.

  1. Slađane botino još malo će da kradete,bliži vam se kraj.Ti i tvoji lopingeri ima da završite u prugastoj opremi u prdekani.Polako pakujte kofere i bežanija jer ako sad ne klisnete posle ne da imate vremena jer ce sve da vas stavimo u apsanu.😄

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker