SKANDAL U AUSTRIJSKOM PARLAMENTU: Zelenski počeo da priča, a poslanici ustali i napustili sednicu (VIDEO)

Austrijski zastupnici krajnje desnice napustili su sednicu donjeg doma parlamenta u četvrtak tokom virtuelnog obraćanja ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog, navodeći da je to “kršenje” statusa neutralnosti Austrije.

Foto: EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA

Članovi Slobodarske partije Austrije (FPO) napustili su svoja mesta kada je Zelenski započeo svoje video obraćanje, ostavljajući male kartice na svojim stolovima s logom stranke i porukom na kojoj je pisalo “prostor za mir”, prenosi ORF.

U video poruci na svom Tviter nalogu u četvrtak, stranka je rekla: “Da neutralnosti, ne ratnom huškanju”. FPO je nekoliko dana ranije upozorio da će organizovati neki oblik protesta protiv virtuelnog obraćanja ukrajinskog predsednika austrijskom parlamentu.

– Tužno je što je FPO jedina stranka u parlamentu koja našu večnu neutralnost shvata ozbiljno, čime se zalaže i za mir – rekao je lider FPO Herbert Kickl u izjavi u utorak. On je takođe okrivio austrijsku vladu i druge opozicione stranke za pokazivanje “jednostrane podrške ratnoj stranci”.

U svom obraćanju, Zelenski je zahvalio Austriji na humanitarnoj pomoći i pomoći u projektima, poput čišćenja mina, dodajući da je “važno ne biti moralno neutralan prema zlu”. Austrija nije deo NATO-a i ne isporučuje oružje Ukrajini. Međutim, Ukrajini je pružila humanitarnu pomoć i šlemove i zaštitne prsluke za civilnu upotrebu.

Austrijski kancelar Karl Nehmer je prošle nedelje na Tviteru naglasio status neutralnosti svoje zemlje i rekao da, iako je njegova zemlja vojno neutralna, “razumemo da moramo pomoći tamo gde se dešavaju nepravda i ratni zločini”.

FPO je u prošlosti održavao bliske veze sa Rusijom, a 2016. godine stranka je potpisala sporazum o saradnji sa Jedinstvenom Rusijom, konzervativnom strankom koja ima većinu u ruskom parlamentu. Ruski predsednik Vladimir Putin je 2018. primećen u Austriji kao gost na venčanju Karin Knajsl, članice FPO-a i tadašnje austrijske ministarke spoljnih poslova, prenosi CNN.

(Tpknews.com/Mediji)

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker