DOTAKLI SMO DNO ŽIVOTA: Svakodnevnica u Srbiji sve crnja i crnja

Izrešetao kolege zbog otkaza, pa se ubio, završila u ludnici zbog neplaćenog kredita za stan… Ovakvi naslovi, kao i oni o krvavim mafijaškim i porodičnim obračunima širom Srbije, simptomi su obolelog društva koje sve više pokazuje “humano iščašenje”.

Opasni po sebe i druge

Problem ima svoju istoriju i poput deteta sa traumama koje se odražavaju na njegovu psihu kada odraste, tako i naše društvo vuče posledice 90-ih godina i generacija tog vremena koja se sada ponašaju u skladu sa ponašanjem njihovih junaka tog doba. Zato se sve više i priča o povratku 90-ih.

Sadašnja teška situacija ljude baca u očaj, a pritom ne vide nikakvu perspektivu, političari bi morali naciji da ponude neku viziju, da bi građani lakše sve podneli, s nadom da će njihovoj deci biti bolje.

Ulazak u EU, međutim, vlasti nude od 2007, ali vreme prolazi, ostaje problem sa Kosovom, a deluje da se perspektiva sve više zatvara. Zato u priču da će Srbija u EU 2025, više niko i ne veruje.

BOLESNO DRUŠTVO

Trenutno stanje u kojem su ljudi dovedeni do očaja rađa sebičnost i izostanak svakog saosećanja u društvu.

Nemilosrdni biznismeni, poslodavci i nepravedna država koja se ilustruje i nedavnim primerom žene kažnjene jer je svega tri dana posle roka predala oružje preminulog supruga. Na delu su elita i pseudoelita, odnosno estrada i rijaliti programi u kojima se tuku i psuju pred nacijom. Pa te likvidacije nasred ulice… To pokazuje sve simptome obolelog društva koje nas okružuje.

Ljude slome velike egzistencijalne nedaće, a podrška društva i države izostaje. Bez socijalne podrške ljudi padaju u očaj i gube svaku veru. Time se objašnjavaju i sve češći slučajevi kada ljudi “puknu” i povrede sebe ili druge.

OPASNI PO SEBE I DRUGE

Jedna od najtežih situacija za ljude je gubitak posla. A, to može biti okidač za različite vrste problema: od napetosti, napada panike, psihosomatskih ispoljavanja do nasilja prema sebi ili drugima.

Ta tačka ključanja može izazvati sve ove probleme i izvući na površinu pitanja koja su dugo bila učaurena. Da li će se takva eksplozija dogoditi zavisi od osobina ličnosti i iskustva. Naime, ako se nezadovoljstvo nagomilalo, a osoba se nije izborila s ranijim problemima, onda gubitak posla pokreće bujicu.

Stres zbog gubitka posla je očekivan, ali je pitanje da li će izazvati agresivnost. U naletu emocija ispoljava se agresija i čovek može da počini i zločin. Ali kada se presabere on ne može da se nosi sa krivicom i povređuje sebe.

JEZIVA SERIJA PORODIČNIH ZLOČINA

Ruke u krvi najrođenijih

U Srbiji su nezaobilazni porodični zločini. Često životom izmučeni ljudi u nekom trenutku iskale bes na sebi ili najbližim, jer nemaju hrabrosti da se suprotstave nepravdi. Međutim, od početka godine prevladavaju bahati i obesni zločinci.

Dejan Aleksić (30) i njegov brat Martin (38) nasmrt su pretukli slepu majku Javorku (68) krajem februara u Trgovištu. Telo su smestili u krevet i tri dana kasnije pozvali policiju i priznali ubistvo.

Tokom uviđaja na telu nesrećne žene primećeni su brojni podlivi, a najviše su je udarali pesnicama po glavi. Osim što je bila slepa, nesrećna žena imala je i psihičke probleme, ali je to nije sprečilo da sama odgaji tri sina.

Ženu bacio s mosta

Zoran Grahovac (48), iz Novog Sada, osumnjičen je da je sa Mosta slobode bacio suprugu Marijanu Grahovac (40). Iako je prošlo dvadesetak dana od njenog nestanka, telo još nije nađeno u Dunavu.

Ubistvo se dogodilo oko jedan sat iza ponoći kada se par posvađao u automobilu. Policiju je potom pozvao Zoran Grahovac i rekao da je skočila s mosta. Međutim, sumnja se da je on u naletu besa i ljubomore suprugu prebio i bacio s mosta. Na sedištima automobila kasnije su nađeni tragovi krvi.

Pet metaka u muža

Aleksandra R. (38) u subotu kasno uveče ispalila je šaržer metaka u supruga Aleksandra J. (43). Njen otac Jovan Krstić kaže da je Aleksandar maltretirao ženu i celu porodicu 10 godina.

– Sve sam prijavljivao policiji, ali proces nikada nije okončan – kaže Jovan.

Kobnog dana Aleksandra je napokon posle mnogo godina videla brata na svadbi kod rođake. Po povratku kući, kako se navodi, pripiti muž ju je provocirao, a kada je i nasrnuo Aleksandra je uzela zaovin pištolj i ubila ga pred njihovom ćerkom i njegovim sinom iz prvog braka.

Silovao sina

U selu Ribari kod Jagodine D. P. (65) uhapšen je zbog sumnje da je punih sedam godina silovao sina D. P. (14).

Nasilnik je uglavnom pijan i uz pretnje i batine nasrtao na mališana i iživljavao se nad njim, a užas je otkriven kada se dečak požalio komšinici. Dete je živelo u paklu od prvog razreda.

Iz kome u smrt

Penzionisani glumac zaječarskog pozorišta Vasa Spasojević (72) preminuo je od posledica batinanja. Njega je još 17. februara pretukao komšija kom je dugovao novac i od tada je bio u komi. Komšija je Vasu čak odvukao u šumu da ga zakopa, pošto je bio uveren da je mrtav.

KRVAVI FEBRUAR

Prošlog meseca u Srbiji je ubijeno 14 osoba. Samoubistvo je počinilo njih sedam, dok je u saobraćajkama poginulo 19 ljudi, a u drugim nesrećama 16.

Samoubistva
Pištoljem 4
Skokom sa zgrade 2
Vešanjem 1

Poginuli u saobraćajkama
Sudari 13
Sletanje s puta 3
Pešaci 3

Ubistva
Pištoljem 5
Nožem 5
Pretučeni na smrt 3
Bačena sa mosta 1

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker