TRUJU NAS KAO PACOVE! Postrojenje za odsumporavanje u TE Kostolac ponovo ne radi

“Postrojenje za odsumporavanje u TE Kostolac ponovo ne radi”, izjavio je Vladan Milosavljević, predsednik GrO Stranke slobode i pravde Požarevac.

Foto: Ilustracija shutterstock

“Prema izveštajima u 2019. godini Termoelektrana Kostolac B je sama emitovala više sumpor-dioksida nego što je dozvoljeno za ceo region, te je Kostolac B označen kao najveći zagađivač sa emisijom sumpor-dioksida, koja je čak 6 puta viša nego što je dozvoljeno u Nacionalnom planu. I sve to nakon što je pre tri godine potrošeno 130,5 miliona dolara za postrojenje za odsumporavanje.

Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika Tepić je u oktobru 2020. godine obavestila javnost o ovom problem i pokrenula inicijativu za njegovo rešavanje, nakon čega je postrojenje pušteno u rad. Međutim, poslednja dva meseca ovo postrojenje ponovo nije u funkciji. Sve ovo dešava se uprkos činjenici da je Viši sud u Beogradu nedavno doneo presudu kojom je naložio Elektroprivredi Srbije da smanji emisije sumpor dioksida u termoelektranama zbog njihove višestruke opasnosti po zdravlje ljudi i životnu sredinu.

Zvanični podaci iz 2020. godine pokazuju da su vodeće grupe bolesti u Braničevskom okrugu upravo bolesti sistema za disanje – kod dece najmlađeg uzrasta i predškolske dece sa 61,6%, a kod školske dece i omladine sa 46,3%. Čak 14.000 ljudi godišnje u Srbiji umre od posledica zagađenja vazduha.

Gradski odbor SSP Požarevac zahteva da se postrojenje hitno pusti u rad, jer se tako čuvaju životi i zdravlje ljudi”, izjavio je Vladan Milosavljević, predsednik GrO Stranke slobode i pravde Požarevac.

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker