PROŠLA SU SREĆNA VREMENA: Priča gesterbajtera Marka o životu u Beču

Prošla su ona “srećna” vremena kada su se gastarbajteri vraćali iz Austrije, Nemačke i Švajcarske punih džepova, gradili kuće i dičili se rentiranim limuzinama.

Sad bi svako da ide “preko”, pošto-poto, guraju se po autobusima i lou kost avionima, broje pečate u pasošu i traže način da po svaku cenu ostanu tamo gde su se namerili, makar i sa lažnim papirima, bez osiguranja i bilo kakvih prava, strepeći od inspekcije i policije.

Posle hapšenja 11 Srba u jednom bečkom restoranu zbog sumnje da su ilegalno radili i živeli u toj zemlji, počele su da pristižu nimalo lepe priče o životu “preko grane”. Ljudi su bacali drvlje i kamenje na sunarodnike koji, kako kažu, mogu samo da vam odmognu ako od njih zatražite pomoć. A kako izgleda Beč danas, kada se Srbi mogu sresti maltene u svakoj ulici, ispričao nam je čitalac Marko, koji živi i radi u ovom gradu već dve decenije.

Borba sa Sirijcima, Avganistancima, Čečenima… i drugim migrantima na crnom tržištu rada, falsifikovanje pasoša, pozajmice, smicalice, laži i obećanja. Skupe sobe, ucene i prevare, odavanje kocki i kriminalu, pa deportacije, privođenja, saslušanja. Tako danas izgleda svet pridošlica bez papira EU u obećanom Beču.

– Ovde je postalo normalno prevariti čoveka, još se ljudi hvale time. Ja ne mogu da verujem da postoje takvi prevaranti i takvi ološi, prevarili bi i rođenu majku za 10 evra. Grad Beč uopšte više nije siguran za život, mali je broj ljudi koji su normalni i pošteni, ne znam stvarno kuda više ovo vodi – požalio nam se stari gastarbajter Marko.

Kaže, sve je počelo kada su ukinute vize.

– U početku mi je bilo drago, jer će mi dolaziti drugovi i rodbina, ali ubrzo sam video da to ide u pogrešnom smeru. “Milioni” ljudi su došli ovde, ne biraju sredstva da bi se dokopali nekih viza, uzimaju se bugarski, mađarski, rumunski, slovenački pasoši, lične karte koje su uglavnom sumnjive, kriminal je u porastu, kad ne mogu da nađu posao onda “Ajde da krademo, il’ šta već”. Dobijaju se zabrane, pa onda naše ljude deportuju, pa odu kući, promene prezime i ime i onda ponovo se vrate ovde… – priča Marko.

A kada ste obespravljeni, pristajete na sve, pa čak i ucene, u nadi da ćete nešto postići.

– Cene kirije i stanova su naglo skočile, sobe se izdaju i za 300-350 evra, a ne liče ni na šta, uzmu se neke provizije i 3 kirije unapred i te pare posle se nikad više ne vide… Do posla je veoma teško doći, jer naši novokompovani gastarbajteri nemaju pravo na rad, pre će gazde zaposliti Bugare, Rumune ili Mađare, jer su oni legalni – dodaje Marko.

(Tpknews.com//Telegraf)

PROČITAJ I

Leave a Reply

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.

Back to top button

Otkriven AdBlocker

Da bi ste nastavili dalje sa čitanjem objave, isključite AdBlocker