SLIČAN SE SLIČNOM RADUJE: Zbog loše organizacije i nekompetentnih “Homoljski Motivi” izgubili svoj draž

U Kučevu je 4. juna završen 54. Festival nematerijalne kulturne baštine, “Homoljski Motivi”, smotra sa najvećim primatom u Srbiji.

Foto: Facebook

U pitanju je najveća kulturna manifestacija u Kučevu koja ima dugu tradiciju sa ciljem da očuva i neguje narodno stvaralaštvo, okupi što veći broj učesnika ali i posetilaca iz Srbije i dijaspore.
U sklopu najveće smotre narodnog stvaralaštva kučevačkog kraja, tokom čitave manifestacije održane su izložbe, koncerti i drugi prigodni sadržaji. Održana je i prodajna izložba homoljskog sira, rakije, meda i izložba narodnih rukotvorina. U pratećem programu posetioci su mogli da prisustvuju demonstraciji ispiranja zlata na reci Pek.

Većina onih koji su posetili manifestaciju “Homoljski Motivi” bili su srećni što je tradicija nastavljena ali po malo i razočarani malim brojem učesnika koji je od strane organizatora sveden na minimum. Manifestaciju su otvorili predsednik opštine Vrnjačka Banja Boban Ðurović i predsednik opštine Kučevo dr Ivan Rajčić. Obučen u tradicionalnoj vlaškoj nošnji, zdravicu je govorio, glumac Lepomir Ivković, koji još jednom pokazao koliko voli Kučevo i ovaj kraj.

Učestvovala su kulturno umetnička društva iz Kučeva, Podgorca, Slatine, Niša, Stamnice, Kobišnice, Voluje, Duboke, Neresnice ali i samostalni izvođači, besednik zdravice na vlaškom jeziku, Vlasta Bačilović iz Krivelja, vokalna solistkinja Sanela Rakić iz Kučeva, frulaši Siniša Babić iz Kaone i Dragi Zarić iz Duboke koji su oduševili malobrojne posetioce. Kao i predhodnih godina i ove godine je izostao izbor za “najlepšu pastiricu” a umesto toga u nedelju je održano polufinalni izbor za Miss Srbije 2022. pod nazivom “Jorgovanska noć” mada je u Kučevu jorgovan odavno procvetao i precvetao.

Zanimljivo je da bratska opština Kučeva, Vrnjačka Banja nije imala svoje učesnike na ovoj manifestaciji već je jedini gost iz te opštine bio njen predsednik opštine Boban Ðurović, koji je pohvalio rukovodstvo opštine Kučevo, dokazujući da se sličan sličnom raduje. Bobana Ðurovića u zadnjih dve godine potresaju ogromne afere, po čemu su mu njegovi meštani nadenuli nadimak “Banjski Šerif”.

Naime, kako je prenelo više novinskih listova i elektronskih portala, Boban Đurović se našao pod lupom specijalnog tima Poreske uprave zbog nepoklapanja prijavljene imovine, zvaničnih prihoda i njegovog načina života, iako je Agenciji za borbu protiv korupcije prijavio “samo” kuću od 350 kvadrata, “pežo” iz 2011., platu od 101.107 dinara i štedni ulog u bankama, nezvanično je otkriveno još čak šest stanova. Sumnja se da ima i suvlasništvo u diskoteci “Vajt” u Vrnjačkoj Banji. Detaljnom proverom utvrdiće se šta sve Ðurovič ima neprijavljeno od imovine. Istražitelji nastavljaju s detaljnim proverama. Naravno, kao što je svima nama poznato i Kučevo ima više svojih “Homoljskih Šerifa” koji uskoro dolaze pod lupom istražnih organa Republike Srbije.

Sve u svemu “Homoljski Motivi” su izgubili svoj draž, prvenstveno zbog loše organizacije i nekompetentnih selektora. Od nekadašnjeg učešća preko četrdeset kulturno umetničkih društava iz cele Srbije i skoro svih mesnih zajednica opštine Kučevo, sa preko sto hiljada posetilaca, danas se manifestacija svela na učešće pet KUD-a van opštine i četiri KUD-a iz opštine Kučevo i mnogo manje od hiljadu posetilaca. Najvažnije od svega je što su današnji organizatori unajmili binu i najmodernije ozvučenje. O ceni bine i ozvučenja, nećemo ni pisati, nezvanično će opština platiti preko dva miliona dinara, održan je koncert Adila Maksutovića koji je nezvanično koštao 10.000 evra uz sve to neizbežni svečani ručak za odabrane u hotelu Rudnik. Žao nam je štvo vam zvanične informacije o troškovima održavanja manifestacije “Homoljski Motivi” ne možemo dati jer one i nisu zvanično objavljene iako vlast ima obavezu da to objavi s obzirom da je utrošen naš novac.

Očigledno je da u organizaciji manifestacije nešto nije štimalo, posebno kada se zna da je prioritet opštinske vlasti razvoj turizma a turista ni na vidiku? Da li je neiskustvo ili želja da što više novca ostane kriminalnom klanu učinilo da manifestacija ima tako mali broj učesnika i posetilaca? “Homoljski Motivi” koji su nekada punili trotoare i ulice celom glavnom ulicom do vašarišta i održavali se na letnjoj pozornici stadiona FK Zvižd nema ni u najavi.

Sami građani Kučeva su se još jednom pokazali kao izvrsni domaćini i veliki poštovaoci tradicije i kulture, kao i zaljubljenici u svoj grad i svoj kraj, za razliku dr Ivana Rajčića i njegovih saradnika koji su opet pali na ispitu po ko zna koji put.

(Dopisnik1 tpknews.com iz Kučeva)

26 Comments

 1. Motive su organizovali da bi uzeli sto vise para, a ne da Istocna Srbija prikaze svoju kulturnu bastinu, da se ori pesma i igra omladine i iz cele Srbije, kako je uvek bilo. Sto skuplja bina, sto manje ucesnika, minimalan program ali su troskovi organizacije prenaduvani. Stampanje svega i svacega uglavnom nepotrebnih rekvizita ali skupo naplacenih. Posebna bruka je ovaj konjic na celu kolone ucesnika. Dr. Darko, nekadasnja perjanica i grupe gradjana a potom i SNS, uzt blagoslob Babica, objavio je svoju sliku kako je to nekad bilo kad je on kao mladic jahao svog prelepog konja i kad su trotoari bili puni naroda, i kako je to sad jadno sa slikom ovog konjica i starine koja jase. Sliku je ubrzo obrisao jer je lavina komentara bila usmerena protiv neukih iz Opstine, koiji obrukase simbol Kuceva. Kao i uvek doktor utekao a narod ga podrzao. Motivi kao ovi vec su obrisani iz secanja i ucesnika i publike. Jedino ce da ih pamte organizatori zbog ostvarene zarade.

 2. Od najlepse manifestacije u Srbiji dodjosi su napravili ruglo od Homoljskih motiva. Verujem da su se opstinski celnici dobro nakrali

 3. Onaj iz Vrnjačke banje je Mikićev školski drug,završio je srednju šumarsku školu,još jedan od sns kadrova kome je pronađena velika imovina i protiv koga se vode nekoliko istraga.Samo da padne njihov vođa AV i svi će oni iza rešetaka.

 4. Cilj je bio da se nakrkaju u hotelu Rudnik kod Ace Karatiste. Predsednik i njegov zamenik zajedno sa njihovim lopovskim bratom iz Vrnjačke Banje posle 20 minuta prisustva na manifestaciji otisli su pravo u hotel da zderu za nase pare. Sram ih bilo

 5. Gradjani Vrnjacke Banje su resili da oteraju Bobana, brata od naseg predsednika i zamenika predsednika. Ne znam sta mi cekamo

 6. 10.000evra Adil,ručak u hotelu kod Milogorca 1.580.000,snimanje iz drona 1.500 evra,postavljanje bine 7.000 evra.Za ansabl Kolo-Kolo,za lanč pakete učesnika,za majice,kačkete,bedzeve i jos puno toga kads budemo saznali kolike su cifre,objavicemo.

 7. Svi smo se smejali kada smo videli ko predvodi povorku,starac fočo od stotinu ljeta sedeći na RAGI od konja koji zamalo nije riknuo na vrućini.

 8. Изложбу рукотворина су посетили само председник и они његови. Народ је бежао од нас и заобилазио нас у широком луку због њих. Не дај Боже као да смо шугави

 9. Ako je Ministarstvo kulture pokrovitelj Motiva prosto je nemoguce da ne prisustvuje ministar kulture, njegov pomocnik ili bar drzavni sekretar. Nema ni drzavnih a ni partijskih funkcionera da pozdrave publiku i pokazu svojim prisustvom podrsku aktuelnoj garnituri odmetnika.To sto nema nacelnika okruga je nepostovanje prema drzavi Srbiji i njenim institucijama vlasti, ali otvaranje Motiva je povereno nizem sluzbeniku po hijerarhiji od prisutnog Zeljinog pulena , gradonacelnika Pozarevca. Nepoznavanje i nepostovanje protokola je prisutno na svakom koraku. Taj iz Vrnjacke Banje je bio nedelju dana na naslovnij strani Kurira u rubrici Hronika. I stigao da otvara Motive, hobotnica je povezana i isprepletane pipke ima. Umesto predsednika Nacionalnog saveta Vlaha sa gostima je nazdravljao Jarac. Morao je Jarac jer Guska zna za sramotu pa ne ide na rucak u Hotel u subotu.

 10. Grupa građana koja je učestvovala na izborima 2016. je sada na vlasti. Pogledajte Žapca, Cikutara i Jarca iz Kučeva, Ljubu iz Duboke, Cicija iz Neresnice, Žurža iz Ševice, Đarku iz Radenke, itd. Skoro svi predsednici MZ su aktivisti Grupe građana. Znači da je i tada iza njih stajao Aca Karatista a vidite koje su mu namere.

 11. Нема више Хомољских Мотива као некада. Сећам се бине на стадиону и препуног игралишта. Нико није присилно терао народ да иде на Мотиве као што их сада терају на Вучићеве митинге. Народ се радовао, певао и веселио и безбрижно живео. Младо, енергично руководство општине треба да стави главу у песак јер ово што раде не личи на ништа. Да имају имало образа сви би требало да поднесу оставке.

  1. Nema više one manifestacije što je nekad bilo, nema više onog raspoloženja, one radosti, onog veselja, sve je otišlo u zaborav. Nema ni bačija više koje su bile glavni motiv za ideju da se Homoljski motivi održavaju baš oko 10 Maja kad se ovce terale na bačiji. Danas motivi su čista formalnost koji služi određenoj grupici ljudi koji su na žalost na rukovodećim funkcijama, kako bi deo novca koji su ranije maznuli oprali a deo stavili direktno u svoje duboke džepove. Neka se bar postide što se totalno obrukali, kao niko do sada i neka im služi na čast.

 12. Bratiji fali samo “tata” Zoran Babić (nema dva minuta snimka sa naplatne rampe) inače suvlasnik u diskoteci “Vajt” sa “Banjskim Šerifom”. Zabela plače za njima

 13. E moj doktore, treba da podneseš ostavku je što si do sada uradio nije u našem interesu već u interesu kriminalnih struktura koje te okružuju

 14. Da li može da se zna koliko je opština platila hotelu Rudnik za smeštaj gostiju i svečani ručak? Neki kažu 2.000.000 dinara a možda i više?

 15. Vidim na ekucevo da je predsednik Rajčić sa Kecmanom i Miloradovićem na danu opštine u Petrovcu. Nije im bilo dosta krkanja za motive nego nastavljaju krkanje

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker