U apotekama širom SrbiJe vlada nestašica zaštitnih maski, zbog velike potražnje usled panike koja je zavladala zbog mogućnosti širenja novog virusa korona.
Ipak, ono što mnogo više brine je činjenica da u mnogim zdravstvenim ustanovama kako u zemlji tako i u Braničevskom okrugu nema dovoljno sredstava za higijenu i zaštitu, ni za pacijente, ni za zdravstvene radnike.
Prema informacijama koje smo dobili iz bolnica i Domovima zdravlja, nema tečnog sapuna, ubrusa, a nedovoljno je i zaštitnih maski.
Takođe, službe Hitne pomoći, koje su u prvoj liniji odbrane od korona-virusa, imaju isti problem. Uprkos reakcijama pojedinih zdravstvenih radnika na potencijalno opasnu situaciju, za sada problem nije rešen.
Zdravstveni radnici napominju da do sada nisu dobili zvanično uputstvo u vezi sa korona virusom.
Prethodno su nadležni u Ministarstvu zdravlja najavili da je situacija u vezi sa širenjem korona virusa u Srbiji pod kontrolom. Najavljeno je da će i fabrike koje proizvode zaštitne maske i opremu po potrebi raditi i 24 sata dnevno, kako bi se obezbedile količine neophodne za nesmetano funkcionisanje zdravstvene zaštite.
Veliki problem zdravstva trenutno je i nedostatak zdravstvenih radnika u pojedinim bolnicama. U nekima jedva da ima ljudstva da može da se funkcioniše.
I dok se korona virus sve više širi u susedstvu, čini se da u Srbiji ova opasnost nije shvaćena dovoljno ozbiljno. U Italiji je 16 miliona ljudi u karantinu, a preminulo je skoro 400. Novi slučajevi su zabeleženi i u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Mađarskoj i Severnoj Makedoniji.