TRAŽE OSTAVKU VUČIĆA: Protesti u sve više gradova širom Srbije! (VIDEO)

Protestna okupljanja građana u znak podrške građanskom protestu „1od 5 miliona“ u Beogradu, sinoć su održani i u Kragujevcu, Gornjem Milanovcu, Kraljevu, Somboru, Rumi i drugim gradovima Srbije.

Protestna šetnja građana nezadovoljnih vlašću SNS i Aleksandra Vučića sinoć je prvi put održan i u Prokuplju, javila je Beta.

U znak podrške demonstrantima u Beogradu, stotinak uglavnom mlađih Prokupčana nosilo je transparent „Jedan od pet miliona – Prokuplje“ i „Prokuplje bez straha“.

Građani su se u 18 sati okupili na Trgu Topličkih junaka gde su pročitani zahtevi da se zaustavi odlazak mladih i obrazovanih ljudi iz Prokuplja kao i da se iz Opštinskog Veća „izbace“ penzioneri a na njihovo mesto dovedu stručni i obrazovani ljudi.

Demonstranti koji su duvali u pištaljke i nosili žute prsluke nakon okupljanja na centralnom gradskom trgu prošetali su i glavnom prokupačkom ulicom.

U Prokuplju svako veče, sa žutim prslucima i pištaljkama, već mesec dana šeta jedna manja grupa ljudi u znak podrške demonstrantima u Beogradu.

TREĆI PROTEST U KRAGUJEVCU

Protest “1 od 5 milona” u Kragujevcu okupio je u subotu, 19. januara, oko 3.000 Kragujevčana. Građani su se na platou ispred Robne kuće okupili po treći put ove godine, kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo postupanjem vlasti u Srbiji, prenosi portal Pressek.

Protesna šetnja imala je ovoga puta malo drugačiji tok. Umesto ka Ulici Save Kovačevića, kolona se uputila Ulicim Nikole Pašića.

Kolona je zastala pred Radio televizijom Kragujevac i zadržala se nekoliko minuta. Duvajući u pištaljke šetači su iskazali svoje nezadovoljstvo načinom izveštavanja ove televizije.

Zatim su uz glavnu ulicu krenuli ka Sabornoj crkvi, da bi se Ulicom Kneza Miloša spustili do Prve kragujevačke gimnazije.

– Od protesta očekujem ono što i slogan kaže da je počelo. Videćemo gde će i kako da se završi. Bitno je da se probudila nada, da se probudila energija među građanima –, rekao je za portal Pressek Nenad Kulačin, jedan od govornika na protestu.

Na protestu u Kragujevcu trebalo je da govori i glumac Sergej Trifnović, ali se on zbog bolesti nije pojavio.

Trifunović se na svom twiter nalogu izvinio Kragujevčanima i najavio svoj dolazak na naredni protest.

– Još jednom moje izvinjenje građanima Kragujevca: ovaj put zato što zbog bolesti nisam u mogućnosti da dođem kod vas danas, kao što sam obećao. Zakovan za krevet, neću ići u šetnju ni po Beogradu. Vidimo se sledeće subote –, napisao je Trifunović.

U GORNJEM MILANOVCU BEZ GOVORNIKA

Oko 350 građana nezadovoljnih aktuelnom vlašću okupilo se sinoć u Gornjem Milanovcu na drugom protesu pod parolom „Jedan od pet miliona“, javlja Beta. Novo okupljanje protiv vlasti organizovano je u Gornjem Milanovcu preko društvenih mreža, a nije bilo govornika.

Građani su ponovo prošetali od centralnog gradskog trga, glavnom ulicom do kasarne i nazad.

Protest je podržala grupa građana Mladi Milanovca i stranke okupljene u Savezu za Srbiju koje su u lokalnoj skupštini opozicija vladajućoj koaliciji Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije.

Na prvom protestu u Gornjem Milanovcu prošle subote okupilo se oko 100 ljudi.

JEDANAESTI PROTEST U POŽEGI PROTIV LOKALNE VLASTI

Građani Požege su protestovali i sinoć, jedanaesti put od februara prošle godine, protiv lokalne vlasti u tom gradu.

Građani su najpre minutom ćutanja odali poštu Branimiru Adaševiću, književniku iz Požege koji je, pre nekoliko dana, iznenada preminuo u svojoj 45. godini, a potom su organizovali protestnu šetnju Trgom slobode.

Nazivajući okupljene „slobodnim građanima koji već jedanaesti put protestuju“, Nikola Maslać, član Udruženja „Inicijativa za Požegu“ koje je organizovalo i sinoćno protestno okupljanje, zahvalio se predsedniku opštine Milanu Božiću (SNS) što je „obezbedio besplatni javni prevoz u gradu kako bi građani mogli da dođu na taj skup i što „Incijativa“ nije morala da angažuje autobuse, kako to čini SNS“.

– Godinu dana protestujemo protiv opštinske vlasti koja je u februaru pokušala za 100.000 evra da kupi nelegalni objekat predsednice Skupštine opštine, koja je nezakonito potrošila iz budžeta 2017. godine više od 150 miliona dinara, koja nameštenim tenderima stavlja vaš novac u svoje džepove i džepove svojih poslovnih partnera. Protestujemo i protiv nakaradnog sistema, oličenog u SNS, kojim upravlja autokrata i diktator“, poručio okupljenima Maslać. Podsetivši na to da je „Požega jedan od prvih gradova u Srbiji koji se pobunio protiv aktuelnog režima“, Maslać je naveo da se „taj plamen otpora, koji je upaljen prošlog februara na Trgu slobode, proširio skoro celom Srbijom“.

Na mirnom skupu, na kome su demonstranti duvali u pištaljke i nosili transparente „Gde je 150 miliona dinara?“ i „Pravda za Davida“, govorio je i radnik Aco Savatijević, rekavši da se Požegom i celom Srbijom „šire javašluk i nerad“ i da vlast ne ispunjava data obećanja.

U VELIKOM GRADIŠTU ODRŽAN PRVI GRAĐANSKI PROTEST “1 OD 5 MILIONA”

Prvi organizovani građanski protest protiv vlasti Aleksandra Vučića u Braničevskom okrugu organizovan je u Velikom Gradištu.

Protest je održan u subotu u 18 časova pod nazivom „Šetnja za demokratiju“.

Više desetina građana, učestvovalo je na prvom protestu „Šetnja za demokratiju“ u Velikom Gradištu, koji su organizovali građani kao podrška protestima koji se održavaju u Beogradu pod sloganom „Jedan od pet miliona“.

Protest je počeo u 18 časova, sa okupljanjem u ulici Kneza Lazara kod Pošte a nakon okupljanja i protestne šetnje završen je u 18.30 časova ispred zgrade opštine Velikog Gradišta. Tokom šetnje građani su noseći transparente duvanjem u pištaljke, trube I vulvuzele stvarale buku i tim činom pozivale gradištance da im se pridruže u protest protiv aktuelne vlasti u državi, ali I protiv lokalne. Primetno je bilo da tokom šetnjie nije bilo stranačkih zastava niti bilo kakvog obeležja stranaka

Nakon polusatne šetnje građani su se razišli najavivši da će se ponovo okupiti I da se nadaju da će poslužiti kao primer da se I u ostalim opštinama Braničevskog okruga, posebno u Požarevcu, pokrenu građanski protesti.

Inače, ovaj protest, prvi u Braničevskom okrugu, protekao je mirno I bez ikakvih incidenata.

Novo protestno okupljanje je zakazano u narednu subotu u 18 časova, na istom mestu.

TPKNEWS/Agencije

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker